DINAMO-Unirea Dej: Avem primul 11 trimis de Burcă

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Unirea Dej se întâlnesc în această dimineață pe stadionul din Clinceni, în primul meci oficial disputat de echipa noastră la ora specifică ligii secunde.

După primele trei etape, în care am fost programați după-amiază sau seară, Dinamo are ”oportunitatea” de a evolua la oră de matineu astăzi, împotriva unei echipe solide, care are un start bun de campionat. Unirea Dej are 6 puncte după primele 3 etape, a pierdut în ultima rundă pe teren propriu cu Politehnica Iași, însă o înfangere venită în ultimele minute de joc, când gazdele erau în inferioritate numerică. O echipă de nivel mediu, care își va vinde scump pielea.

Dinamo pe de altă parte, vine după două înfrângeri consecutive și situația nu este grozavă. În tumultul discuțiilor pentru preluarea pachetului majoritar, Dinamo are nevoie astăzi de o victorie pentru a câstiga liniște din punct de vedere sportiv, deoarece au fost ceva nemulțumiri, în special după felul în care a arătat Dinamo în partea a doua a partidei de la Târgu Jiu, când am fost învinși de o echipă fără punct și gol marcat până în acel moment.

Ovidiu Burcă resimte și el puțină presiune, deoarece cuvântul răbdare este relativ înțeles și are nevoie de un rezultat pozitiv astăzi, împotriva unei echipe solide.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE ANTRENORUL LUI DINAMO!

DUJMOVIC- MOURA, PATRICHE, BENA, AMZAR- IGLESIAS, N. ROSU – BORDUSAN, GHEZALI, LAZAR- BUHAESCU

Rezerve: Oncescu, Tone, Dudea, Ionescu, Bani, Giafer, Serban, Buleica, Pop

Ovidiu Burcă: ,,Vom întâlni o echipă bună, omogenă, nu subestimăm adversarul, încercăm să reglăm problemele noastre interne. Am pierdut două meciuri, după ce pierzi două partide, e un meci cu încărcătură mai aparte, o să arătăm altfel. La Târgu Jiu am arătat multe lucruri bune, am încercat să integrez noii-veniți. Nu este ușor, timpul este în defavoarea mea, rămân liniștit deoarece simt că echipa este mai așezată, stabilă, e o chestiune de timp până când vom începe să avem victorii. Mâine sper să fie primul moment.

Eu cred în ideile mele, încerc să dau jucătorilor incredere că făcând lucrurile de o anumită manieră, putem avea succes. Am analizat împreună, cred că abordarea de o anumită manieră se potrivește lotului. Ideea de bază nu trebuie să ne abatem de la drumul nostru. Formarea unei echipe este anevoios, vedem și în Vest, se cheltuie zeci de milioane și la început întârzie să apară rezultatele. E o chestiune de timp până când vor veni rezultatele.

În acest moment am închis perioada de transferuri,, am adus jucători care să crească nivelul, am adus experiență, am dus lipsa de experiență, am jucat cu mulți jucători foarte tineri. Nu este ușor la Dinamo, nu te așteaptă nimeni. Stăm mai bine, au venit jucători cu experiență.

Din toate punctele de vedere ,orice jucător nou care vine într-o țară străină, are nevoie de adaptare. Încercăm să reducem perioada de adaptarea, integrarea în ritmul echipei urmând a fi cumva accelerată. Unii au plecat pentru prima dată din țările lor, nu e ușor de integrat în dinamica echipei. Știți momentele care se nasc când vin jucători noi, străini, face parte din proces.

E normal ca cei care sunt aici să se simtă cumva, când vin jucători noi. Asta este fotbalul, trebuie să se adapteze,, nu trebuie să se uite peste umăr la cine a venit, în ce condiții. Este o discuție mai veche la Dinamo, am încercat să o închid săptămâna asta, cred că este în felul nostru ca natie de a fi să ne uităm în alte părți, să ne uităm mai puțin la ce avem de făcut. Străinii care au venit trebuie să înțeleagă că trebuie să facă diferența.

Eu simt că este un alt suflu, este mult mai puternică, insist pe procesul de formare al unei echipe. Nu știu cât va dura, este un proces anevoios, mai pierzi, nu am avut o perioadă de pregătire cu echipa, 6-8 săptămâni, să îi aduc pe toți să creadă într-un ideal, au venit pe rând. Dinamica, jucătorii care au fost aici, s-au simțit într-un fel, asta este cea mai mare provocare, să îi conectez la același ideal. Trebuie să realizăm anul asta calificarea în play-off. Nu vreau să dau speranțe false, acum câteva săptămâni când am venit aici, era un alt ambient, e altă atmosfera acum, dar nu e de ajuns. Ai nevoie de mai multe lucruri”, a spus Burcă la conferința de presă.

Ce a spus despre venirea investitorilor: ,,Stau departe de discuțiile cu investitorii, ce am văzut prin presă, încerc să mă concentrez pe echipă, le-am spus și jucătorilor. Când vom avea rezultate, vor veni de la sine. Eu știu că sunt multe discuții, există oameni interesați, o spun din experiență proprie, este un moment oportun pentru un om care își dorește un proiect, să vină alături de Dinamo. Depinde de multe lucruri care nu țin de noi, noi trebuie să arătăm că suntem în viață, să aducem fanii alături de noi. Le mulțumesc celor din DDB care ne susțin necondiționat în continuare. Ei au dat bani, cum a fost și în ultimii ani, au ținut clubul în viață.”

,,Resimt presiunea faptului că am pierdut 2 meciuri, nu stai impasibil, cred în ideile mele și la momentul asta sunt un nebun, novice al meseriei, sunt sub semnul întrebării. Am cerut suporterilor să îmi acorde puțin timp. Motivația mea de a reuși ceva important nu ține de comentarii, sunt normale în jurul meu, atâta timp cât nu sunt rezultate, eu trebuie să demonstrez contrariul. 

Despre Arcul de Triumf si stadionul din Clinceni: ,,Vrei să pui presiune pe adversar, că ai public în spate, Arcul de Triumf e un loc bun, s-ar fi desfășurat la un anumit standard, nu avem de ce să ne plângem. În Ștefan cel Mare, a fost întârziată omologarea, nu este fondul problemei. Clinceni este o arenă prietenoasă, fanii au venit și acolo, vom vedea unde jucăm, dacă cu CSA va fi pe Arenă, cu mare drag. ”

Răzvan Patriche: ,, Au venit ceva jucători noi, sperăm să se intnegreze cât mai repede și să ne ajute. Unirea Dej a început destul de bine campionatul și sperăm să câștigăm. Suntem în liga a doua și să demonstrăm că merităm să fim mai sus. Am început destul de prost, sperăm să aducem cât mai multe puncte. 

Este normal să luptăm pentru play-off, trebuie să fim acolo și să demonstrăm pe teren. La Clinceni este un teren bun, ne simțim bine, este aproape de București. În cadrul echipei nu discutăm despre venirea investitorilor, nu știm nimic. De când am venit la Dinamo, am tot auzit cu zile decisive. Suntem aici, în liga a doua, să muncim mai mult, să ajungem în play-off, pentru a spera la promovare. 

Este o atmosferă puțin apăsătoare, am început greu, dar sper ca jocul de la meci la meci să arate mai bine, la Târgu Jiu am avut o primă repriză foarte bună, cu ocazii” 

loading...

Lasă un răspuns