Doar egal în al doilea meci de pregătire

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Plopeni s-au întâlnit în această dimineață pe stadionul din Buftea, în al doilea meci de pregătire al echipei noastre din această iarnă.

Pe un frig cuprinzător la Buftea, acolo unde mult mai puțin oficiali și jurnaliști au fost prezenți, Dinamo a evoluat în al doilea meci de pregătire al iernii, împotriva unei echipe de liga a treia, CSO Plopeni. Echipa prahoveană a fost prima adversară a lui Dinamo din postura de antrenor a lui Ovidiu Burcă în vara trecută.

După egalul cu Păulești, Dinamo caută astăzi prima victorie. Ovidiu Burca a schimbat mult în formula de start, practic a trimis în teren un prim 11 format din jucătorii care au evoluat în repriza secundă cu Paulesti, ori nu au evoluat deloc, cum ar fi fost cazul lui Ionuț Bobea.

DENIS ONCESCU- ALIN DEMICI, DENIZ GIAFER, QUENTIN BENA, COSTIN AMZAR, NELUT ROSU, ROSU IULIAN, IONUT BOBEA, LAMINE GHEZALI, AHMED BANI, ALEXANDRU POP

Rezerve: Filip Dujmovic, Gabriel Moura, Catalin Tira, Dani Iglesias, Borcea Valentin, Razvan Patriche, Yanis Cune, Alin Serban, Gorka Larrucea, Delciu Cristian, Andrei Florescu

A fost o prima repriză extrem de modestă, în care cei de la Plopeni au dechis scorul în urma unei erori mari în apărare, pasă slabă, moale a lui Bena spre Oncescu, mingea a fost interceptată de un atacant advers și Dinamo s-a văzut condusă încă din primele minute.

Coordonatele meciului nu s-au schimbat prea mult, oaspeții s-au apărat în propria jumătate, însă Dinamo nu a reușit să își creeze mari ocazii de poartă, multe centrari, multe cornere, însă fără a crea pericol. Ne-am remarcat printr-o fază în care Bani a primit roșu, după intrare întârziată la portar.

Un jucător al celor de la Plopeni a fost și el eliminat, dar arbitrul a permis schimbare, Florescu a intrat în locul lui Bani. 1-0 pentru Plopeni la pauza meciului, meci în care am avut posesia, dar foarte modești pe faza de atac. La pauză așa cum era de așteptat, a fost schimbată toată echipa, așa cum s-a întâmplat cu Paulesti.

Din păcate, nici in partea a doua nu am reușit să intoarcem scorul, au fost o.sumedenie de ocazii ratate, însă Borcea a animat mult jocul.

Au fost o serie de oportunități ratate incredibil,  Borcea a lovit transversala cu un sut superb, dar am reușit doar un egal în final după golul marcat din corner.

Pe final Cătălin Țîră a ratat câteva ocazii mari și scorul a rămas 1-1.

Urmează meciul cu Progresul Spartac de sâmbătă, de la ora 12:00.

loading...

Lasă un răspuns