Dinamo – Timisoara, adevarata realitate

Editorial

Scris de:

S-a consumat si al doilea meci din acest sezon pentru echipa noastra. Dupa o saptamana de incertitudine, in care nu stiam nici macar daca vom avea un meci oficial, in care am schimbat trei adversari, de la un derby oficial cu Rapid, la un meci amical contra celor de la Calarasi, am ajuns sa disputam o partida oficiala impotriva echipei Acs Poli Timisoara.Urma un meci cu mari necunoscute, cei de la Timisoara declarand in nenumarate randuri ca nu sunt pregatiti pentru a evolua in prima liga, ca nu au jucatori de nivelul ligii 1. Asa cum spunea si colegul meu Catalin, urma un meci interesant din mai multe puncte de vedere. Dinamo venea dupa o victorie concludenta impotria Astrei scor 4-1, in timp ce TImisoara incercau sa se stranga de pe plajele din Bulgaria, Turcia s.a.m.d. Sunt sigur ca toti suporterii dinamovisti se asteptau la o evolutie buna a echipei noastre, in contextul in care intalneam o echipa sub nivelul ligii 1. Ne asteptam la un galop de sanatate? sau meciul de aseara reflecta adevarata valoare a lotului in momentul de fata?

Meciul a debutat binisor pentru echipa noastra, avand posesia, creandu-ne ocazii de gol, insa viteza si atitudinea jucatorilor ne aratau ca ne consideram deja victoriosi, ca Poli au venit in Stefan cel Mare ca victima sigura. In prima parte am reusit sa punem presiune, sa avem posesia si sa ne cream sanse de gol prin Gnohere, Lazar, Palic si Rotariu, acesta din urma reusind si dubla care ne-a asigurat victoria. Am construi lent, previzibil, cu pase de-a latul terenului, neavand curajul de a verticaliza jocul. Sa se vada atat de mult lipsa lui Paul Anton? Inlocuitorul sau, Ionut Serban, a dezamagit profund. Desi in urma cu 2-3 ani toti suporterii dinamovisti il vedea ca pe o vitoare solutie pentru prima echipa, odata cu trecerea timpului ne-a demonstrat ca Dinamo sau chiar Liga 1 sunt peste ceea ce poate el. In meciul de aseara nu a reusit sa aduca plusul ofensiv de care aveam nevoie, sa fie omul care sa faca legatura intre mijlocasi si atacanti. In timpul pe care l-a petrecut in teren, Ionut Serban a avut mai multe sarcini ofensive, Andone vazandu-l omul care poate aduce mingii catre Gnohere sau cele doua extreme ale noastre. A fost palid, a evoluat in nota sa, fara sa iasa in evidenta, fara sa contribuie cu adevarat in jocul echipei.

Din prima parte se vedea ca nu avem tempo-ul necesar pentru a putea pune mari probleme timisorenilor. La pauza ma asteptam ca Andone sa schimbe ceva in jocul nostru. Era clar ca nu ai fotbalisti care iti pot evolua in sistem 4-3-3, neavand mijlocasi care se pot adapta la acest sistem, practic, la mijlocul terenului am evoluat doar cu Busuladzic si cu Palic, prea putin pentru un sistem in care adversarul iti poate pune mari probleme pe benzile terenului. Ma asteptam ca la pauza sa fie schimbat Serban si sa schimbam si sistemul de joc. In locul sau sa fie introdusi fie Hanca, fie Tarcoveanu si sa trecem la un 4-1-4-1, fie la un 4-2-3-1. Cred ca jucatorii se pliau mult mai bine pe unul dintre aceste sisteme insa Ando a preferat sa schimbe nimic, fapt care ne-a costat.

Dupa pauza Timisorenii au iesit mai montati de la cabine, iar pe o relaxare clara a echipei noastre au reusit sa reduca repede din diferenta prin Scutaru, dupa mai multe greseli ale echipei noastre. Ma asteptam la o tresarire de orgoliu a jucatorilor nostrii, insa ne-am lasat dominati, am intrat in jocul lor si am jucat ce au vrut ei. Ne-a fost teama sa pasam, ne-a fost teama sa luam decizii bune, sa punem presiune pe ei si ne-am multumit cu un joc de asteptare, un joc care imi lasa un gust amar, tinand cont de echipa pe care am intalnit-o. Daca intalneam o echipa pregatita cu un lot bun, oare ce se intampla?

