Dinu spune lucrurilor pe nume: „O echipa facuta de Balanescu, Iorga si Antonio”

Stiri Dinamo

Scris de:

Cornel Dinu a analizat partida dintre Dinamo si Iasi, dar a discutat si despre situatia disperata in care se afla echipa noastra.

Dinu a vorbit si despre faptul ca echipa este creatia lui Balanescu, ajutat de Iorga si Antonio (nr. impresar care a avut un cuvant important de spus la transferurile realizate de Dinamo).

„Dinamo si Iasul au facut un joc destul de parjolit in continut, ca si gazonul , cam in aceeasi stare , pentru prima oara in istoria stadionului din «Stefan cel Mare». Am avut impresia, per total, ca Dinamo nu poate, iar Iasul nu stie. La 1-0 pentru Dinamo mi-am adus aminte de o reflectie a lui Berlusconi pe la inceputul anilor ’90, la finalul unui meci pe care Milanul lui l-a castigat greu, cu 1-0: «Nu se poate castiga suferind atat!»

Cam asta a fost si impresia jocului pana la egalare a lui Dinamo, care a inceput din nou intr-un 4-4-2, dar dupa aceea au facut niste schimbari care te duc cu gandul ca o echipa facuta de Balanescu, Iorga si Antonio nu poate sa fie decat o umbra nefasta a trecutului.” a declarat Dinu pentru Fanatik. 

„Cu exceptia primelor zece minute, Dinamo a fost dominata per total de Iasi, chiar daca numarul ocaziilor a fost identic, 2-2 in prima repriza, 3-3 in a doua, cu un plus doar spectacular pentru barele lui Mihaiu si Neicutescu.

Per total s-a vazut ca, desi greoi si refuzati de Occident, scoala fotbalistica la zi a strainilor de la Iasi adusi de Mircea Rednic este superioara scolii crescutilor nostri din ultimii ani, cu atatea deficiente tehnice de studii elementare. Pentru ca aceia care promiteau cu adevarat, un Costache, un Nedelcearu, un Ciobotariu, au fost vanduti fara scrupule. Doar pentru a umple buzunarele lui Negoita si a accentua culoarea rosie a intrarii de la hotelul Rin. Mihalcea a inceput corect la ce lot are, un 4-4-2 cu doi muncitori eficienti la mijloc, Mrzljak si Rauta si doi mobili pe benzi, Mihaiu si Fabbrini, care, cred eu, ca puteau conta si in continuare, n-am inteles schimbarile lor”

„Aceste schimbari de la Dinamo imi dau de gandit, nu stiu ce-i la echipa, nu stiu cat mai puteau sau nu mai puteau si Mihaiu, si Fabbrini, si Neicutescu, dar cei care au intrat imi dadeau senzatia ca asa de schiop cum a fost si Iasul, poate totusi sa castige. In special in repriza a doua, doi stoperi, Frasinescu si Mihalache, ai Iasului, care-mi amintesc ca rezistenta la batranete a unui eventual cuplu madam Aslan cu Parhon, n-au avut deloc probleme din partea inlocuitorilor de la Dinamo. Daca formula din prima repriza a lui Dinamo a «tusit» acceptabil impotriva Iasului, intratii impotriva jocului in a doua repriza au fost mai mult junghiuri fotbalistice”

„Am fost de doua ori aici, cand mergeau lucrurile bine si se luau bani pe jucatori vanduti. Eu am venit si am garantat play-off-ul si am pierdut bani. Am dat prime de vreo 75.000 de euro, am renuntat la un salariu, ca am fost baiat bun… Cei care conduc aici nu au nicio treaba, nu vor. Se dau dinamovisti, dar au chilotii ros-albastri. Ei trebuie sa scape de cei de la birouri, care erau nemultumiti de jucatorii pe care i-am adus eu. Ii deranjam. Acum fac ei transferuri, vedeti ce situatie este”, a declarat Rednic la finalul partidei

loading...

Lasă un răspuns