DINAMO-UTA: Pierdem și situația devine tot mai dramatică…

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a disputat în această seară un meci extrem de important în perspectiva șanselor echipei noastre de a se salva de la retrogradare.

Un meci în care Dinamo și-a propus victoria, una care ne-a ocolit de mai bine de două luni de zile. Rezultatele indirecte ne-au cam ajutat până acum, dar era cazul să ne ajutăm și noi. Uhrin a schimbat puțin formula de start față de meciul cu Astra, nu neapărat mai ofensiv, dar a decis să îl trimită în Sorescu la mijlocul terenului, nu în flancul drept, în partea stângă. În dreapta a fost preferat Ahmed Bani, care nu a mai fost titularizat de foarță multă vreme. A surprins absența lui Fabbrini din primul 11, la Puljic nu mai vorbi de surpriză, deoarece este tot mai obișnuit cu postul de rezervă.

Dinamo a început în forță, cu un șut al lui Paul Anton de la marginea careului, dar care a fost respins de Balauru. Terenul a fost îmbibat cu apă, asta pentru că în ultimele ore a plouat puternic în București. Au fost momente confuze de joc, nici UTA nu a venit la București pentru a se apăra. În minutul 23 am avut o oportunitate bună, Bani a plecat bine pe contraatac, și-a depășit adversarul direct, însă centrarea lui nu a putut fi reluată de Nemec, iar mingea care a ajuns la Anton, a sărit foarte prost.

În minutul 30 am avut o nouă oportunitate excelentă la o greșeală a arădenilor, Anton a ținut bine de minge, i-a păsat lui Nemec, dar slovacul nu a reușit să marcheze dintr-o poziție excelentă, șutul a fost blocat și s-a dus în corner. În loc să facem noi 1-0, au făcut cei de la Arad la o faza în care Gudmund a intervenit târziu la o lovitură de cap a lui Miculescu, bine plasată, dar care nu a avut tărie.

Imediat puteam egala prin Deian, care a obținut o lovitură de pedeapsă, dar și-a găsit cel mai prost moment posibil să rateze și Balauru a intervenit foarte bine. Este o regulă nescrisă în fotbal ca cel faultat să nu execute, dar la fel este și regulă să nu trimiți la semi-înălțime, ceea ce Deian a făcut. În loc să fim noi în avantaj la pauză, ori măcar să fie egal, am intrat în dezavantaj.

Dinamo a revenit în aceeași formulă de la cabine, determinată să întoarcă rezultatul, dar în continuare problemele ofensive s-au văzut și astăzi, e ireal cât de greu reușim să ne creăm ocazii, cât de greu ajungem la poartă adversă, iar atunci când o facem, ratăm cu seninătate. Ahmed Bani a avut două oportunități înainte de a fi schimbat în minutul 60, când Fabbrini a intrat în teren. În minutul 64, Hora putea face 2-0, dar Kongshvan a intervenit decisiv. Dinamo a presat, a atacat că la handbal, că pe semicerc, dar foarte, foarte previzibil jocul lui Dinamo.

În minutul 70, Uhrin a mai făcut o schimbare, în continuare foarte greoi schimbă antrenorul ceh. Nepomuceno a intrat în locul lui Ehmann, iar Grigore l-a înlocuit pe Bejan. Schimbările nu au adus niciun fel de plus, asta pentru că cei de la Arad au devenit tot mai periculoși pe contraatac. Cea mai importantă ocazie a venit la o bâlbâială în careul aradenilor, în care mingea putea ajunge în poartă la o respingere greșită a lui Erico. Blejdea și Puljic au fost ultimii doi jucători intrați în teren. Sorescu putea într-un final să aducă egalul, dar Deian se dovedește a fi neinspirat astăzi, să nu zic altfel, pentru că trimite direct în Balauru dintr-o poziție foarte bună. Filip l-a încercat și el pe Balauru, care a făcut meciul vieții în Ștefan cel Mare, de parcă de asta aveam nevoie astăzi, după ce că avem mari dificultăți ofensive.

Pierdem și situația tinde să devină tot mai dramatică pentru noi în clasament. Astăzi în niciun caz nu aveam voie să pierdem și încep să cred că singura noastră șansă de a evita retrogradarea este în urma disputării unui baraj, suntem mai aproape de locurile direct retrogradabile față de locurile care asigura salvarea directă. Meciul următor de la Mediaș va decide foarte multe pentru noi, este clar că suferim și deja chiar nu mai știu unde vom fi atunci când se trage linie

loading...

Lasă un răspuns