AcasăEditorialDinamo - Viitorul, debut cu dreptul?

Dinamo – Viitorul, debut cu dreptul?

Dinamo intalneste in aceasta seara echipa Viitorul Constanta, meci contand pentru etapa a 22 a a Ligii 1, sezonul regulat. Intalnim liderul campionatului si poate cea mai  constanta echipa de pana acum, o echipa care creste de la sezon la sezon, avand pretentii tot mai mari la castigarea titlului.

 

Din pacate pentru echipa noastra, campania de transferuri nu a fost una reusita, singura venire de pana acum fiind cea a lui Bawab, care este in urma cu pregatirea fizica, astfel fiind putin probabil ca in aceasta seara sa il vedem in teren. Am pierdut 3 jucatori, Lazar plecat in Qatar, Rotariu in Belgia, iar Gnohere a ajuns la fcsb. Vorbim de trei jucatori care puteau fi titulari oricand, daca in cazul atacantului lucrurile erau clare, Lazar si Rotariu au fost in prima parte a sezonului piese de baza ale echipei. Pe langa aceste transferuri, in meciul din aceasta seara nu vom putea conta pe suspendatii Busuladzic si Romera. 

Andone a declarat ca doreste sa schimbe sistemul de la 4-3-3 la 3-4-3 sau 4-2-3-1. Tinand cont de problemele de lot pe care le avem, imi e destul de greu sa cred ca va risca sa joace intr-un sistem 3-4-3, avandu-l ca aripa dreapta pe Hanca. Din punctul meu de vedere, tinand cont de jucatorii pe care ii avem la dispozitie, cel mai indicat ar fi un sistem 4-1-4-1, folosindu-l pe Dudea la inchidere iar in fata lui sa evolueze Nistor si Palic.

Pana in momentul de fata avem foarte multe probleme, posturi neacoperite si goluri imense lasate de jucatorii care au plecat. Sa vedem un posibil prim 11 pentru meciul din aceasta seara :

Branescu – Ceccarelli, Nedelcearu, Maric, Filip – Dudea – Hanca, Nistor, Palic, Mahlangu – Nemec.

Din punctul meu de vedere cele mai mari probleme vin din flancuri, acolo unde nici Mahlangu, dar nici Hanca nu sunt extreme de meserie, par mai degraba solutii de avarie, Hanca fiind folosit atat la Tg Mures cat si in prima parte a sezonului la Dinamo fundas dreapta, apoi trecut mijlocas central. Mahlangu este de asemenea mijlocas central, insa viteza si tehnica il propun pentru un post putin mai avansat, dovada si golul marcat in ultimul meci de anul trecut. Inca o problema mare pe care sefii si antrenorii echipei nu au reusit sa o rezolve este cea a fundasului central, acolo unde Maric a avut evolutii oscilante, lasand mereu impresia ca nu poate mai mult. Vom vedea dupa aceasta pregatire o alta fata a lui Maric? In linia defensiva flancul drept va fi asigurat de Ceccarelli, pe care personal sper sa il vad pregatit 100% si vreau sa fie o siguranta a defensivei, tinand cont de experienta pe care o are si de nivelul la care a jucat. Practic am folosi aproape aceeasi echipa ca la victoria impotriva fcsb-ului din Cupa Ligii. Singura dilema din punctul meu de vedere va fi cea a portarului, acolo unde Penedo si Branescu au aparat constant, niciunul nefiind sigur de postul de titular. Insa cine vine de pe banca? Bawab, Tircoveanu, Popesu, Oliva, Popa si un portar. Probabil ca Popa va intra pe parcursul meciului, la fel si Bawab, care va avea proababil 10-15 minute de acomodare, tinand cont de cum va evolua scorul. E clar ca avem nevoie de intariri, este un sezon foarte lung, suntem angrenati pe 3 fronturi iar ca si jucatori avem doar 14-15 pe care te poti baza, prea putin pentru o echipa cu pretentii.

De cealalta parte, Viitorul Constanta a reusit doua transferuri foarte bune, reusind sa ii aduca pe Vlad Morar ( Tg Mures) si pe Nelut Rosu ( Chiajna), jucatori tineri, de viitor care evolueaza de foarte mult timp pe prima scena a fotbalului romanesc. Insa au si ei ceva probleme, Marin a plecat la Standard, Nimely se pare ca are ceva probleme medicale, iar Dani Lopez nu mai intra in calculele antrenorului.

Prim 11 posibil :

Ramniceanu – Benzar, Hodorogea, Boli, Ganea – Purece, Rosu, Nedelcu – Chitu, Iancu, Coman.

Sper sa incheiem seria fara victorie in aceasta seara impotriva Viitorului, Andone avand 3 meciuri impotriva lui Hagi ca antrenor, obtinand o victorie iar celelalte doua meciuri terminandu-se nedecise.

 

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare