AcasăEditorialDINAMO-Voluntari: Totul pentru VICTORIE! Cum ar putea arăta primul 11

DINAMO-Voluntari: Totul pentru VICTORIE! Cum ar putea arăta primul 11

Dinamo și Voluntari se întâlnesc în această seară pe stadionul ,,Arcul de Triumf” într-o adevărată finală pentru evitarea retrogradării.

Au fost folosite sintagmele meci important, foarte important, crucial, decisiv, dar acum este o adevărată finală pentru evitarea retrogradării. O finală în care singurul deznodământ acceptabil pentru Dinamo este victoria. După înfrângerea cu Botoșani și egalul precum o înfrângere de la Craiova, Dinamo încă depinde de ea pentru evitarea retrogradării, pentru obținerea unui loc de baraj, dar chiar și mai mult. Condiția este una simplă, trebuie să învingă pentru a treia oară în acest sezon pe Voluntari.

O echipă care a suferit multe schimbări pe parcursul sezonului, dar care a ales să meargă pe mâna lui Florin Pîrvu, pentru finalul de campionat. Un antrenor care a început bine, dar care nu mai are aceleași rezultate în ultima vreme, două înfrângeri în campionat și două rezultate de egalitate în ultimele patru meciuri și Voluntari poate coborî pe loc de retrogradare directă în cazul în care Dinamo învinge.

Echipa noastră se simte bine pe ,,Arcul de Triumf”, un stadion pe care am obținut patru victorii și un egal în ultimele cinci meciuri. Un alt element care poate înclină balanța în favoarea noastră este prezența publicului dinamovist, va fi un stadion sold-out și Dinamo nu are voie să dea greș. Reacția publicului nu va fi una plăcută dacă rezultatul final va fi unul negativ, pentru că asta ar fi echivalentă cu un pas în liga secundă.

Dinamo trebuie să treacă peste ultimele eșecuri, să nu se gândească la punctele irosite în prelungiri, acelea nu mai pot fi întoarse, dar putem lupta până la final pentru victorie!

CUM AR PUTEA ARĂTA PRIMUL 11!

Dinamo are două absențe, Edgar Ie este în continuare accidentat și este posibil să îl fi văzut pentru ultima oară în tricoul lui Dinamo, la cum se prezintă situația, un adevărat eșec acest transfer. Hakim a primit cartonaș roșu și nu va fi în lot cu Voluntari, probabil va lipsi și cu Universitatea Cluj. Dar se pare că Dinamo a găsit un marcator în meciul cu Botoșani, cel puțin așa speră fanii dinamoviști. Selmani a marcat de două ori, doar unul a fost valabil, deși reluările arată că și primul gol a fost valabil.

Dacă în apărare nu mă aștept la schimbări, în zona centrală: Patriche-Velkovski-Homawoo, în stânga cred că va fi preferat Amzar în locul lui Bordusanu, iar Moura să joace în dreapta. În centru o să vedem același cuplu format din Pavicic-Gnahore, Milanov un al treilea mijlocaș, în spatele lui Selmani și cel mai probabil, Gregorio Goncalo. Aș fi vrut să spun Dennis Politic, dar mijlocașul ofensiv român nu este deloc în formă și nu știu dacă este o variantă pentru a fi titular.

Să sperăm că în al 11-lea ceas, aproape de al 12, jucătorii se vor ridica la nivelul așteptărilor și nu ne vor produce încă o decepție, care să ne aducă și mai aproape de retrogradare.

ZELJKO KOPIC: ,,Legat de ultimul meci, prima jumătate de meci a fost bună, am fost stabili în afară de o greșală, am avut controlul meciului, am avut și ocazii, penalty ratat, gol anulat, a fost o repriză bună din partea echipei. Odată cu acel cartonaș roșu, corect acordat, a fost clar, în a doua parte ne-am aparat bine, nu am oferit ocazii adversarului, dar organizarea defensivă a fost bună, până în ultimul minut, până am primit gol. Legat de Voluntari, e un meci foarte important pentr noi, Hakim și Edgar lipsesc, toți ceilalți sunt în regulă, toată lumea e pregătită în afară de cei doi.

E important că fanii sunt alături de noi, că este sold-out, așa a fost mereu în meciurile de acasă, am simțit lipsa lor, fanii ne dau energie, acasă, în deplasare, ne susțin și asta este un element pozitiv pentru noi.

Nu sunt de acord că nu vrem să marcăm golul doi, la Botoșani cu un om în minus să atacăm, era greu, la Craiova am vrut să marcăm golul doi, am avut ocazii, dar nu am marcat și când analizăm jocul nostru, la Iași de asemenea, am avut 4-5 ocazii importante. În ultimele 10-15 minute fiecare echipă, dacă este în dezavantaj, își asumă riscuri, toată lumea vrea să caute erori fizice sau mentale. Cu Oțelul ne-am dus să marcăm din corner, nu am faultat în momentul bun, pe contraatac. În meciul cu Craiova, nu am avut reacție pe centrare, aici la fel. Când analizez meciul, văd și lucruri pozitive, dar și anumite reacții din timpul meciului, nu sunt ce ar trebui.

Timpul se scurge pentru noi, putem fi dezamagatiti să ne gândim câte puncte am irosit, dar avem trei meciuri în față, sunt finale, pentru noi, meciul de mâine este unul crucial. 

Noi avem mulți jucători ale căror contracte se încheie în 2-3 săptămâni, dar ce cred eu, Darko și toți ceilalți jucători, aștept de la ei să fie profesioniști, concentranti pe ce au de făcut pe teren. Ce le explic eu, acest club este unul mare, toată lumea trebuie să înțeleagă pentru ce club evoluează și să aibă concentrare maximă în ultimele meciuri, să dea totul pe teren. Cine va rămâne, cine va pleca, e altă poveste. Ne-am asumat riscuri, Darko nu a avut presezon,se simte oboseală la unii dintre ei, când mergi la națională, când joci meci după meci și nu ai avut pregătire, apar și greșeli.

Aceste erori apar mai ales când ești obosit, astea sunt problemele noastre, ce văd eu de la jucători, văd motivare,determinare să dea totul până la final. E normal să apară discuții după asemenea erori, dar la cum simt eu jucătorii, sunt concentrați pe Dinamo. Este un moment greu din carieră mea, recunosc, știam că eu și staff-ul meu vom veni într-o situație de a juca fotbal de calitate, am crezut că vom fi într-o situație mai bună, dar din cauza unor momente de final de meci, ne aflăm într-o situație foarte grea. Încă depindem de noi, e greu, dar trebuie să dăm totul, să nu renunțăm.

Trebuie să găsesc o modalitate să dorm la noapte, e un meci important, mă gândesc pentru decizii bune ,pentru echipa, la club, să nu fie emotiv, nu e vorba că îmi doresc mai mult decât alții, dar îmi doresc succes cu acest club. Încă de când am venit, a fost așa, am simțit clubul, suporterii, energia din jur și este o responsabilitate mare în jur și încerc să rămân calm, să iau cele mai bune decizii pentru club.”, Zeljko Kopic

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare