AcasăEditorialDINAMO-UTA: Între speranță și dezastru! Cum ar putea arăta primul 11

DINAMO-UTA: Între speranță și dezastru! Cum ar putea arăta primul 11

Am ajuns la finalul play-outului și Dinamo are în această seară un meci al speranței pentru supraviețuire.

Parcursul dezamăgitor din această fază a competiției ne-a adus în postura de a nu mai depinde de noi înainte de ultima etapă, un adevărat coșmar pentru suflarea dinamovistă, care poate avea parte de a doua retrogradare în decurs de doi ani de zile. Totuși acea mică speranță pentru supraviețuire va aduce un stadion plin pe stadionul ,,Arcul de Triumf”, locul în care Dinamo nu a pierdut în 2024, dar nu a fost suficient, deoarece în deplasare Dinamo a fost un adevărat dezastru.

27 ianuarie 2024, Dinamo – Rapid 1-2: a fost singura înfrângere suferită de bucureşteni în ultimele opt partide jucate în campionat pe teren propriu, în rest cinci succese şi două remize.

Arădenii au câştigat patru dintre cele 18 deplasări din ediţia în curs, iar de alte şapte ori au terminat la egalitate.

Golurile primite în prelungiri, un record negativ, au zdruncinat serios șansele noastre, dar Dinamo trebuie să își facă datoria, să învingă echipa antrenată de legenda dinamovistă, Mircea Rednic.

UTA era văzută înainte de startul sezonului drept una dintre formațiile cu șanse reale de a retrograda. Cu foarte multe schimbări la nivel de lot, atât în vară, dar și în iarnă, Mircea Rednic și-a pus ușor, ușor amprenta pe o formație arădeană care a dominat acest play-out. Cu o etapă înainte de final, UTA a câștigat deja această faza a competiției și vine la București fără o miză reală, dar din postura echipei care joacă fotbal, nu va avea presiune, toată va fi pe Dinamo. Sunt așteptate probabil și câteva schimbări în tabăra oaspeților, dar cu siguranță nu va fi deloc ușor pentru Dinamo, Mircea Rednic nu va pregăti meciul să îl piardă.

Dinamo trebuie să câștige pentru a mai spera la salvare. În cazul în care nu bate, Dinamo retrogradează direct, fără să mai conteze alte rezultate. Dacă Dinamo câștigă, atunci calculele se complică. „Câinii” s-ar salva direct dacă s-a îndeplini toate condițiile următoare:

  • Botoșani să piardă cu Oțelul, la Galați
  • Voluntari să piardă cu U Cluj
  • Poli Iași să piardă cu Petrolul
  • FCU Craiova să nu o bată pe Hermannstadt

Dinamo s-ar duce la baraj dacă ar câștiga cu UTA și s-ar îndeplini oricare 2 dintre condițiile de mai sus.

CUM AR PUTEA ARATĂ PRIMUL 11

Kopic are bătăi de cap înainte de acest meci, dacă în ofensivă a primit o veste bună odată cu reducerea suspendării lui Hakim Abdallah, în apărare lucrurile sunt cel puțin problematice. Dacă Edgar Ie nu este o soluție pentru Dinamo și este realmente un transfer dezastruos pentru echipa noastră, Darko Velkovski nu este nici el disponibil pentru acest meci, după un duel dur la antrenamente și practic Kopic are două variante în față: să îl introducă pe Ricardo Grigore în centrul apărării, să jucăm cu doi fundași centrali de picior stâng, dar Rici are 10 minute petrecute în teren tot anul, ori să renunțe la sistemul cu trei fundași centrali și să revenim la un sistem clasic cu doi fundași centrali. Tind să cred în ultima varianta mai mult, să vedem un sistem 4-3-3 ori 4-2-3-1.

În apărare, Moura și Bordusanu vor fi benzi, Patriche și Homawoo în fața lui Adnan Golubovic. În centru, mă aștept să vedem trio-ul format din Gnahore-Milanov-Pavicic, cu ultimii doi folosiți drept interi. În față, Ahmed Bani merită continuitate după evoluția excelentă de la Cluj, Politic în celălalt flanc, iar Hakim să fie folosit unic vârf. Acest sistem implică și riscuri desigur, pentru că oricât ar fi fost criticat Darko, era un punct fix acolo în apărare și acum vom fi mai expuși, Răzvan în primul rând la 38 de ani va avea viața mult mai grea, Bordusanu și Moura vor trebui să depună un efort foarte mare, să țină benzile, dar totodată nouă ne trebuie victoria, nu avem încotro.

