DINAMO-UTA: Avem primul 11 trimis de Dusan Uhrin!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și UTA se întâlnesc în ultima etapă din play-out, pe stadionul Dinamo, începând cu ora 20:30!

Dinamo speră să lege încă o victorie înainte de a merge la baraj, ar fi al patrulea succes consecutiv în campionat, înainte de dubla decisivă de la finalul lunii mai.

UTA este o echipă care nu are niciun fel de obiectiv în acest moment. Singura miză ar fi să urce un loc în clasament, să treacă peste Craiova, care o întâlnește pe Sepsi în ultima rundă. Astfel, s-ar putea ca la 20:30 să avem un meci între două echipe fără miză cu adevărat.

Chiar dacă va fi așa, partida este una de pregătire în perspectiva barajului, un ultim meci în care Uhrin poate vedea la treabă și alți jucători, ori să realizeze ultimele ”reglaje” înainte de duelurile decisive de la finalul lunii.

Runda a 9-a din play-out programează unul dintre cele mai importante dueluri din fotbalul autohton, cel dintre Dinamo (18 titluri) şi UTA Arad (de 6 ori campioană).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 77 de ori în principala competiţie internă, de 38 de ori s-au impus dinamoviştii, de 20 de ori au câştigat arădenii, iar alte 19 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 39 de meciuri – 22 succese Dinamo – 10 remize – 7 victorii UTA.

Primul meci a avut loc pe 14 noiembrie 1948, Dinamo – ITA Arad 2-0, goluri marcate de Carol Bartha şi Alexandru Petculescu. Au urmat 10 partide la rând în care gruparea bucureşteană nu a cunoscut gustul succesului, șase dintre ele încheiate cu victorii ale arădenilor.

Duşan Uhrin vs. Ionuţ Badea în toate competiţiile: 4 jocuri – 3 victorii Uhrin – o remiză.

Tehnicianul arădenilor a evoluat ca jucător la Dinamo în trei sezoane (2000/01, 2003/04, 2004/05), câştigând titlu cu gruparea bucureşteană la finele ediţiei 2003/04.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE DUSAN UHRIN!

ESANU- MOURA, ALOE, PATRICHE, RADU- IVANOV, RAUTA- CRETU, IVANOVSKI, TORJE- IROBISO

Rezerve: Figueiredo, Buleica, Carp, Rodriguez, Matei, Bani, Bordusanu, Mihaiu, Morar

Sper să fim prezenți în număr cât mai mare pe stadion, mai avem două oportunități să ne vedem cu bătrânul stadion Dinamo, înainte de a ne muta din Ștefan cel Mare. Vremea se anunță superbă la ora de start a partidei, vom avea temperaturi foarte ridicate în București, astfel stadionul Dinamo ne așteaptă!

E ultimul meci. Jucătorii care intră trebuie să-mi arate tot ce au mai bun și să ne pregătim pentru disputa de la baraj. Nu sunt probleme cu accidentările, doar suspendările ne pot pun probleme. Grădinaru a fost suspendat. La fel și Sebi Moga (n.r. antrenor secund). Pentru mine e o greșeală să iei roșu, am discutat despre asta cu ei.

Nu mă interesează cu cine vom juca la baraj, eu vreau doar să-mi pregătesc echipa. Probabil vom juca împotriva lui U Cluj, dar nu asta e important. Nu mă concentrenez foarte mult pe meciurile din Liga 2, mă concentrez doar pe echipa noastră, nu contează cu cine vom juca la baraj. Suntem concentrați, nu pot spune că nu suntem pregătiți”, a spus Dușan Uhrin inainte de meci

CITESTE SI:

N-aveți loc dar țineți „gura deschisă”

Continuă parcursul în lupta pentru supremație

loading...

Lasă un răspuns