DINAMO-Viitorul: Surpriza sau ca mielul la taiere? Ce prim 11 poate pregati Mihalcea

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are un meci greu astazi la Ovidiu, impotriva echipei care va castiga play-out-ul in acest sezon.

Prima si ultima clasata din play-out se intalnesc intr-un duel foarte important pentru echipa noastra, care incearca sa urce in clasament, sa iasa din zona rosie a clasamentului, sa paseze ultimul loc Chindiei. Insa misiunea nu va fi una deloc usoara, deoarece intalnim in deplasare cea mai puternica si constanta echipa din play-out.

La prima vedere, pare un duel extrem de dezechilibrat, mai ales prin prisma rezultatelor obtinute de cele doua formatii in ultimele luni. Viitorul domina categoric clasamentul, este pe primul loc cu 31 de puncte, cu 14 mai mult decat Dinamo. Desigur, echipa noastra are si doua meciuri mai putin disputate. Insa Dinamo a pierdut primele 4 etape din play-out, in vreme ce Hagi a castigat doua, a remizat in unul si a pierdut in fata Chindiei.

Viitorul ne-a administrat o infrangere categorica si in primul meci oficial din sezonul 2019/2020, a fost o infrangere cu 0-5 la Ovidiu, un meci dominat de la un capat la celalalt de echipa constanteana. De atunci insa s-au schimbat multe si la Dinamo, dar nu neaparat si in bine. Hagi pare determinat sa castige din nou astazi, le-a transmis un mesaj jucatorilor sai ca acest meci este cel mai important pentru el si are de gand sa trimita cel mai bun prim 11 in teren.

Ce solutii are Mihalcea? Pana acum, Mihalcea nu a gasit deloc solutia castigatoare. Formatia noastra a pierdut toate cele trei meciuri oficiale cu Mihalcea la carma, chiar daca toate cele trei partide s-au disputat in Stefan cel Mare. Mai mult decat atat, Dinamo a incasat trei goluri in doua din aceste partide, semn ca Adi nu a gasit deloc solutia castigatoare. Situatia lui Adi pe banca tehnica nu este una confortabila si acesta este constient ca daca nu va reusi sa schimbe ceva in jocul echipei, nu va mai fi antrenorul echipei de saptamana viitoare.

Dupa cum stiti deja, Ioan Filip nu mai face parte din lotul echipei noastre, a fost practic dat afara, avea o prelungire semnata cu Dinamo pentru finalul de sezon, dar clubul a decis sa nu mai ii prelungeasca angajamentul, cel care a decis ca nu mai are nevoie de el este chiar Mihalcea. Din pacate, Filip Mrzljak nu a efectuat deplasarea la Ovidiu, acuza probleme fizice si probabil este menajat pentru duelul de duminica cu Clinceni.

In aceste conditii, Mihalcea nu poate sa alinieze cel mai bun prim 11, dar sper sa fie mai inspirat. Piscitelli, titularul din poarta lui Dinamo, ii va avea in fata pe Puljic si Grigore, iar in flancuri vor evolua Kylien si Sin, nu cred ca il vom vedea iar pe Sorescu in banda. Daca nu va fi Kylien, atunci va fi Kostarna, dar amandoi au dezamagit pana acum.

La mijloc sunt mari probleme, Rauta va fi in teren din primul minut, dar intrebarea care se pune, cine va juca langa el? O solutie ar fi chiar Ionut Serban, cel care nu a mai evoluat de foarte multa vreme si care o va duce pe Dinamo in sala de judecata pentru acea celebra clauza. Desigur, Mihalcea are si varianta cu Rici inchizator langa Rauta, iar in locul lui in defensiva poate intra Popescu.

Ofensiva lui Dinamo a dat rateu peste rateu, Fabbrini, Sorescu si unul dintre Mihaiu, Moldoveanu sau Bani au misiunea de a crea pericol la poarta constanteana, ori sa ii puna in valoare pe Popa sau Montini, probabil Mihalcea va alterna meciurile in care cei doi vor fi titulari. Din pacate, pana acum niciunul dintre ei nu arata ca traverseaza o forma prea buna, dar sper sa sparga gheata in aceasta seara.

