AcasăStiri DinamoDorin Șerdean, fost oficial la Dinamo, pus sub acuzare pentru fraudă de...

Dorin Șerdean, fost oficial la Dinamo, pus sub acuzare pentru fraudă de Parchetul European

Dorin Șerdean, fostul acționar majoritar al clubului nostru,  are mari probleme.

Fostul președinte executiv al lui Dinamo, Dorin Șerdean (53 de ani), a fost pus sub acuzare pentru fraudă într-un dosar penal deschis de către Parchetul European condus de Laura Codruța Kovesi, conform G4media.

Parchetul European a făcut mai multe percheziții la mai multe domenii din Franța și România, în cadrul unei anchete care implică fraude în valoare de 30 de milioane de euro, fonduri europene și naționale, scriu cei de la G4media.

Sursa citată mai arată că Dorin Șerdean „a emis 18 scrisori de garanție pentru adjudecatarii unor proiecte finanțate din fonduri UE și naționale, prin care pretindea că asigură proiectele împotriva unor eventuale daune”.

Dorin Șerdean ar fi desfășurat această activitate în numele unei societăți înregistrate în Spania pe numele lui, folosindu-se de documente inexacte și false.

Cum a funcționat mecanismul:

Potrivit probelor colectate în timpul perchezițiilor, între mai 2020 și martie 2022, inculpatul a reușit să prezinte, prin diverși intermediari și reprezentanți ai șase societăți comerciale, documente inexacte și false autorităților contractante în cadrul unor proiecte finanțate în principal din fonduri UE.

Se înțelege că utilizarea acestor documente a dus la obținerea nejustificată a aproximativ 13 milioane de euro – din care 11 milioane de euro din Fondul european de dezvoltare regională (FEDR) al UE.

Fostul oficial al trupei din „Ștefan cel Mare” se află în arest preventiv încă din data de 14 iunie. Atunci, Tribunalul București a dispus reținerea acestuia, la solicitarea Parchetului European, exact în acest dosar, în care este acuzat de emiterea unor scrisori de garanție false.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare