DINAMO-Voluntari: 3-2! VICTORIE OBȚINUTĂ CU SUFLETUL! UN DEIAN MAGISTRAL

Dinamo a debutat în acesta seară în ediția 2021/2022 a Ligii I.

A fost un meci important, nu doar prin faptul că a fost partida de debut în noul campionat, dar și pentru că suporterii au putut reveni pe stadion după mai bine de un an de zile. Știm bine regulile de acces, doar 7000 de fani aveau acces azi la meci, iar fanii dinamoviști nu și-au lăsat echipa la greu. Au fost undeva in jur de 3000 probabil.

Iar greu pentru Dinamo este puțin spus că ne este în momentul de față, deoarece avem în continuare interdicție la transferuri. Dar asta a permis să se întâmple un lucru ireal pentru fotbalul din 2021, să avem doar români în primul 11 și pe banca de rezerve.

Dario Bonetti

Esanu-Sorescu, Dudea, Giafer, Filip, Radu, Anton, Rauta, Bani,Cretu, Moldoveanu

Rimniceanu- Miranda, Tamas, Armas, Vlad, Droppa, Rata, Fulop, Ilie, Lopes, Angelov

Deși în formulă de joc Sorescu și Filip erau trecuți fundași, cei doi au fost folosiți mai avansați, la mijlocul terenului. În minutul 5, după un început ceva mai haotic, Deian Sorescu a avut o prima ocazie importantă, când a șutat bine la colțul lung, dar Rîmniceanu a scos bine în lateral. A fost momentul în care spectatorii prezenți în tribune au început să strige, să îi încurajeze pe băieți. Nu avea cum să nu îți fie dor de astfel de momente. Din păcate însă, în minutul 14 oaspeții au deschis scorul prin Fulop, la o faza în care apărarea și-a arătat limitele. Esanu nu avea cum să intervină la șutul năprasnic al jucătorului venit de la Sepsi.

În minutul 20, era să se facă 2-0, însă Esanu a avut o super intervenție la Vadim Rață, având o intervenție fabuloasă din poziție unu contra unu de la câțiva metri de poartă. Din păcate, la o acțiune în care Dinamo avea superioritate numerică, Deian Sorescu a finalizat foarte prost o acțiune de atac în care putea să trimită în dreapta, dar a preferat să tragă, cea mai proastă  finalizare posibilă, iar la pauză de hidratare de la mijlocul reprizei, Dinamo era condusă cu 1-0.

Dinamo Voluntari PCH

În minutul 32, Mihai Esanu a mai avut o nouă intervenție fabuloasă la șutul lui Alexandru Ilie, după o fază fixă în care am fost din nou foarte neatenți, șutul a fost deviat în bară, câteva secunde mai târziu a fost din nou un șut care a trecut milimetric pe lângă bara lui Esanu. De ce ne era teamă, de faptul că apărarea va arată groaznic, nu am scăpat, multe nesincronizari, multe intervenții hazardate, la Dudea se vede lipsa meciurilor, faptul că nu a jucat împreună cu Giafer. Și din punct de vedere ofensiv faptul că nu am avut mijlocaș de creație s-a văzut.

Același Sorescu a mai avut o oportunitate bună, după o faza lucrată de Bani și Moldoveanu, mingea i-a venit pe piciorul stâng, dar execuția să a fost ratată, dar nu s-a dus foarte departe de bară lui Rîmniceanu.

Însă pe final de repriză, după toate acțiunile irosite, Deian Sorescu a răzbunat ocaziile și a marcat la capătul unei acțiuni de toată frumusețea, un gol care a descătușat echipa, dar și fanii dinamoviști. O atmosferă de vis și la T2, nu a mai fost aceiași încrâncenare că în trecut, mult mai multă înțelegere și susținere pentru jucători.

Un rezultat bun la pauză, putea și mai rău să fim corecți, mai ales la ocaziile uriașe ratate de oaspeți la scorul de 1-0, însă spirit de lupta a existat. Problema a fost în centrul defensivei, dar sperăm că după revenirea de la cabine să menținem ritmul.

Dinamo Voluntari

Bonetti nu a schimbat la pauză, Dinamo apreferat să se apere în startul reprizei secunde, să țină piept presiunii puse de oaspeții care păreau mult mai bine pregătiți din punct de vedere fizic, dar și cu un ritm de joc mai bun, lipsa meciurilor de pregătire începea să se vadă.

În minutul 57 am văzut o acțiune frumoasă de atac, Crețu a recuperat bine în flanc, i-a pasat lui Sorescu, acesta a centrat bine pentru Moldoveanu, dar reluarea cu capul a fost reținută de Rîmniceanu. Cartea contraatacului putea fi șansa noastră să ajungem la poartă adversă.

Același Deian Sorescu a marcat două minute mai târziu, după un șut superb la colțul lung,absolut ireal ce se întâmplă în Ștefan cel Mare, o echipa nepregătită, cu mulți tineri în primul 11, conducea în minutul 60 pe Voluntari!

După minutul 63, a început și Dario Bonetti să schimbe, Anton și Moldoveanu au ieșit de pe teren, în locul lor au intrat Andreas Mihaiu și Mihai Neicutescu. Din păcate, nu au fost schimbări care să aducă un plus, deoarece trei minute mai târziu am fost egalați la o nouă greșeală în apărare, punctul nevralgic al formației noastre. Rață a împins mingea în poartă după o centrare a lui Fulop.

Însă recitalul lui Sorescu nu s-a încheiat, deoarece în minutul 73 după o lovitură liberă, Deian a șutat de la distanță, șutul a fost deviat și astfel Dinamo revenea în avantaj, 3-2. Un meci absolut SUPERB în Ștefan cel Mare! O atmosferă superbă creată de fanii prezenți pe stadion, care au venit EXCLUSIV să susțină echipa, nu au fost reproșuri, nu au fost huiduieli, doar susținere pentru DINAMO!

Din păcate, problemele fizice au fost tot mai prezente pe final de meci, Filip a părăsit terenul accidentat în minutul 82, în locul său debutând Andrei Florescu, revenit după împrumutul de la Metaloglobus.

Urma însă un final de foc pentru Dinamo, pentru că era clar că toate rezervele de energie fuseseră epuizate de ceva vreme, tot mai mulți jucători începeau să acuze crampe, o consecință a pregătirii fizice precare și a lipsei de ritm de joc, însă atunci când joc cu sufletul, ceea ce băieții noștri au făcut în seara asta, poți trece peste momentele de dificultate.

Nimeni nu a  plecat de la stadion fără să simtă faptul că băieții au dat tot ce au avut mai bun din ei, chiar dacă au fost și stângăcii, efectiv au luptat pentru fiecare minge, pentru fiecare acțiune, impulsionați și de spectatorii prezenți în tribune. Minutele de prelungire, șase acordate de central, au părut că durează o veșnicie, dar Dinamo, cu toți tinerii din echipă, a părut extrem de matură.

DINAMO CÂȘTIGă CU 3-2, o victorie obținută cu sufletul! INCREDIBILI BĂIEȚII NOȘTRI ÎN SEARA ASTA!