Doamne, ce CHIN….SUNTEM JALNICI!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dusan Uhrin a surprins pe toata lumea in aceasta seara la Iasi cu asezarea din teren.

Dinamo a fost o echipa catastrofala in deplasarile din acest sezon, veneam si dupa trei prestatii jalnice in campionat si cupa, probabil cateva din explicatiile care l-au dus pe Uhrin in situatia de a schimba total in garnitura de start.

Kostarna si Kylien titulari in banda dreapta, Sorescu si Lazar varfuri, fara niciun atacant de meserie in primul 11, cu Puljic pe banca, dar cu Rauta si Filip inchizatori. Ce a iesit? O repriza in care primul lucru pe care il pot consemna a fost iesirea lui Longher de la ieseni in minutul 22, in locul sau intrand Gradinaru. Dinamo a avut un sfert de ocazie dupa o faza fixa executata de Sorescu, Filip a incercat sa recentreze in careu, dar portarul gazdelor a retinut.

Cea mai importanta ocazie le-a apartinut iesenilor, Platini a sutat fantastic de la marginea careului, dar Straton a avut un reflex de zile mari si a respins in corner. Acelasi joc fara orizont al echipei noastre, se pare ca nici asa, fara varf, jocul ofensiv lasa mult de dorit. 0-0 la pauza, dar aceeasi ingrijorare pe care am avut-o si dupa partidele cu Clinceni, practic nu am vazut aproape nimic pozitiv in jocul nostru, nicio ocazie, nicio actiune periculaosa, niciun jucator care sa iasa in evidenta, nici macar atitudinea nu pot sa zic ca a fost cea asteptata, asteptam o tresarire de orgoliu dupa ultimele evolutii.

Constient ca jocul a aratat oribil, fara nicio ocazie, doar cu un sut anemic, Uhrin l-a trimis in teren pe Perovic, in locul lui Kylien, astfel ca Lazar a trecut pe postul lui de baza, cel de mijlocas dreapta, speram sa vedem un joc ofensiv ceva mai consistent. O prima actiune mai buna de atac a avut loc in flancul stang, unde Sorescu avea in sfarsit un varf care sa traga oameni dupa el, sa creeze spatii, dar din pacate centrarea sa nu a ajuns la un jucator dinamovist, insa un prim semnal de alarma. Au urmat insa alte minute bune de joc mort, in care Dinamo a preferat sa cedeze initiava unei echipe care nu avea nicio idee de joc, de aceea a iesit un joc greu de urmarit de catre un suporter neutru.

Un prim sut pe poarta in repriza secunda i-a apartinut lui Sorescu, dupa o faza de contraatac finalizata de Sorescu, care nu a putut gasi o alternativa mai buna. Perovic a avut si el o reluare spectaculoasa cu capul, insa lovitura lui nu a avut suficienta tarie si Rusu a putut retine fara probleme.

A urmat un joc al impotentei ofensive de ambele parti, absolut jalnice prestatiile celor doua echipe, care au parut sleite de puteri dupa meciurile din Cupa Romaniei. As vrea sa cred ca este vorba despre oboseala, dar totusi este al treilea meci consecutiv in campionat in care nu marcam, deja nu mai este intamplare, este limpede ca avem o mare problema.

Desi parea ca ne indreptam catre 0-0, in minutul 85, Andrei Cristea ne-a dat lovitura de gratie, un gol de varf autentic, dar ajutat si de marcajul larg facut de Mihai Popescu. Popa si Mihaiu au fost introdusi in teren de Uhrin pe final de meci, pentru a incerca ceva, dar tardiv.

Dinamo pierde primele doua meciuri din play-out, nu cred ca trebuie sa judecam la cald, dar e ceva ce nu functioneaza in jocul nostru, sa pierzi de asemenea maniera, sa nu mai contezi in atac, sa marchezi un gol in 4 meciuri, sa nu gasesti nicio solutie, cred ca problemele sunt prea mari si trebuie cautate solutii. Cred ca dintr-o data meciul cu Chindia devine decisiv si pentru Uhrin, care nu are totusi contract pe viata cu Dinamo si jocul arata de baraj, chiar liga secunda. Suntem la 3 puncte de locul de baraj, aici am ajuns…

loading...

Lasă un răspuns