Formula probabila Viitorul: 1. Tordai – 4. Dussaut, 21. Iacob, 23. V. Ghita, 6. De Nooijer – 17. A. Ciobanu, 27. M. Dulca, 77. Vl. Achim – 11. G. Ganea, 10. G. Iancu, 7. Rivaldinho

Rezerve: 43. Cabuz, 2. Boboc, 5. Mladen, 8. Casap, 13. C. Matei, 18. Artean, 25. A. Chitu, 80. A. Pitu, 98. L. Munteanu 

Arbitru cu probleme! Arbitrul George Catalin Gaman va conduce la centru partida FC Viitorul – Dinamo, care se va disputa astazi, de la ora 20.00, in etapa a saptea a play-out-ului Ligii I. Gaman va fi ajutat de asistentii Radu Adrian Ghinguleac si Marius Nicoara. Arbitru de rezerva va fi Marian Barbu, iar observator de arbitri Marian Salomir.

Gaman nu a mai arbitrat un meci al echipei noastre din sezonul 2017/2018, cand a fost la centru in partida CFR-Dinamo, 1-0, meci in care CFR a beneficiat de un penalty nemeritat. De atunci, Gaman nu a mai arbitrat nicio partida in care a fost implicata echipa noastra. La finalul acelei partide, atat Contra si Mutu au cerut ca arbitrul Gaman sa nu mai fie delegat la vreun meci al echipei noastre.

Si cu un sezon in urma, acesta gresise grav impotriva lui Dinamo, intr-un meci pierdut de Dinamo la Targu Mures, meci in care echipa noastra a fost furata pe fata de arbitrul Gaman, care nu a acordat un penalty clar pentru echipa noastra, iar in minutul 90 al acelui meci, lui Dinamo i-a fost anulat un gol valabil. Antrenor la Dinamo era Ioan Andone, care a tunat si fulgerat la finalul acelei partide, din acel sezon a inceput macelul impotriva lui Dinamo la capitolul arbitraj. Nu este o veste deloc buna in perspectiva meciului de astazi.

Fanii nu lasa echipa la greu! Fanii dinamovisti nu lasa echipa la greu si suporteri din Bucuresti si Constanta au mers aseara la hotel pentru a discuta cu jucatorii si pentru a-i incuraja dupa ultimele rezultate.

Fanii dinamovisti au stat la distanta de jucatori, au discutat cu acestia, au aprins torte si la final au cantat impreuna cu acestia, dar la distanta, respectand regulile distantarii sociale si pentru a nu le crea probleme jucatorilor. Fanii le-au transmis jucatorilor ca nu mai conteaza ce a fost pana acum si ca trebuie sa castige de acum inainte si fanii vor fi alaturi de ei in lupta pentru supravietuire.

Luptăm până la capăt!

NU CEDĂM!Asta e atitudine de suporteri!Asta trebuie să fie atitudinea pe teren mâine!PCH a făcut deplasarea la Constanța pentru a le transmite jucătorilor să intre pe teren cu fruntea sus și să joace în așa fel încât să poată ieși tot cu fruntea sus.#altfeldesuporteriMergem înainte! www.programddb.ro

Publicată de Peluza Catalin Hildan-Dinamo pe Miercuri, 1 iulie 2020

 

Astept o tresarire de orgoliu din partea baietilor, care pana acum ne-au dezamagit crunt. Meciul nu este crucial, am spus si ieri ca partida de duminica suntem condamnati sa o castigam, dar astept o evolutie mult mai buna in aceasta seara, sa vad ca exista determinare, o atitudine de lupta, nu ce am vazut acum. Ar fi minunat sa plecam macar cu un punct de la Ovidiu, ramane ca baietii sa demonstreze ca pot face acest lucru pe teren!

 

loading...

Lasă un răspuns