E clar ca atunci cand echipa joaca trebuie sa ii laudam, sa vedem ce au facut bun, insa dupa meciul de aseara trebuie criticati. Nu am avut atitudine, nu am avut agresivitate si nu am aratat ca o echipa cu pretentii la primele 3 locuri.

Dinamo a inceput in urmatoarea formula:

Branescu – Navarro Mevlja Nedelcearu Filip – Serban Busuladzic Palic – Rotariu Gnohere Lazar.

Rezerve – Cobrea – Marc, Dudea, Hanca, Olteanu, Petre, Tarcoveanu.

Branescu – Un meci bun, s-a achitat foarte bine de sarcini, fara vina la golul primit. A reusit o interventie foarte buna imediat dupa golul de 2-1 al timisorenilor, reusind sa pastreze avantajul pentru noi. Vorbeste foarte mult cu fundasii ceea ce e foarte important pentru a dirija apararea. Nota 7

Navarro – Desi este ultimul venit la echipa, se pare ca s-a integrat destul de bine, cam palid pe faza ofensiva insa foarte bun pe faza defensiva, foarte putine actiuni reusite de ACS pe partea sa. Nota 6

Mevlja – Prea mare presiune pentru noul capitan? A avut interventii sigure in prima parte, la gol a fost depasit foarte usor de Barbut, un jucator cu o viteza buna in comparatie cu Miha. A fost un meci sub nivelul aratat de Mevlja pana in momentul de fata. Nota 5

Nedelcearu – Pare din ce in ce mai sigur, nu a comis mari greseli. In unele momente ale partidei se vede lipsa de experienta, avand interventii care ne pot costa, poate dorinta prea mare il face sa intervina decisiv in situatii care se pot rezolva usor. Nota 6

Filip – De 2-3 ani il asteptam sa explodeze. Daca Camora este “tanar” si de viitor, Stelu noi inca asteptam sa fii de viitor, din pacate, pentru ca tanar esti.  Nota 5

Busuladzic – Poate cel mai reusit transfer pana in acest moment. Foarte multe mingii recuperate, foarte putine greseli si o determinare si agresivitate foarte buna. Parca mai multe greseli decat in meciul contra giurgiuvenilor, insa e clar un plus pentru echipa noastra. A aratat mult mai bine cu Anton langa el, sunt sigur ca odata cu venirea unui mijlocas de valoare, Azer va arata si mai mult. Nota 7

Palic – Cateodata ma intreb cum de un jucator ca el poate evolua in Liga 1? Foarte activ atat pe faza ofensiva cat si pe cea defensiva, omul care leaga jocul nostru, pe la care trec toate mingiile. Bravo Antun. Nota 8

Serban – Slab, timid, inexistent. Sper sa ma insel, insa nu il vad pe Serban sa creasca in joc. Foarte lent in cele mai multe dintre faze, in contratimp cu coechipierii, parca din alt film. Nota 3

Rotariu – Doua goluri, omul meciului. Prea putine realizari, jocul colectiv clar ii lipseste, mult prea individualist, se vede o crestere in jocul sau insa dispare in multe momente din joc. Nota 8.

Lazar – Poate accidentarea din meciul cu giurgiuvenii au facut ca Lazar sa ia putin piciorul de pe acceleratie. Foarte multe centrari in primul om, isi depaseste foarte usor adversarii insa pasa decisiva lipseste. Nota 5

Gnohere – S-a luptat bine cu fundasii adversi, a pasat decisiv la golul doi a lui Rotariu, si-a creat ocazii de gol si a fost foarte activ pe toata durata partidei. Nota 7

A fost un joc sub nivelul asteptat. sa fie de vina lipsa unu lot valoros? Banca de rezerve foarte subtire, formata mai mult din jucatori devensivi. Singurii jucatori de atac fiind Tarcoveanu si Petre. Insa cred ca pricipala cauza a jocului slab a fost lipsa de atitudine si de implicare a jucatorilor, care in anumite momente imi dadeau impresia ca jucam un meci amical.

E clar, avem nevoie de intariri urgent, lotul actual nu iti poate permite sa te lupti cu adevarat la unul dintre locurile fruntase, in cel mai bun caz poti spera la calificarea in playoff si acolo.. Dumnezeu cu mila!

 

 

 

 

 

Sondaj: Omul meciului Dinamo-Timisoara

 

loading...

Comentariile sunt închise.