Nu putem să știm ce va fi în alte meciuri, nu putem controla soarta lor, dar putem să ne facem noi, măcar de data aceasta datoria, să învingem și poate vom primi răsplata. Să nu avem ulterior regretul că nu am învins și rezultatele indirecte erau de partea noastră.

ZELJKO KOPIC: ,,Pentru noi, e important să fim pregătiți mâine, să dăm totul, să luptăm pentru toate punctele puse în joc. Nu ne gândim la calcule, ne-am concentrat pe pregătirea meciului. Edgar Ie și Selmani sunt indisponibili, Astrit s-a și operat ieri, totul decurge bine pentru el, Velkovski este și el indisponibil, restul sunt pregătiți de joc. Vom discuta mai multe după meci, acum focusul este pentru meciul de mâine.

UTA a făcut un play-out incredibil, au marcat mult și merită să fie în fruntea clasamentului, practică un fotbal foarte bun.În multe meciuri noi am fost foarte aproape, să avem mai multe puncte, dar aceasta este situația, nu mai putem discuta despre ce am ratat, cum am primit golurile, este greu și ce am spus, doar o parte din aceste puncte meritate ne-ar fi adus într-o situație mult mai bună, dar nu suntem.

Suporterii trăiesc pentru club, vor să vadă un club care joacă bine, acest sezon a fost dezamăgitor, am avut o perioadă bună în care am jucat bine, energia în jurul echipei era excelentă, dar am pierdut momentului, îi înțeleg și pe suporteri, normal.

După meciul cu UTA, vom avea timp de analizat, dacă se încheie sezonul, am avut și o perioada de îmbunătățiri în jurul echipei, a clubului, era o atmosferă excelentă, dar am pierdut totul în urmă rezultatelor, acum trebuie să fim concentrați pe meciul de mâine.

Mâine toate echipele trebuie să joace, noi trebuie să ne facem datoria, nu a spus nimeni că va fi ușor, UTA este o echipă puternică, au încredere, va fi un meci foarte greu. Nu am jucat rău în multe momente, nu am câștigat, dar îți poți crește nivelul încrederii doar dacă reușești să câștigi. Am discutat cu jucătorii despre concentrare, pregătire, doar asta putem face, să lucrăm mai bine și să avem reacții mai bune.

Responsabilitatea este mare, știu cât am oferit, când ai pierdut puncte cum am făcut-o noi, dar să ne facem datoria mâine și apoi avem timp să analizăm.”, a transmis Zeljko Kopic în cadrul conferinței de presă.

MIRCEA REDNIC: ,,Este ultimul meci din play-out, observ că se tot vorbește. Există anumite suspiciuni, care nu își au rostul. Sunt profesionist, sunt aici, trup și suflet pentru Arad. Fac tot ce se poate pentru ca echipa mea să obțină rezultate. Nimeni nu credea că putem ajunge aici, am primit bobârnaci atât eu, cât și conducerea, în special în legătură cu licența pentru cupele europene. S-a realizat mult mai mult decât ne-am propus, obiectivul fiind salvarea de la retrogadare.

La sfârșitul acestui play-out, nu avem nici un fel de emoție. Suntem pe primul loc, nu ni-l ia nimeni, însă asta nu înseamnă că nu vom trata cu maxim de seriozitate meciul de duminică. Îi văd pe diverși spunând că Dinamo ne-a bătut în ultima etapă a sezonului regular. Ne-au bătut cu un gol norocos, un șut deviat de la 16 metri de Conte. În repriza a doua, ei nu au avut nici o ocazie de a înscrie”, a spus tehnicianul arădenilor despre partida cu fosta sa echipă.

Am mare respect pentru echipele unde am jucat sau antrenat, le mulțumesc din suflet. M-au ajutat să mă realizez ca sportiv și om, dar acum sunt antrenor și îmi respect statutul și meseria. Pe mine mă interesează echipa mea. Suntem într-o perioadă foarte bună, voi folosi cea mai bună formulă pe care o am la dispoziție. Nu au existat presiuni și nimeni nu pune presiune pe Mircea Rednic!”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare