Două absente importante pentru ieșeni, una pentru noi

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a obținut un succes extrem de important la Ovidiu, dar ușor, ușor începem să ne gândim la următorul meci, cel cu Iași.

Ieșenii păreau condamnați, după trei înfrângeri la rând în play-out, păreau victime sigure la Giurgiu, însă au reușit una din marile surprize ale play-outului și i-au administrat o înfrângere lui Neagoe. Nu a fost o victorie obținută facil și au cu siguranță două absente importante pentru meciul de miercuri cu Dinamo.

Platini, un jucător care mereu a făcut partide bune împotriva lui Dinamo, a fost eliminat în finalul meciului, așadar va lipsi. Laurențiu Brănescu, titularul ieșenilor, care a fost și în curtea lui Dinamo, a ieșit accidentat la finalul primei reprize.   Portarul s-a accidentat la finalul primei reprize după un contact cu un adversar. Diagnosticul preliminar nu arată prea bine. Cel mai constant om al celor de la Poli Iaşi a suferit o fractură de piramidă nazală. Ianoş Brânză este rezerva.

Nici Dinamo nu a ieșit neafectată din duelul cu Viitorul. Alexandru Răuță cu siguranță nu va juca la Iași, după cum a declarat Uhrin: „Sunt foarte fericit pentru acest succes, acum trebuie să ne recuperăm pentru meciul cu Iaşi. Avem jucători potriviţi pentru acest sistem, cu 3 fundaşi centrali. Dacă făceam mai puţine erori înainte, poate nu pierdeam atâtea meciuri.

Anton e ok, Eşanu va fi şi el ok, cred, dar Răuţă are o accidentare mai serioasă şi nu va juca la Iaşi. Puteam să marcăm mai multe goluri, au ratat ocazii bune Mihaiu, Morsay, Nemec. Şi Viitorul a jucat bine, mai ales în repriza a doua”

Respirăm înainte de o nouă finală

Ieri s-a încheiat runda cu numărul 5 din play-out, una absolut nebună.

A fost etapa oaspetilor. Nici Dinamo nu a ieșit neafectată din duelul cu Viitorul. Alexandru Răuță cu siguranță nu va juca la Iași, după cum a declarat Uhrin: Dacă rundă trecută am spus că a fost una excelență pentru noi după succesul cu Voluntari, care ne-a apropiat de ilfoveni, acum a fost o rundă și mai bună pentru. Înainte de meciul cu Viitorul resimțeam presiunea rezultatelor obținute de Iași și Hermannstadt, care au câștigat absolut surprinzător în deplasare la Giurgiu și Voluntari. Poate în cazul lui Hermannstadt surpriza nu este atât de mare, dar nu multă lume se aștepta ca Neagoe să piardă acasă cu Iași.

Presiunea era pe noi înainte de meciul cu Viitorul, deoarece Hermannstadt ne depășise în clasament și practic era condamnați să câștigăm pentru a nu termina runda pe loc direct retrogradabil. Totodată, victoriile lor ne ofereau prilejul să reducem diferența față de Voluntari și Astra, primele două echipe aflate deasupra liniei care separă echipele care merg direct în liga a doua, de cele care merg la baraj.

Am reușit să câștigăm la capătul unui meci aș spune foarte bun al echipei noastre. Aș fi spus excelent dacă nu erau ultimele 15 minute pe care le-am gestionat cu ceva dificultăți, dar oarecum de așteptat ținând cont de faptul că Viitorul are calitate în ofensivă. Am trecut cu bine și am plecat cu trei puncte extrem de importante, prima victorie din deplasare în campionat după o lungă perioadă de timp.

Astfel, clasamentul se strânge și asta nu poate decât să ne bucure, pentru că de acum înainte, chiar depindem numai de noi. Dacă noi ne facem treaba și câștigăm la Iași și cu Hermannstadt, sunt convins că vom fi deasupra liniei înainte de ultimele două runde. Echipele din fața noastră mai joacă și între ele, Astra o întâlnește pe UTA care a intrat și ea în horă, Voluntari are meci la Pitești, în vreme ce Viitorul are la Sibiu, cu Hermannstadt. În runda în care noi o întâlnim pe Hermannstadt, Viitorul are cu Argeș, în vreme ce Astra merge la Mediaș, o echipă în formă. Așadar, trebuie să facem tot ce depinde de noi, deoarece echipele din față cu siguranță vor irosi puncte.

Desigur, este acel clișeu în fotbal care spune că trebuie să iei fiecare meci în parte, să ne gândim doar la următoarea dispută, să nu ne uităm dincolo de acest meci cu Iași, care este crucial. Nu va fi deloc ușor, vedem că Iașiul are încă viață, încă luptă, dovadă succesul de la Giurgiu. Nu putem acuza neapărat oboseala, deoarece și ei au evoluat tot ieri și tot o deplasare lungă la Iași au făcut și ei, până la urmă se merge cu avionul, nu cu autocarul.

Am mult mai multă încredere în echipă după evoluția de ieri și asta este principalul motiv care îmi dă speranță: jocul din ce în ce mai bun!

loading...

Lasă un răspuns