DINAMO-Vaslui: Cum s-a descurcat Dinamo in primul meci din Liga Nationala

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astazi Dinamo a debutat in noua editie de campionat.

Campioana ultimelor patru editii de campionat a intalnit in aceasta seara de la ora 18:00 pe HC Vaslui, un duel ce parea facil la prima vedere, dar totusi la start de sezon, automatismele nu sunt puse la punct si Dinamo nu se poate baza pe o serie de jucatori, cei mai multi dintre cei noi veniti.

Inainte de startul meciului, jucatorii au avut parte de o surpriza. Cei din PCH le-au oferit tuturor jucatorilor, prin intermediul unei grupe de copii de la fotbal, tricouri personalizate cu mesajul “DOAR DINAMO BUCURESTI”! In ultimii ani s-a format o legatura extrem de stransa intre echipa si suporteri. 

Inceputul de meci a fost unul echilibrat, Constantin Stefan a incercat mai multe formule de joc, oferindu-le mai multe minute jucatorilor ce au evoluat mai putin Supercupa de duminica cu Timisoara. In minutul 15, scorul indica 5-5, ba chiar la un moment dat oaspetii au preluat controlul, la 7-8 in minutul 19. De atunci insa Dinamo a inceput sa trateze meciul cu mai multa seriozitate si echipa noastra a inceput sa joace mai agresiv si am preluat conducerea. Pana la pauza, Dinamo s-a instalat la conducere, 14-11 fiind scorul dupa 30 de minute. Alouini si Asoltanei au fost cei mai buni marcatori, cu cate 3 goluri in prima repriza. Vujic a avut 2, Bannour tot 2, insa din 6 aruncari.

Vasluiul nu a renuntat atat de usor la lupta si in startul reprizei secunde s-au tinut aproape de noi, au reusit chiar sa se apropie la un gol, 15-14 in minutul 35. Impulsionati de public, baietii lui Constantin Stefan au apasat din nou pe pedala de acceleratie si ne-am distantat la 4 goluri, 20-16. Aceasta diferenta a fost constanta in continuare, Dinamo nu a reusit sa se desprinda decisiv, totusi o evolutie curajoasa a adversarilor din aceasta seara. Cu 10 minute inainte de final, scorul era 26-22.

Daca in prima parte, Bannour nu a fost in cea mai buna forma, in partea a doua acesta si-a intrat in mana si a avut o serie de 3 atacuri consecutive in care a marcat. Pe final intr-un final Dinamo a reusit desprinderea decisiva, dupa cateva atacuri esuate ale oaspetilor si cu 5 minute inainte de final, Dinamo avea 32-26. Asoltanei a fost intr-o forma buna astazi, se pare ca revenirea lui a fost de bun augur, pare pregatit sa faca o treaba excelenta. Pe final de meci, a intrat si tanarul inter venit de la Cluj, Hossu, care a marcat dintr-o aruncare de la 7 metri, obtinuta tot de el. Primul gol oficial in tricoul lui Dinamo. Tot pe final a intrat si tanarul portar Lazar, care a avut si o interventie spectaculoasa.

In final, Dinamo s-a impus cu scorul de 34-30. Trei puncte importante in perspectiva, urmeaza o serie infernala pentru echipa noastra in luna septembrie. A fost un test reusit, in care Dinamo nu s-a putut baza pe Nantes, Jamali, Vrankovic si Shebib, iar Vujic a iesit accidentat dupa pauza.

Marcatorii lui Dinamo: Asoltanei 9, Bannour 7, Alouini 5, Kuduz 5, Mousavi 2, Vujic 2, Gavriloaia 1 , Zulfic 1, Savenco 1, Hossu 1

*Suntem in anul 2019, nu pot sa inteleg cum in sala Dinamo, una care este moderna, nu functioneaza instalatia de ventilatie. Caldura este infioratoare pentru public,dar mai grav este ca in timpul partidei caldura pentru jucatori devine insuportabila si nu merita acest lucru. Pe urma ne miram de ce unora dintre jucatori li se face rau si lesina la meciuri. 

GALERIE FOTO DE LA DE MECI

loading...

Lasă un răspuns