Dinamo transferă liderul rivalilor!

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet a anunțat recent faptul că Hristu Sapera va continua ca antrenor și în sezonul următor.

Din informațiile RD1948, obiectivul echipei este unul extrem de important, de aceea vor beneficia de un buget mai mare și se dorește o clasare în primele patru. Astăzi a venit anunțul primei mutări realizate de Dinamo în pauza competițională.

,,Rareș Andrei MANDACHE sosește în Ștefan cel Mare și va aduce cu el experiența și mentalitatea de învingător dobândite pe parcursul unei cariere impresionante.

În vârstă de 33 de ani, Andrei este un lider pe teren, are la gât două titluri naționale, dar și cel mai recent triple-double din istoria FIBA EuroBasket, obținut în 2017 în fața Muntenegrului. Experimentatul tricolor va reprezenta o voce puternică atât pe teren, cât și în vestiar, acesta făcând pasul spre Dinamo din postura de căpitan al eternei rivale, CSA Steaua București”

Rareș Mandache este un jucător cu vastă experiență în Liga Națională, fiind component de baza timp de trei sezoane la Oradea, înainte de ajunge la rivalii de la Steaua. Venirea lui reprezintă un mare plus de experiență și cu siguranță va fi un exemplu pentru tinerii din lot.

12 puncte, 4 rebounds și 4 assisturi a reușit în medie Mandache în ultimul sezon la Steaua

,,CS Dinamo începe să cristalizeze formula de echipă pentru viitorul sezon competițional al Ligii Naționale Masculine de Baschet, iar prima confirmare vine la nivelul băncii tehnice: antrenorul Hristu Șapera va continua la cea mai titrată echipă din baschetul masculin românesc.

În vârstă de 40 de ani, antrenorul originar din București a preluat Dinamo în luna martie a acestui an, impresionând încă de la început prin profesionalism și implicare.

Hristu Șapera este un antrenor cu o experiență vastă la nivelul Ligii Naționale, în cadrul mai multor echipe, printre care BCMU FCA Pitești, Steaua București și CSM București, dar și la nivelul loturilor naționale ale României. De asemenea, a avut o colaborare pe plan internațional cu Canarias Basketball Academy din Tenerife, Spania. Îi urăm mult succes și cât mai multe realizări alături de echipa noastră!”

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?