Doua dueluri decisive pentru Europa! Ritm infernal pentru echipa noastra

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal revine in competitiile europene in 2021 cu gandul de a merge mai departe din grupa B.

Dinamo ar fi trebuit sa joace saptamana trecuta in Portugalia, cu Sporting, dar acel meci a fost amanat pentru o data ulterioara, tinand cont de situatia grava din tara, poate cea mai afectata zona din Europa, de catre virusul care a dat totul peste cap.

Acum, Dinamo are meci pe teren propriu, cu Kristianstadt, in sala Dinamo, incepand cu ora 19:45. Un duel foarte important in perspectiva sanselor noastre de a merge mai departe in competitie. Dinamo are 5 meciuri disputate si se afla pe locul 5, cu 3 puncte. Kristianstadt se afla pe locul 4, cu 8 puncte obtinute din 7 meciuri (4 victorii si 3 infrangeri, in aceasta competitie se ofera 2 puncte la victorie). Sporting, care este pe locul 4, are cu 3 puncte mai mult, cu acelasi numar de meciuri jucate. Din grupa, primele 4 clasate merg mai departe, asadar duelul cu Kristianstadt este unul decisiv pentru Dinamo, pentru a pastra sanse de a merge in faza optimilor de finala.

Echipa noastra are de luat si o revansa dupa infrangerea dura din tur, cand baietii nostri nu au putut sa duca ritmul, au fost si ceva accidentari, 31-22 am pierdut impotriva unei echipe tinere, dar valoroasa. Acum insa trebuie sa obtinem victoria cu orice pret. Sanse sunt in continuare, deoarece vineri, tot de la ora 19:45, jucam tot in sala Dinamo, cu Tatran Presov din Slovacia, ultima clasata, echipa care a pierdut pe linie. Cu Tatran evoluam in premiera, deoarece in toamna a fost amanat meciul din Slovacia, tot datorita situatiei epidemiologice, care a facut imposibila deplasarea noastra. Doua victorii in aceste doua dispute ne mentin cu sanse de a merge mai departe.

Ritmul disputarii partidelor stabilit de EHF este unul realmente infernal, dupa aceste doua meciuri, jucam trei meciuri la rand in deplasare, primul in Franta, cu Nimes, marti, 23 februarie. Apoi vineri, 26 februarie, mergem in Portugalia, daca se va putea organiza meciul de aceasta data, iar parcursul nostru in grupa se incheie pe 2 martie, tot in deplasare, cu Tatran Presov.

O situatie din care speram sa iesim cat mai bine posibil, eu nu inteleg totusi cum poti pune o echipa sa joace 3 meciuri la rand in deplasare, din 3 in 3 zile, in tari aflate la mii de km distanta una de cealalta, mergi in Franta, apoi Portugalia si termini in Slovacia, faci un pic turul Europei, intr-un moment in care toate tarile permit cu mare dificultate deplasarea. Vom vedea pana la urma ce se va decide, cum se vor disputa aceste meciuri, emotii mari sunt mai ales pentru meciul de la Lisabona, care a mai fost amanat o data, nu stiu ce decizie se va lua daca nu va putea fi organizat nici a doua oara, mai ales ca faza optimilor de finala din European League incepe in martie

Stam bine in campionat! In Liga Zimbrilor, Dinamo sta excelent, are maxim de puncte din 16 meciuri, avem 8 puncte peste a doua clasata Potaissa Turda. Ar fi trebuit sa jucam impotriva turdenilor in urmatoarele zile, dar meciurile urmatoare din campionat pentru Dinamo vor fi amanate pentru o data ulterioara, va fi o perioada de foc pentru echipa noastra, sa speram ca vom iesi cu bine, fara accidentari, este un sezon compromis,dar baietii nostri vor lupta cu siguranta pana la final si sunt convins ca vom reusi sa castigam din nou titlul de campion, asa cum ar fi trebuit sa il castigam si in stagiunea trecuta, dar pana la urma sezonul a fost “inghetat”, fara a acorda medaliile de campion.

HAI DINAMO!

DOAR DINAMO BUCURESTI

loading...

Lasă un răspuns