DINAMO umilește Steaua la juniori!

Stiri Dinamo

Scris de:

Echipele de juniori au disputat astăzi în parcul sportiv DINAMO două derby-uri în Liga Elitelor.

Etapă trecută Dinamo a fost învinsă la categoria U19 cu un rușinos scor 4-0 de către Academica Clinceni, astfel că juniorii noștri erau obligați astăzi să răzbune rezultatul. Ce prilej mai bun decât să învingem rivalii de la CSA Steaua, care ocupau locul secund înainte de runda cu numărul 9.

Dinamo s-a impus cu scorul de 7-1, în urma unei triple reușite de Antonio Bordusanu, în vreme ce Delciu a marcat doua, Dinu si Ionescu și-au trecut în cont fiecare câte un gol. Astfel Dinamo ajunge la 18 puncte și ne apropiem de locul secund ocupat chiar de către rivali. La categoria U17, Dinamo a remizat 1-1, golul fiind marcat de Armand Toma. Dinamo rămâne pe locul 3 în urma acestui rezultat, la un punct în spatele celor de la Fcsb, ocupanta locului secund.

Rolul echipei secunde

Vineri am putut urmări la treabă echipa secundă într-un duel cu Flacăra Moreni.

Pe stadionul „Progresul”, din Intrarea Vrabiei, a fost o ploaie oribilă, care nu ar fi cerut în niciun fel să ieși din casă. Dar la ce spectacol fotbalistic am văzut, nici că regret că am stat două ore în ploaie.

Antrenorul Sorin Colceag nu a mai avut parte de ”intăriri” de la prima echipă, au dispărut din primul 11 jucători precum Cătălin Măgureanu, Valentin Borcea, Ștefan Fara sau Antonio Bordusanu, dar asta ne-a permis să urmărim și alți fotbaliști la treabă, toți evident tineri și foarte tineri, născuți în 2003 sau 2004.

Oncescu- Turcin, Pavel, Stelea, Sutru, Penescu, Constantin, Stan, Floarea, Grigore. C, Curea

Rezerve: Iordache,  Spînu, Ionescu, Hîldan

Un meci nebun! O așa desfășurare a meciului, nu aș fi crezut că este posibilă. După un început mai greoi, Dinamo a preluat ostilitățile și până la jumătatea reprizei, echipa noastră conducea cu 2-0, goluri marcate de Cătălin Grigore și Tiberiu Curea, primul în urma unui execuții absolut fabuloase, a doua reușită venind din partea unui atacant speculativ, Tiberiu Curea, care progresează de la un meci la altul.

Ce a urmat pe final de repriză, pare ireal și acolo s-a văzut lipsa de experiență și tinerețea, mai ales a portarului Oncescu (2004). În decurs de 5 minute, rezultatul a fost întors și la pauză Dinamo II era condusă cu 3-2, ireal ținând cont de cum evoluase meciul.

Imediat după revenirea de la cabine, o eroare a lui Turcin a dus scorul la 2-4 și părea că este încheiat. Dar nu a fost așa, o nouă execuție de excepție a lui Cătălin Grigore a readus echipa noastră în joc, iar apoi Claudiu Stan a egalat la 4-4. Norocul nu a fost de partea noastră, la două minute distanță, în urmă unui șut deviat s-a făcut 4-5 și pe final oaspeții au mai marcat încă o dată pentru 4-6.

Nu pot să spun că am fost supărat sau nervos în urmă rezultatului și motivul ar fi următorul.

Care este scopul echipei secunde? După cum spuneam și mai sus, o parte dintre jucătorii care evoluau în rundele anterioare, nu au mai fost în lot. Cătălin Măgureanu, care a impresionat în săptămânile trecute, a fost remarcat de Rednic, a marcat în amicalul cu Petrolul de săptămâna trecută și vineri seară a fost trimis în teren în ultimele 30 de minute. Cu siguranță vor primi șanse pe viitor și alții.

Acum alții au ieșit la rampă, execuțiile lui Cătălin Grigore sunt senzaționale, le puteți urmări mai jos și în fond, asta trebuie să facă echipa secundă, să propună jucători tineri, să le ofere șansă juniorilor să joace la un nivel mai ridicat.

Nu toți vor ajunge jucători de prima echipă, nu se întâmplă asta pe niciunde, este clar că nu toți au valoare de Dinamo sau de primele două eșaloane, cel puțin nu momentan, dar remarcăm niște băieți interesanți în fiecare săptămână, un Ionuț Floarea, un mijlocaș cerebral, cu un fizic bun, care are doar 18 ani. La fel și Tiberiu Curea, un atacant foarte interesant, care marchează la juniori și echipa secundă.

Vor fi și meciuri precum cel cu Flacăra Moreni, cu răsturnări spectaculoase, mai ales că sunt și echipe în al treilea eșalon care nu au în componență doar copii de 17-18 ani așa cum avem noi, adversarii de vineri sunt un exemplu în acest sens.

Un efort făcut pentru voi! În final, trebui să vă spun că nu regretăm faptul că am stat în ploaie să filmăm și să redăm înregistrarea partidei, am mai spus-o și cu alte ocazii, avem până la urmă și o obligație pentru toți cei care au ales să susțină activitatea RD1948, fie prin Patreon, fie devenind membri în comunitatea de Youtube RD1948. Vă mulțumim că sunteți alături de noi și sperăm ca pe viitor să vă oferim noi surprize!

DOAR DINAMO BUCUREȘTI

loading...

Lasă un răspuns