Dinamo U19-Chiajna U19: Meci decisiv! Mai multi jucatori de la prima echipa in primul 11

Dinamo a intalnit in aceasta dupa-amiaza pe stadionul Granitul pe Concordia Chiajna, intr-un duel decisiv pentru ocuparea locului secund, ultimul care asigura prezenta la turneul final.

Inainte de acest meci, Dinamo avea doar un punct avans fata de echipa ilfoveana si in cazul unei victorii ne-am fi asigurat calificarea.

Importanta acestui meci a facut ca Laurentiu Dinita sa se bazeze pe mai multi jucatori ce au evoluat pentru prima echipa.

Primul 11 trimis in teren: Stefan Fara- Stelian Misalaricu Vlad Motroc Ricardo Grigore Mihai Demci- Liviu Gheorghe Geani Cretu Ion Gheorghe Vasile Florin- Gabriel Raducanu Robert Moldoveanu.

Rezerve: Dragos Trasca Ekram Oltay Valentin Rogojan Alexandru Mitran Catalin Magureanu Alexandru Longher Gabriel Lazar.

Meciul a fost presarat cu ocazii, Dinamo si-a creat cele mai importante. In minutul 10 Concordia Chiajna a avut prima mare ocazie, un sut de la 15 metri a trecut putin pe langa poarta. Apoi Dinamo a inceput sa preseze, mai intai Demci l-a incercat pe portar cu un sut la coltul scurt. Apoi golgheterul Raducanu a avut o mare ocazie din cativa metri, dar portarul oaspetilor a respins. Ion Gheorghe l-a incercat si el pe portar, care a prins o zi excelenta, din pacate pentru noi.

Ultima ocazie a reprizei ne-a apartinut, Rafael Vasile a incercat si el un sut de la distanta, ce a trecut pe langa poarta. 0-0 scorul la pauza.

Prima ocazie a reprizei secunde ne-a apartinut tot noua, Rafael Vasile a combinat bine cu Robert Moldoveanu, dar a sutat modest de la 10 metri. Acelasi Rafael Vasile ramane singur cu portarul advers dar suteaza putin pe langa.

Cateva minute mai tarziu ocaziile se putea razbuna, cei din Chiajna au fost la un pas sa deschida scorul dupa o lovitura libera.

Robert Moldoveanu a avut si el o ocazie buna din cativa metri, dar a sutat modest. Din pacate, Robert nu a avut cea mai buna zi, probabil nu a avut timp sa se refaca dupa partida cu Sepsi ce s-a disputat cu mai putin de 48 de ore inainte.

Dinamoa fost la un pas sa marcheze un gol spectaculos, Ion Gheorghe a centrat perfect in careu, Raducanu a reluat cu calcaiul, dar portarul a scos de pe linia portii.

Longher i-a luat locul in teren lui Robert in minutul 60.

Geani Cretu l-a incercat si el pe portarul advers cu un sut de la distanta, retinut insa cu ceva dificultati. Ion Gheorghe, unul dintre cei mai activi dinamovisti, a mai avut un sut, ce a trecut insa pe langa poarta.

Finalul de meci le-a apartinut oaspetilor, care au avut sansa sa ne dea lovitura de gratie. Au ratat o ocazie uriasa dupa un corner, iar apoi in minutul 90 au avut sansa golului cand au ramas in pozitie de 1 contra 1 cu portarul, insa Fara a respins. Acestia au mai ratat o data in prelungiri, dupa un sut din lateral stanga.

0-0 in final, Dinamo se mentine pe locul secund in clasament si daca va invinge in ultima etapa pe Chindia Targoviste, vom merge la turneul final.