AcasăUncategorizedDorinel Munteanu înainte de meciul cu Dej: ,, Va fi foarte greu''

Dorinel Munteanu înainte de meciul cu Dej: ,, Va fi foarte greu”

Dinamo încă speră la promovarea directă înainte de ultima etapă, dar totul depinde de rezultatele înregistrate la Galați și Iași.

Dinamo încă speră la promovarea directă înainte de ultima etapă, dar totul depinde de rezultatele înregistrate la Galați și Iași.

Chiar dacă echipa noastră învinge, avem nevoie de un rezultat favorabil în duelul dintre Oțelul Galați și Unirea Dej, ultima șansă pentru trupa lui Dorinel Munteanu de a promova direct.

Trupa lui Dorinel Munteanu a irosit două șanse de a câștiga matematic dreptul de promovare, cu Dinamo (0-2) și cu Gloria Buzău (0-1)

„De foarte multe ori am spus-o, promovarea directă se va juca până în ultimul minut al ultimului joc, iată că s-a adeverit. Sigur, suntem într-o postură, din punctul meu de vedere, bună, jucăm acasă.

Dar, avem în față un adversar care a făcut foarte multe meciuri bune în deplasare, mă refer la jocurile de la Buzău, de la Dinamo, de la Iași, jocuri în care nu a pierdut. Noi suntem obligați să câștigăm, suntem pregătiți, ajutorul, cu siguranță, va veni numai de la noi, numai de la echipă.

Sunt convins că suporterii ne vor susține necondiționat, dar noi trebuie să trecem cu bine peste acest joc și să ne gândim, dacă vom câștiga, și vom câștiga, că ne-am îndeplinit un obiectiv foarte important, acela de a promova direct în Superligă.

Va fi foarte greu, nu va fi ușor, am discutat cu echipa toată săptămâna, chiar dacă am câștigat la Dej, 1-0 în play-off, în turul sezonului regulat am pierdut, scor 0-2, Dejul a demonstrat că este o echipă foarte solidă, cu un antrenor foarte bun, tânăr, dornic de performanță, un antrenor de perspectivă, dar obiectivul este prea mare pentru noi să nu găsească echipa în formă”, a spus Dorinel Munteanu.

„Dacă la primul joc cu Dinamo m-am înșelat, când am văzut acel joc pierdut cu 0-3 de echipa din Dej, după aceea a demonstrat că este o echipă care joacă pe teren, indiferent că are sau nu are drept de promovare, dacă este sau nu motivată.

Eu nu pot să știu ce se întâmplă acolo, dar motivația noastră ar trebui să fie mult mai mare decât a jucătorilor de la Dej. Am ajuns până aici cu o echipă nou promovată, căreia nimeni nu-i dădea nici o șansă, am ajuns până aici, este păcat să dăm cu piciorul într-un moment istoric pentru clubul nostru”, a mai spus Dorinel Munteanu.

Partida de la Galați va fi arbitrată de centralul Ionuţ Coza (Cernica – Ilfov) și de asistenții Alexandru Filip (Constanţa) și Doru Zamfir (Slatina). Arbitru de rezervă este Andrei Baciu (Botoşani). Observator de arbitri este Bogdan Zanfirescu (Botoşani), iar delegat de joc este Lucian Cîrjă (Constanţa). Coza și Filip sunt arbitri din lotul de primă ligă, iar Zamfir este din cel de liga secundă.

Partida dintre Poli Iași și Dinamo va fi arbitrată de centralul Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) și de asistenții Erchian Ionus (Medgidia) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Arbitru de rezervă este Dragoș Ionuț Țurcanu (Piatra Neamţ). Observator de arbitri este Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc), în timp ce delegat de joc a fost ales Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare