AcasăUncategorizedDinamo stie sa joace si FOTBAL!

Dinamo stie sa joace si FOTBAL!

Dinamo a intalnit in aceasta seara pe Voluntari in probabil ultimul meci al lui Cosmin Contra pe banca lui Dinamo.

Contra ar fi vrut sa plece dupa meciul cu Astra, dar nu a ajuns la o intelegere cu conducerea clubului. Pentru a parasi zona locurilor direct retrogradabile, Dinamo avea nevoie de un succes in aceasta seara, in fata unui adversar care ne-a invins in doua meciuri in sezonul trecut. Dupa un start bun de sezon, echipa lui Teja a mai scazut ritmul si au inceput sa cada in clasament.

Dinamo a venit la acest meci din postura echipei aflate in mare dificultate, cu 5 infrangeri in ultimele 6 meciuri, cu zero salarii platite in ultimele 4 luni si cu foarte putine perspective de mai bine. Asteptam insa sa vedem daca baietii puteau sa se mobilizeze in acest meci, dar si pentru finalul de an, tinand cont de faptul ca cei mai multi dintre ei ar urma sa plece.

Mejias-Sorescu, Ehman, Puljic, Isma- Gol, Anton- Camara, Magureanu, Fabbrini-Nemec a fost primul 11 trimis in teren de Contra. Camara a incercat poarta in minutul 11, dar Lavin s-a intins bine.  Fabbrini a avut o pozitie mult mai buna, dar a reluat peste poarta din voleu, momente bune de joc. Dinamo a mai avut cateva oportunitati bune, dar la finalizare jucatorii nostri s-au precipitat. La pauza, Cosmin Contra a decis sa il trimita in teren pe Borja Valle.

Repriza a doua a inceput cu o ocazie uriasa a lui Ricardinho, care a tras in bara cu un sut surprinzator, dar dupa aceea, Dinamo a revenit la conducerea ostilitatilor. Borja Valle a sutat aproape de poarta, dar mingea s-a scurs pe langa bara lui Marcos Lavin. Cateva minute mai tarziu, Paul Anton a sutat puternic, mingea respinsa in fata a ajuns la Nemec, acesta a trimis in poarta, dar asistentul a considerat ca atacantul era in offside, la limita deiciza. La o noua actiune rapida, Janusz Gol a trimis cu capul, dar destul de slab. Nemec a trimis mult mai bine in minutul 60, dar lovitura de cap cu bolta s-a dus in transversala. Incredibil de multe ocazii pentru Dinamo, care a aratat mult mai bine fata de ultimele partide. Inevitabilul s-a produs in minutul 61, cand Anton a marcat dupa o actiune splendida, Borja i-a pasat excelent lui Paul care a venit din spate si a sutat bine la coltul scurt. 1-0 pentru Dinamo.

Dinamo nu a renuntat la jocul ofensiv, Nemec de doua ori putea sa marcheze din nou, dar pana la urma, Borja Valle a facut 2-0 in minutul 67, la o faza fixa, mingea a ajuns la Janusz Gol, sutul acestuia a ajuns la Borja care a indeplinit o simpla formalitate si Dinamo si-a dublat avantajul, 2-0, total neasteptat. Incredibil de bine a jucat Dinamo in repriza a doua. Borja si Fabbrini au facut ce au vrut cu apararea adversa si ramanem cu regrete, Dinamo poate sa joace fotbal, dar care e finalitatea, atata timp cat acesti baieti sunt neplatiti si vor pleca in curand, este o chestiune de zile pana cand isi vor depune memorii. Gestul lui Borja relevant, modul in care le-a batut obrazul celor care l-au adus la Dinamo.

Finalul a fost gestionat foarte bine de echipa noastra, care nu a fortat in niciun fel, daca pana acum, nu prea aveam niciun fel de remarcati, de aceasta data baietii au jucat chiar bine, mai ales in plan ofensiv, unde Dinamo si-a creat ocazii asa cum ne doream si in partidele anterioare. Dinamo reuseste intr-un final sa rupa blestemul meciurilor de pe teren propriu, ultimul succes in campionat fiind obtinut in luna februarie. Borja a facut 3-0 in minutul 87, dupa o actiune frumoasa creata de Fabbrini, iar Camara i-a pasat foarte bine lui Borja, care ajunge la 5 goluri.

A fost o mobilizare foarte frumoasa a baietilor tinand cont ca nu sunt platiti, dar sa vedem cat va tine asta. Avem un program destul de lejer in continuare, intalnim pe Viitorul in Cupa, apoi pe Arges si Iasi in campionat, asadar prilej sa urcam pana la finalul anului, dar lupta decisiva va fi cea legata de plata salariilor.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare