miercuri, iulie 17, 2024
AcasăStiri DinamoDouă absențe importante pentru meciul cu Craiova

Două absențe importante pentru meciul cu Craiova

Pentru Dinamo urmează deplasarea de la Craiova de vineri seară, un meci în care echipa noastră speră să obțină primele puncte din 2024, împotriva unei echipe care a pierdut primele două meciuri ale anului.

Dinamo nu se va deplasa în efectiv complet, Josue Homawoo a primit cartonaș galben aseară și a ajuns la al patrulea avertisment al sezonului și automat va fi suspendat pentru partida cu Craiova. Odată cu excluderea lui Bena din lot din cauza situației lotului, Dinamo are prea mulți jucători străini, Kopic are două soluții de înlocuire a fundașului central de picior stânga, Răzvan Patriche sau Ricardo Grigore. Cele mai mari șanse de înlocuire le are căpitanul Răzvan Patriche, rezervă aseară, locul lui în echipa fiind luat de Darko Velkovski.

Din păcate, nu sunt șanse prea bune să îl vedem pe Gabriel Moura în deplasarea de la Craiova, experimentatul fundaș de bandă a ieșit accidentat aseară vom afla mai multe detalii în zilele următoare, dar cel mai probabil nu va putea juca cu Craiova. După primele reacții, ar fi vorba de o tăietură, dar vom află mai multe săptămâna următoare.

Concluziile lui Kopic dupa meciul cu Rapid! Ce a spus despre debutul lui Darko

,,Trebuie să spun că sunt foarte dezamăgit de rezultatul final și sunt trist pentru jucători, suporteri, toată energia pe care am arătat-o. Am avut multe momente bune în timpul celor 90 de minute, dar nu vreau să vorbesc de noroc, problema noatra a fost în continuare în ultimii 20 de metri, nu am luat cele mai bune decizii, nu am găsit soluția optimă, trebuie să reacționăm mai bine, la Politic ne-a lipsit și șansa. Dar una peste altă, meritam mai mult, dar fără calitate în decizii și în reacții în careul advers, finalul va fi ca astăzi. E greu momentul, dar trebuie să creștem pe lucrurile pozitive de astăzi și să continuăm să muncim.

Pentru mine, este greu să văd echipa ratând, vreau să ajut clubul din toată inima. Când am pierdut cu Petrolul, nu am jucat ce am antrenat zi de zi, dar astăzi am arătat că jucătorii pot evolua bine în spatele linie adverse, să schimbăm bine partea, să controlăm ofensiv. Speram să avem un rezultat pozitiv să vadă și jucătorii rezultatul muncii depuse, mereu e vorba despre puncte. E un moment greu pentru noi, dar nu renunț și voi da tot ce am pentru jucătorii mei să simtă la fel, să muncească în continuare și sper că rezultatul se va schimba.”, a spus Kopic la finalul partidei.

,,În special în prima parte am dominat, multe situații în care am direcționat bine mingea în spații, să atacăm spațiile cu Hakim, Gregorio, Amzar, Moura a urcat de multe ori, controlul era bun, reacția a fost bună. Am avut câteva greșeli și am oferit oportunități Rapidulu, dar așa vreau, să fim proactivi, putem greși, dar intenția noatra trebuie să fim în plin control. Am fost buni în anumite momente ale jocului.”

Despre debutul lui Darko Velkovski: ,,Țînând cont că a jucat 90 de minute, a făcut un meci bun, dar a fost primul lui meci după o perioada lungă de timp, a avut probleme în ultimele 10-15 minute, dar așa știu că mulți dintre ei nu sunt pregătiți pentru intensitate, pentru 90 de minute. Înainte de acel gol primit, am avut multe oportunități pentru a marca.”

,,A fost un meci bun pentru Dinamo, prefer să câștig meciul, a fost însă un joc bun. Jucătorii au încercat, au arătat multe lucruri bune, dar așa vreau să jucăm în continuare. Le-am spus băieților că îi înțeleg, că se gândesc și la noroc, dar să înțeleagă că am fost buni azi, dar trebuie să continuăm să muncim și rezultatele vor veni. Trebuie să le dau un mesaj pozitiv, când pierzi de manieră asta, ești dezamăgit și mental.”, a spus Kopic în cadrul conferinței de presă.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare