DINAMO-Slobozia: Sperăm la mai mult? Ce variante are Ovidiu Burcă

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Unirea Slobozia se întâlnesc în această după-amiază la Giurgiu într-un meci extrem de important pentru echipa noastră.

A spera sau nu la mai mult, cam asta este întrebarea la care vom primi un răspuns. Desigur, noi sperăm ca răspunsul să fie unul pozitiv, că Dinamo să își poată propune atacarea primelor 6 poziții, ori asta nu se poate face mergând din înfrângere în înfrângere.

Dinamo este în zona de retrogradare în acest moment și o victorie nu ne-ar ridica foarte mult în clasament, dar măcar ne-ar da o gură de oxigen atât de necesară în campionat, după două înfrângeri consecutive, cu Steaua și Buzău. Slobozia stă bine în clasament, ialomitenii au 14 puncte și se află în zona de play-off, trupa lui Costel Enache traversează un sezon foarte bun.

Dinamo vine după calificarea în grupele Cupei României, cele două echipe urmând să se întâlnească în această toamnă și în faza grupelor, dar la Slobozia se va juca acel meci. Acum avem nevoie de victorie, astfel încât să avem parte de liniște, atât noi, dar și antrenorul Ovidiu Burcă, care are parte de critici după startul modest de campionat.

Ce variante are Ovidiu Burcă!

Ușor, ușor începe să se cristalizeze un prim 11, deși accidentările ne dau puțin bătăi de cap. Pentru acest meci revin însă Antonio Bordusanu și Costin Amzar, care au fost menajați pentru partida din Cupa, după numărul mare de meciuri jucate pentru naționalele U20 și U19, în zilele premergătoare partidei. Dujmovic va fi titular în poartă, Amzar revine în flancul stâng al defensivei, Moura este punct fix în flancul drept, Patriche și Giafer în defensivă.

Gorka este mijlocașul defensiv din spatele lui Nelut Roșu și Antonio Iglesias,  Ghezali și Bordusanu vor fi benzi în mod normal, în vreme ce Alexandru Pop va fi unicul vârf, sperăm ca atacantul venit în această vara în Ștefan cel Mare să continue seria de goluri marcate, cu încă o reușită.

În mod normal, Ahmed Bani nu va fi titular astăzi, nu a dat randament la ultimul meci și locul lui este mai degrabă în spatele vârfului, în zonă centrală, ori Dani Iglesias nu poate fi scos din echipă. Așa cum v-am spus, el a suferit o viroză puternică, dar acum și-a revenit și este apt 100% de joc.

În concluzie, eu sper într-un succes al băieților noștri, sper că vom arăta mai bine decât în partidele anterioare, mai ales din punct de vedere defensiv și vom vedea un nou succes al băieților noștri!

,,Respect Dinamo, este o echipă de mare tradiție, planul nostru este să jucăm mai mult decât bine pentru a învinge. Liga 2 este mai echilibrată decât anul trecut, când erau 2-3-4 echipe net superioare și restul.

În acest sezon, oricine poate învinge pe oricine, cel puțin așa va fi în sezonul regulat. Cheia succesului la Unirea Slobozia este că are o familie, în interior. Toată lumea muncește pentru a fi bine grupului. Cu banii nu sunt probleme, sunt la zi, avem ce trebuie. Dacă s-a promis ceva, se întâmplă în realitate.

Duelul cu Dinamo este foarte echilibrat, nu are o favorită. I-am văzut pe «câini» în meciul de Cupa României, 1-0 la Târgu Jiu, Dinamo chiar joacă foarte, foarte bine. Nu-i luăm de sus pe «câini», sunt imprevizibili. Echipa lor a crescut mult, e o forță, va trebuie să fim mai mult decât atenți”, a spus Ekollo pentru GSP.

Rezultatele rundei cu numărul 8! Surpriză mare în ultimul meci

O etapă care a avut câteva rezultate surprinzătore. Dumbrăvița și Poli Iași și-au respectat statutul de favorite și au învins pe Ripensia Timișoara, respectiv Baia Mare, cu 1-0 și 2-0. Trupa lui Claudiu Niculescu a urcat pe locul doi  în clasament în urma acestui rezultat, parcurs bun pentru legenda dinamovistă pe banca moldovenilor.

O surpriză a fost în partida dintre Progresul Spartac și Unirea Dej, 2-2, echipa din Dej fiind în zona de play-off, dar nou-promovata Progresul Spartac continuă să scoată rezultate surprinzătoare.

Șelimbăr a ținut în șah pe Steaua, în duelul echipelor fără posibilitate de promovare, 1-1. Csikszereda a învins fără probleme pe ultima clasată, Metaloglobus București, 2-0 și a urcat pe locul 3 în clasament, o echipă care clar va emite pretenții la promovare.

Echipa lui Dan Alexa, Brașov, a încheiat la egalitate, 0-0 cu CSM Slatina, fosta echipă a lui Ovidiu Burcă, care se descurcă bine în acest sezon. Viitorul Pandurii Târgu Jiu a fost la un pas să scoată un egal la Galați, dar a fost învinsă în ultmul minut de echipa lui Dorinel Munteanu.

Chiajna, antrenată de Eugen Trică, a învins la diferența mare pe Politehnica Timișoara, 4-1, în deplasare și echipa ilfoveană începe să urce în clasament.

Marea surpriză s-a înregistrat astăzi în duelul dintre Unirea Constanța, care este de fapt Fcsb II și Gloria Buzău. Echipa secundă a lui Becali a învins cu 3-1 echipa care ne-a învins în rundă trecută, o mare surpriză.

Rundă se încheie cu duelul dintre Dinamo și Unirea Slobozia, echipa lui Costel Enache are 14 puncte și a coborât până pe locul 6 în urma rezultatelor din această etapă. Dinamo are doar 6 puncte și în cazul unui succes, ne putem apropia la 5 puncte de echipa lui Costel Enache. Nu am urca foarte mult în clasament, am egala Brașovul, aflată pe locul 14, dar am putea începe să sperăm, mai ales că se întrevăd câteva dueluri accesibile la orizont.

CITESTE SI:

Dor de Dinamo!

Joc foarte prost în derby

loading...

Lasă un răspuns