DINAMO-Voluntari: Avem primul 11 trimis in teren de Mihalcea! Noi surprize

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo intalneste in aceasta dupa-amiaza de la ora 17:00 pe FC Voluntari, intr-un duel extrem de important pentru echipa noastra in perspectiva evitarii retrogradarii.

Doua victorii (2-0 Astra, 2-1 FCSB) si 5 infrangeri este palmaresul inregistrat de Dinamo in actualul an calendaristic. De partea cealalta, venirea lui Mihai Teja la conducerea tehnica a schimbat total jocul ilfovenilor, astfel ca, in 2020, FC Voluntari a bifat 7 victorii si doua remize in 10 jocuri, singurul insucces fiind cu FCSB, scor 1-2.

14 dintre cele 38 de goluri marcate de dinamovisti au avut la baza o faza fixa, capitol la care FC Voluntari este cea mai slaba din CASA Liga 1, doar 5 goluri. 6 meciuri fara gol primit a strans Dinamo in sezonul actual, dintre care 5 pe teren propriu. 11 dintre cele 16 infrangeri suferite de ilfoveni in editia curenta au fost la un gol diferenta.

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 14 ori in principala competitie interna, de 12 ori s-au impus bucurestenii, un joc a fost castigat de ilfoveni, iar o partida s-a terminat la egalitate. Prima disputa a avut loc pe 13 august 2015, Dinamo – FC Voluntari 3-0, antrenori Mircea Rednic, respectiv Bogdan Arges Vintila. A fost si meciul in care s-a inregistrat cea mai mare diferenta de scor.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 13 aprilie 2018, FC Voluntari – Dinamo 2-4 (Voicu, Balaur / Popa dubla, Balaur autogol, Mahlangu). Acesta avea sa fie si ultimul joc pe banca ilfovenilor pentru Claudiu Niculescu, antrenorul sub conducerea caruia au castigat Cupa si Supercupa Romaniei in 2017. Singura remiza s-a consemnat pe 31 mai 2019, 0-0 pe terenul dinamovistilor. Cea mai recenta intalnire directa: 9 februarie 2020, FC Voluntari-Dinamo 2-1 (C. Tira, Al. Tudorie / D. Sorescu).

Mediile de varsta
Dinamo – 25 ani si 3 luni, a 3 cea mai mica din campionat;
FC Voluntari – 25 ani si 6 luni.

PRIMUL 11 TRIMIS IN TEREN DE MIHALCEA!

Piscitelli- Sorescu, Popescu, Puljic, Skovajsa- Filip, Mrzjak- Bani, Moldoveanu, Lazar- Montini

Rezerve: Straton, Fabbrini, Grigore, Kylien, Mihaiu, Popa, Rauta, Serban, Sin

loading...

Lasă un răspuns