Dinamo-Veszprem: Duel de gală în Polivalentă! Situația grupei

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo încheie anul 2022 la handbal cu un duel de gală în Sala Polivalentă.

Dinamo și Veszprem se întâlnesc într-un meci extrem de interesant, în care formația noastră își măsoară forțele cu o echipă de top a Europei. Echipa maghiară este o prezență constantă în fazele superioare ale competiției, calificată aproape an de an în Final Four, dar niciodată câștigătoare a trofeului.

Dinamo și Veszprem s-au întâlnit în stagiunea trecută în sala Dinamo, un duel desfășurat în față unor tribune goale, în care echipa noastră s-a impus atunci total surprinzător. Nu a fost suficient pentru a putea merge mai departe, dar Dinamo este mai mult decât capabilă să scoată un rezultat bun astăzi.

Am demonstrat acest lucru și în tur, atunci când am fost învinși, dar în prima parte Dinamo a condus ostilitățile și doar un sfert de ora de handbal slab din partea noastră i-a readus în joc pe maghiari. Acum este o bună oportunitate să învingem unul din granzii Europei.

Sala Polivalentă se anunță astăzi un infern, avem nevoie de o sală cât mai plină, de un public precum cel din finalul meciului cu Zagreb, doar așa putem spera la un rezultat pozitiv. Ușor cu siguranță nu va fi, dar Dinamo își joacă șansă.

Care este situația în grupă! 

Ieri s-au desfășurat două meciuri în grupă, Magdeburg a dat lovitură la Paris, reușind să învingă marea favorită a grupei, PSG. Nemții s-au impus cu scorul de 37-33 și s-au distanță față de noi pe locul 3. Meciul de astăzi devine important pentru Veszprem, care poate trece pe primul loc în cazul unui succes.

GOG a fost aproape să facă doar un egal cu Porto, dar s-a impus la un singur gol diferență pe teren propriu, 34-33. Danezii sunt acum la un singur punct distanță de Dinamo, pe locul 5. Astăzi se mai joacă meciul dintre Wisla Plock și Zagreb, un duel important pentru locul 6.

Ne vedem în Polivalentă de la ora 19:45, putem scrie o nouă pagină de istorie!

“Suporterii lui Dinamo sunt foarte importanți pentru mine. Dacă jucăm cu Sala Polivalentă plină, cum a fost contra lui Zagreb, PSG sau Porto, decizia e ușoară, cu un asemenea suport. Suporterii înțeleg că echipa luptă, nu neapărat de victorie. Suporterii sunt cu noi și putem întoarce handicapuri de 4-5 goluri. Au fost un factor important în decizia mea de a rămâne la Dinamo”, a declarat Xavi Pascual.

loading...

Lasă un răspuns