AcasăEditorialDramă în ultima etapă: Știm care este posibila adversară la baraj

Dramă în ultima etapă: Știm care este posibila adversară la baraj

Astăzi a luat sfârșit play-ouțul primei ligi, o ultimă etapă cu multe emotii la mijloc.

Astăzi a luat sfârșit play-ouțul primei ligi, o ultimă etapă cu multe emotii la mijloc.

Trei echipe se luptau pentru locurile de baraj: UTA Arad, Chindia Târgoviște și FC Argeș. UTA era sigură de locul baraj, singurul semn de întrebare era cu privire la care poziție va fi ocupată în final, locul 13 sau 14. Ecuația pentru formația lui Rednic era simplă, un rezultat de egalitate îi asigura locul 13, indiferent de rezultatul de la Chindia cu Voluntari.

De cealaltă parte, am avut parte de o lupta interesantă între Chindia Târgoviște și FC Argeș pentru ultimul loc de baraj. Chindia avea prima șansă, era la mâna ei, o victorie cu Voluntari și ar fi mers cu siguranță la baraj. De cealaltă parte, Argeș trebuia să învingă pe Petrolul, o echipă fără motivație în finalul de sezon, dar avea nevoie de un pas greșit al Chindiei.

Chindia a inagurat cu această ocazie și stadionul pe care nu au evoluat nici măcar un minut în prezența lor în Liga I, care a început în 2019.

La pauză, situația era extrem de complicată pentru Chindia, nu doar că Damascan a deschis scorul în minutul 42, dar anterior cei de la Argeș marcaseră pentru 1-0 în disputa lor cu Petrolul. La aceste rezultate, Argeș mergea la un eventual baraj cu Dinamo, dacă echipa noastră nu promovează direct duminică. Meleke a făcut 2-0 și aveau nevoie de o revenire uluitoare împotriva singurei echipe neinvinse din play-out. Mai degrabă Petrolul putea să întoarcă rezultatul la Pitești. O certitudine aveam, pe UTA sigur nu o vom întâlni la baraj.

În repriza a doua, Voluntari a revenit pe tabelă rapid la 2-1, dar Petrolul a rămas în inferioritate numerică și practic Chindia trebuia să marcheze de două ori pentru a merge la baraj. Irobosi a lăsat Petrolul în dublă inferioritate numerică. Daniel Popa, în dulcele stil clasic, a ratat o oportunitate uriașă și barajul era tot mai departe de echipa dâmbovițeană. Însă în minutul 75, Șerban a marcat un gol absolut superb de la 16 metri. Ce final dramatic. 2-0 a făcut Argeș în minutul 85 și Chindia mai avea nevoie de un gol în ultimele 10 minute cu tot cu prelungiri. Până la urmă Chindia nu marchează și Argeș merge în extremis la baraj

Nu știm dacă vom fi la baraj, asta rămâne de stabilit duminică,de la ora 13:00! Dar dacă vom merge la baraj, va fi Argeș!

Federația Română de Fotbal va organiza luni, 22 mai, începând cu ora 12:00, tragerile la sorți prin care va fi stabilită ordinea disputării jocurilor de baraj pentru menținerea/promovarea în noua ediție de SuperLigă, respectiv pentru promovarea în noul sezon de Liga 2. În Liga 2 aceastea vor fi decise în urma jocurilor din ultima etapă, a 10-a, programată duminică, de la ora 13:00: Poli Iași – Dinamo, Steaua – Gloria Buzău și SC Oțelul Galați – Unirea Dej.

  • Barajul pentru menținerea/promovarea în SuperLigă se va disputa în dublă manșă, pe 28 mai și 3 iunie. Datele pot fi modificate în funcție de solicitările deținătorilor de drepturi TV.
loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare