DINAMO-Timișoara: Finala pentru play-off! Cum ar putea arăta primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Sezonul regular al ligii secunde a ajuns la final și Dinamo este la un pas de accederea în play-off.

Un meci care va decide soarta echipei noastre în liga secundă pentru următoarele luni, o victorie ne asigură prezența în play-offul ligii secunde, ceea ce înseamnă șanse mari măcar pentru ocuparea unui loc de play-off. În caz contrar, sezonul pentru noi cam ia sfârșit, însă nu prea vrem să ne gândim la un astfel de deznodământ.

Dovadă că suporterii dinamoviști au luat cu asalt casele de bilete..online și avem sold-out pentru acest meci încă de la începutul săptămânii. Un stadion ,,Arc de Triumf” care va fi plin până la refuz de suporteri care vor veni să cânte din primul minut și să o vadă pe Dinamo triumfând.

Pentru noi calculele pentru play-off s-au simplificat teribil, dacă la finalul anului 2022 ne făceam fel și fel de scenarii, ce rezultate indirecte ne ajută, acum suntem chiar la mâna noastră și pentru a fi siguri de prezența în top 6, ne trebuie VICTORIE!

Adversara de astăzi, Poli Timișoara, este penultima în clasament, o formație cu mulți tineri, doar câțiva jucători cu experiență, dar o echipă care își va juca astăzi șansa, mai ales că este meciul sezonului pentru ei, dar mai ales pentru suporteri, fiind cunoscunta rivalitatea între cele două formații. Oaspeții și-au anunțat prezența în număr destul de mare pe Arcul de Triumf, dar nu prea se vor face auziți între 7000 de câini.

CE VARIANTE ARE OVIDIU BURCĂ

Ovidiu Burcă se pare că a creionat un prim 11 clasic pentru această perioadă a sezonului și nu mă aștept la foarte multe schimbări în comparație cu primul 11 de la meciul anterior, dar totuși nu cred că va fi fix același 11 trimis în teren.

Linia de fund mă aștept să fie aceeași, cu Oncescu în poartă și sărbătoritul zilei, Filip Dujmovic, pe banca de rezerve. Moura și Amzar fundașii de bandă, Giafer și Patriche în apărare. La mijloc trebuie să revină Dani Iglesias, creierul nostru de la centru, alături de Iulian și Nelut Roșu, deși ar mai fi o variantă, să evoluăm precum în partea a doua de la Șelimbăr. Să evolueze Dani, Gorka și Nelut, iar în față să avem un trio format din Ghezali-Bani-I. Roșu, urmând ca Borcea să între de pe bancă.

Dacă va juca cu Borcea în atac lângă Ghezali și Bani, atunci cel mai probabil Gorka va sări din schemă. Într-adevăr, situația este atât de grea în față, încât Burcă preferă să joace fără vârf clasic, rămâne de văzut dacă aceasta va fi soluția pe termen lung, deși mie mi se pare foarte greu în perspectivă, chiar dacă Țîră și Pop nu oferă randamentul așteptat.

Indiferent cine joacă astăzi, să nu uităm că suntem clar echipa mai bună, trebuie să arătăm asta pe teren într-un mod cât se poate de clar, să ne impunem jocul, să ne facem noi jocul mai ușor și la final să ne bucurăm de cele trei puncte atât de necesare și așteptate!

OVIDIU BURCA: „Ne aşteaptă ultima finală din această parte de campionat. Noi ne-am dorit foarte mult să ajungem la momentul ăsta. Puţini au crezut că putem realiza lucrul ăsta, acum suntem în faţa unui meci de accedere în play-off şi asta ar fi cumva pentru noi un obiectiv intermediar pe care ar trebui să-l bifăm.

Jucăm cu un rival clasic, de aceea va avea o altă încărcătură meciul, e o rivalitate cunoscută în fotbalul românesc. Cred că suntem pregătiţi. Nu aş vrea să vorbesc despre meciul ăsta ca şi cum ar fi meciul meciurilor, este un moment important al clubului, ne-am dorit să ajungem la momentul ăsta şi ar fi extraordinar să bifăm acest moment”, a spus Ovidiu Burcă la conferința de presă dinaintea meciului cu Timișoara.

„Ne dorim să ne reconectăm cu fanii, să readucem la viaţă spiritul lui Dinamo. În mod natural, Arcul de Triumf a devenit în stadion sold-out. Şi de aici şi cererea de bilete pentru meciul acesta. Întotdeauna fanii sunt esenţiali, mai ales în meciurile de acasă, sper să fie un astfel de meci, să ne dea energie, să ne dea curaj. Cunosc suporterii de la Timişoara şi pe cei de la Rapid, dar şi pe ai noştri şi cred că va fi un spectacol frumos”, a mai spus antrenorul „câinilor”.

DENIZ GIAFER: ,,O să fie un meci dificil, la fel că toate pe care le-am jucat, suntem pregătiți să jucăm încă o finală. Sincer să fiu, presiune a fost mereu la Dinamo, în Liga I, Liga II, suntem datori să ne respectăm blazonul și emblema, să dăm tot ce avem la fiecare meci și să obținem cele trei puncte.

”Încercăm să facem tot posibilul să rămânem în Liga 2, dar asta nu înseamnă că nu știam situația dificilă în care ne găsim. Șanse sunt în continuare, șanse au fost și în momentul în care am venit noi, am transmis și staff-ului și jucătorilor că avem încredere în ei că pot face o muncă bună. Deocamdată, primele două rezultate nu au fost cele pe care le-am așteptat și le-am dorit.

Acum, urmează un meci destul de important pentru noi, din toate punctele de vedere, cât și pentru suporteri, un meci cu Dinamo, din care sperăm să scoatem maximum și jucătorii să aibă încredere pentru ceea ce urmează în continuare”, a declarat Costel Pantilimon.

Cine va arbitra finala cu Poli Timişoara

Partida Dinamo București – SSU Poli Timișoara, din etapa a 19-a, se va disputa duminică, 12 martie, la ora 13:00, pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a anunțat brigada care va oficia partida dintre Dinamo București și SSU Poli Timișoara.

Astfel, arbitru central a fost desemnat Olaru Constantin Alin (Râmnicu Vâlcea). Acesta va fi ajutat de asistenții Bălan Gheorghită (Piteşti) și Carson Marian (Constanţa). CCA l-a desemnat observator pe Moise Gheorghe (Bucureşti).

loading...

Lasă un răspuns