,,Dinamo și-a atins scopul”

Stiri Dinamo

Scris de:

Deian Sorescu a plecat în Polonia pentru a semna cu KS Rakow Czestochowa, formație care ocupă locul trei în clasamentul din Ekstraklasa.

Fotbalistul lui Dinamo a fost cedat de formația din „Ștefan cel Mare” în Polonia pentru aproape un milion de euro, iar trupa „câinilor„ a păstrat și procente dintr-un viitor transfer al lui.

„A durat o zi întregă, dar important e că Dinamo și-a atins scopul. Și-au propus 800.000 de euro și au aproape un milion, au și procente la următoarea vânzare. Important e că s-a rezolvat. Jucătorul nu a semnat încă, mergem să semnăm. Mai sunt niște chestii minime, să vedem care e impozitul acolo, care e situația acolo.

A stat patru ani la Dinamo și alții stau 40 de ani cu o soție și nu o lasă. E semnat de trei-patru luni cu noi și s-a realizat.  E totul perfect, vizita medicală o face azi. În momentul în care vizita medicală e ok, atunci semnează. Acolo probabil că taxele sunt diferite, TVA-ul e altul, dar în principiu suntem de acord. Era emblema echipei, era om de bază, dar să dăm totul uitării. Dinamo poate să meargă mai departe și fără Sorescu, au luat mai mulți bani decât au crezut. Să creadă și ei în viitorul lui pentru a mai lua ceva bani din procente”, a spus Giovanni Becali conform Prosport.

„OFICIAL. Deian Sorescu la Rakow Czestochowa. FC Dinamo București și KS Rakow Czestochowa au ajuns la un acord pentru transferul definitiv al mijlocașului Deian Sorescu la clubul polonez, a anunțat administratorul special Iuliu Mureșan.

La Dinamo din vara anului 2018, Deian Sorescu a jucat în 134 de meciuri pentru echipa noastră, în ambele competiții interne, Liga 1 și Cupa României, a marcat 29 de goluri și a adunat 26 de pase decisive.

Rakow Czestochowa ocupă locul 3 în prima ligă a campionatului din Polonia, la 6 puncte în urma liderului Lech Poznan. În numele tuturor dinamoviștilor, nu ne rămâne decât să-i mulțumim lui Deian Sorescu pentru evoluțiile în tricoul alb-roșu! Mult succes în carieră”, a fost comunicatul FC Dinamo

loading...

Lasă un răspuns