DINAMO-Viitorul: Pentru ce mai jucam?

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo trebuie sa joace astazi, de la ora 17:00, ultimul meci din play-outul Ligii I.

Numai despre fotbal nu se va discuta astazi, dupa ce echipele din Liga I au votat modul in care se va stabili clasamentul final din play-out. Decizia FRF de luni a aruncat in aer campionatul si sezonul nu poate fi dus la bun sfarsit.

Echipele din Liga I au votat modul in care ar trebui sa se stabileasca echipele retrogradate, o decizie mizerabila, sa pui alte echipe sa decida pe interese. Au fost doar intrebate echipele, nu a fost un vot propriu zis, dar cu siguranta poate fi folosit acest argument impotriva noastra, pentru o eventuala retrogradare.

Dinamo sa fie in situatia de a fi retrogradata, desi avem cu 5 meciuri mai putin disputate fata de adversari, ireal ce se intampla in Liga I. Clasamentul punctelor obtinute in play-out nu ne avantajeaza si pentru a urca pe virtualul loc de baraj, daca intr-adevar se va ajunge in aceasta situatie, ar trebui ca astazi sa invingem pe Viitorul si Sepsi sa piarda cu Clinceni. Aceasta este singura optiune pentru noi.

Insa bineinteles ca exista „n” discutii despre faptul ca cel mai probabil se va accepta solutia de a se ajunge la 16 echipe, iar in acest caz ultima clasata, Chindia Targoviste, va disputa un baraj cu Mioveni. Dar in momentul de fata, suntem prinsi intr-un razboi FRF-LPF si nu mai pot afirma nimic cu certitudine. Singura mea certitudine este ca am ajuns bataia de joc a LPF si FRF, au judecat finalul de sezon mizerabil, si-au batut si isi bat joc de noi in continuare, au lasat lucrurile sa mearga prea departe si starea de nervozitate in randul fanilor este normala.

Referitor la partida din aceasta dupa-amiaza, Dinamo trebuie sa isi respecte blazonul, sa invinga Viitorul, o echipa care si-a schimbat antrenorul, Hagi a plecat, o parte dintre jucatori sunt in vacanta, dar pot alinia oricand o echipa competitiva. Antrenorul oaspetilor a si spus ca nu are tot lotul la dispozitie, dar vor sa castige astazi:

“Tot timpul, meciurile cu Dinamo au fost interesante si foarte disputate, chiar daca noi am avut castig de cauza in majoritatea meciurilor. E un alt fel de meci maine, ati vazut situatia care s-a creat. Azi dimineata am aflat ca se va juca maine.

Cunoastem jocul lui Dinamo si vrem sa incheiem acest campionat cu o victorie. Ne-a incurcat programarea, pentru ca noi am lasat jucatori la lotul national de tineret. Nu suntem in efectiv complet, dar tratam meciul foarte serios. Vom folosi si jucatori tineri, si jucatori cu experienta“, a spus Catalin Anghel la conferinta de presa de ieri.

Echipa noastra vine dupa o victorie entuziasmanta la Voluntari, un succes neasteptat, dupa 14 zile de carantina. Dinamo nu este lasata insa sa isi dispute meciurile ramase si suntem intr-o situatie in care fotbalul a trecut in plan secund, acum sunt lupte de culise, in care echipe precum Voluntari, Clinceni sau Hermannstadt pot sa decida retrogradarea noastra.

Nu ma astept la prea multe modificari in garnitura de start, cred ca vom vedea chiar acelasi prim 11 ca in partida de duminica, pentru ca nici nu sunt foarte multe solutii pe banca si oricum se vor face multe schimbari. Nu ma astept la o minune la partida Sepsi-Clinceni, dar nici nu e cazul sa asteptam asa ceva, pentru ca este o nebunie totala, sa lasi echipele din Liga I sa decida retrogradatele.

Meciul a trecut in plan secund, imi doresc o victorie sa mai dam o palma tuturor celor care au demonstrat ca urasc Dinamo si voteaza pe interes, vom tine minte lista celor care au votat impotriva noastra. Astazi astept ceva concret si din partea LPF, nu informatii pe surse, in presa, o declaratie oficiala din partea Ligii, pentru ca vor crea o stare de haos din care nimic bun nu va iesi.

Gheorghe Multescu: „Daca se juca tot sezonul… Dar acum, cand nu s-a jucat din cauza pandemiei, ce facem? Calculam cum ne vine noua? Nu cred ca este o chestie reala. Nu mai vorbesc de faptul ca trebuia sa joc astazi si au mutat meciul si se joaca maine. Este o mare brambureala, nici nu mai stii ce se intampla…

Noi nu ne uitam ce au facut celelalte tari? Austria a inchis campionatul pentru un singur caz si nu a retrogradat nimeni. In Turcia la fel… Ce vorbim? La noi se putea face asa… Promovau doua echipe si ultima din Liga 1 juca baraj cu locul 3 din Liga 2. Nu erau asa multe echipe dezavantajate, iar celor de pe ultimul loc li se mai dadea o sansa… Nu mai inteleg nimic… Nu are rost…”

loading...

Lasă un răspuns