Doi jucători confirmați pozitiv cu COVID, dar deplasarea la Kiev s-a desfășurat fără probleme

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a efectuat în această dimineață deplasarea la Kiev, pentru meciul amical cu Dinamo Kiev.

20 de jucători au efectuat deplasarea în capitala Ucrainei. Toți jucători au avut teste negative la plecarea în Ucraina. Au fost însă și doi jucători care au avut teste pozitive, ei fiind izolați de restul lotului și zilele următoare vor fi testați din nou. Numele lor nu a fost făcut public.

„Medicul Liviu Bătineanu a declarat pentru site-ul oficial al clubului că doi jucători dinamoviști au fost confirmați pozitiv la testele Real Time PCR efectuate în această săptămână pentru diagnosticarea Covid-19.
„Cei doi jucători dinamoviști sunt izolați de ceilalți componenți ai lotului și vor fi testați zilele următoare conform prevederilor legale stabilite de Ministerul Tineretului și Sportului și Ministerul Sănătății”, a precizat Liviu Bătineanu pentru www.fcdinamo.ro.

Ambii jucători confirmați pozitiv nu au făcut deplasarea în Ucraina pentru meciul amical Dinamo Kiev vs Dinamo București.

Mihai Eșanu (România U21) și Gevaro Nepomuceno (Curaçao), convocați la loturile naționale în această pauză competițională, Adam Nemec, Paul Anton (foto), Steliano Filip, Andrei Radu, Gudmund Kongshavn și Ionuț Șerban, toți accidentați și aflați într-un program individual de pregătire sau de recuperare, nu au făcut deplasarea la Kiev.

Meciul amical Dinamo Kiev vs Dinamo București se va disputa sâmbătă, 27 martie, la ora 17:00, fiind transmis în direct de postul de televiziune PRO X.” se arată in comunicatul clubului.  Dinamo a efectuat în această dimineață deplasarea la Kiev pentru meciul amical cu echipa antrenată de Mircea Lucescu.

Meciul reprezintă un bun prilej pentru Multescu pentru a vedea la treabă și jucătorii care au evoluat mai puțin, dar evident că este un meci cu implicații financiare importante pentru echipa noastră. Peste 35 000 de bilete s-au vândut pentru meciul care se va disputa mâine, de la ora 17:00, partida urmând să fie transmisă în direct de Pro X. echipa noastră a plecat în această dimineață spre Kiev, cu un avion al companiei Wizz Air, pentru meciul amical Dinamo Kiev vs Dinamo București, programat sâmbătă, 27 martie (ora 17:00), pe „Olimpicul” din capitala Ucrainei.

Mai jos aveți lotul oficial care a făcut deplasarea la Kiev: 

Aleksandar Mitrovic, Deian Sorescu, Geani Crețu, Florin Bejan, Marco Ehmann, Ricardo Grigore, Cătălin Hîldan Jr., Antonio Bordusanu, Cristian Ionescu, Janusz Gol, Alexandru Răuță, Claudiu Stan, Borcea Valentin, Diego Fabbrini, Ahmed Bani, Jonathan Morsay, Andreas Mihaiu, Robert Moldoveanu, Andrei Blejdea, Cătălin Măgureanu

Nepomuceno a fost titular în naționala statului Curacao (5-0 cu Sfântul Vincent și Grenadine), dar s-a accidentat în minutul 40 și a fost înlocuit. În acest moment nu se știe cât de gravă este accidentarea fotbalistului de 28 de ani.

Puljic a fost învoit, a stat foarte mult timp în țară și i-am dat voie să plece. Nu știu dacă a ieșit pozitiv în Croația. Încă n-am primit rezultatele testelor COVID-19. Așteptăm rezultatele.

Astăzi ne-am testat, așteptăm rezultatele. Nu cred că este în pericol deplasarea la Kiev. Nu am luat în calcul ce se întâmplă dacă avem cazuri de COVID-19. Eu vreau să cred că lucrurile vor nmerge pe un făgaș normal. Dinamo Kiev probabil va juca cu mai multe rezerve, dar vom putea câștiga ceva fotbalistic din această deplasare” Multescu ieri despre situatia de la Dinamo 

loading...

Lasă un răspuns