Drama? In niciun caz. Pierdere? Ramane de vazut

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Catalin Straton nu mai este jucatorul lui Dinamo, portarul care a aparat in ultima parte a sezonului trecut, a trecut la Fcsb.

O mutare care ar fi parut S.F. acum cateva saptamani, a devenit oficiala in aceasta dimineata. Clubul Dinamo a anuntat transferul lui Straton si bineinteles ca au fost o serie de comentarii referitoare la acest transfer. Pierdere uriasa? Tradare? Cred ca dramatizam prea mult.

Dinamo are doi portari: In primul rand, nu consider acest transfer o pierdere, din moment ce el a fos tras pe linie moarta in aceasta saptamana, odata cu transferul lui Hinojo. Practic, Cosmin Contra i-a transmis portarului faptul ca se bazeaza pe alti doi portari, Tomas Mejias si Roman Hinojo. Straton oricum ar fi plecat. A mers la Fcsb si poate fi interpretat si astfel, Dinamo lasa un jucator liber de contract si rivalii il iau de bun. S-au schimbat putin lucrurile in ultimele saptamani se pare. Am vazut fani care au alta optiune si vad lucrurile diferit si pot sa respect acest lucru.

Dinamovist pe viata..dupa 16 meciuri? Catalin Straton a venit in vara trecuta la Dinamo, de la Dunarea Calarasi, dupa ce in prealabil a mai trecut pe la CSU Craiova, Poli, Vaslui si…Rapid. De altfel, daca cautati in mai multe interviuri oferite de fostul portar, el a recunoscut faptul ca este fan rapidist si chiar a fost criticat in vara trecuta pentru decizia de a veni la Dinamo.

Eu nu am avut nimic cu el, cu faptul ca este fan al Rapidului, asa cum nu l-am considerat dintr-o data ca avand FCD in ADN. Da, a fost un baiat sufletist, a avut si el un rol in finalul sezonului trecut, dar cam atat. Nu este nicio tradare, nu este nicio drama ca a mers la Fcsb. Problema este la noi daca ne facem idoli dupa cateva meciuri, haideti sa avem putina rabdare si sa avem pretentii mai mari.

Presiune mai mare: Cu un lucru sunt de acord, presiunea va fi mai mare pe portarii adusi de Cosmin Contra, ori mai bine zis, pe portarul care va fi titular dintre cei doi. Inevitabil, ei vor fi comparati cu Straton, mai ales ca el va fi la Fcsb si inevitabil prestatiile vor fi raportate la ceea ce a reusit Straton in trecut, ori la ce reuseste sezonul acesta in tricoul rivalilor. Este o decizie importanta luata de Contra, aceea de a renunta la Straton, dar eu am incredere ca a ales sa mearga pe mana acestor portari spanioli, din motive ce tin strict de valoarea sportiva.

“FC Dinamo Bucuresti anunta prin intermediul site-ului oficial, www.fcdinamo.ro, transferul definitiv al portarului Catalin George Straton la FCSB. La Dinamo din vara anului trecut, Catalin Straton a aparat 16 meciuri in tricoul echipei din Stefan cel Mare, 12 in Liga 1 si 4 in Cupa Romaniei.

Clubul nostru ii multumeste lui Catalin Straton pentru evolutiile in poarta dinamovistilor!
6 este numarul echipelor la care a evoluat portarul Catalin Straton in cariera: Rapid Bucuresti, FC Vaslui, CS U Craiova, ACS Poli Timisoara, Dunarea Calarasi si Dinamo Bucuresti. 2 penalty-uri a aparat Catalin Straton intr-un singur meci, Academica Clinceni vs Dinamo Bucuresti, scor 1-3 in sezonul trecut. 31 de ani va implini Catalin Straton peste cateva saptamani, pe 9 octombrie.”

loading...

Lasă un răspuns