DINAMO-Sepsi: Sa iesim din zona „minata”! Ce sistem pregateste Mihalcea si cum ar putea arata primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo intalneste astazi pe Sepsi Sf. Gheorghe, in primul meci oficial pentru Dinamo de la reluarea campionatului.

Va fi primul meci oficial pentru Dinamo de la intreruperea cauzata de pandemia COVID-19 si va fi o partida speciala pentru echipa noastra.

Debutul lui Mihalcea! Dinamo a schimbat antrenorul dupa infrangerea de la Iasi, constient de faptul ca a pierdut vestiarul si nimeni din club nu il sustine, Uhrin si-a dat demisia, iar in schimb a venit Adi Mihalcea. Acesta timp de aproximativ 2 luni nu a putut sa fie alaturi de echipa, dar in ultima luna a participat la antrenamente cu baietii. A fost pe banca intr-un singur meci amical, iar astazi va fi debutul sau pe banca unei echipe din Liga I, un pas important in cariera fostului mare atacant dinamovist.

Pauza, antrenamente, pauza, iar antrenamente! Ultima saptamana nu a fost deloc una placuta, acum 10 zile a fost depistat un caz pozitiv in anturajul echipei, magazionerul clubul a iesit pozitiv si chiar daca jucatorii nu au fost infectati, au fost nevoiti sa stea in izolare pana la efectuarea urmatorului test. De joi baietii au primit unda verde pentru a se antrena si a putea evolua. Au reusit sa mute meciul duminica pentru a avea o zi in plus de pregatire, dar mesajul a fost unul clar, ritmul de joc nu va fi unul spectaculos.

Clasamentul cade peste noi! Dinamo nu a avut start nemaipomenit de play-out si intre timp cat noi am stat, s-au mai jucat partide din play-out si astfel Dinamo a coborat in clasament, suntem pe loc retrogradabil direct. Nu este deloc confortabil acest fapt, dar Dinamo poate sa urce in clasament odata cu acest meci.

Nu va fi usor, intalnim o echipa ranita, care nu a castigat niciu meci in play-out, trei rezultate de egalitate si o infrangere, parcurs ce i-a bagat si pe covasneni in lupta pentru supravietuire. Dinamo poate egala la puncte echipa lui Leo Grozavu, care are si 2 meciuri mai multe decat formatia noastra. Insa nu va fi usor, intalnim totusi o echipa cu o defensiva solida. In prima parte a sezonului, in campionatul regular, au primit doar 26 de goluri, mult mai putine fata de cele 41 cat a incasat Dinamo. Sepsi ne-a provocat o infrangere dura in toamna, de altfel un meci in care Dinamo a fost FURATA clar, dar oricum Sepsi per total in sezonul regular a fost invinsa in doar 3 partide in deplasare si in 8 a remizat.

Prezenta lui Adi Mihalcea reprezinta o necunoscuta pentru noi, dar si pentru adversari in primele saptamani, deoarece Mihalcea nu a mai antrenat in Liga I si nu se cunosc foarte multe detalii despre tanarul tehnician. Acesta vine cu un suflu nou si din informatiile noastre, se pare ca atmosfera la antrenamente este una mai placuta. Insa este antrenorul lor, nu prietenul lor si acum este momentul sa vedem echipa iesita din zona rosie a clasamentului.

Ce formatie pregateste Mihalcea! In primul rand, Mihalcea a declarat in cateva randuri ca se gandeste sa schimbe sistemul de joc, nu este adeptul sistemului 4-3-3, in amicalul cu Rapid a incercat sa joace in 4-2-3-1 si 4-4-2, dar nu cred ca va fi cazul sa forteze cu doi atacanti in situatia de fata,de aceea cred ca vom vedea destul de des sistemul 4-2-3-1.

In poarta cred ca il vom vedea pe Piscitelli, cel care a oferit destul de multa siguranta echipei, sper sa fie un portar sigur si in continuare. In linia defensiva, sunt cateva semne de intrebare. Foarte probabil cuplul de fundasi centrali va fi format din Grigore si Puljic, in flancul drept cred ca va evolua Kostarna si in stanga Mihalcea are de ales intre Sin si Skovajsa, cred ca Sin va fi titular astazi.

La mijloc, in sistemul 4-2-3-1, Filip si Mrzljak se vor ocupa caratul pianului si Fabbrini in fata lor va fi responsabil cu desfacerea apararii adverse. Fabbrini este omul de creatie de la care asteptam foarte multe in aceasta vara. In flancuri, unul dintre Lazar si Sorescu va fi sacrificat pentru a face loc unui jucator U21, Sorescu in mod normal ar trebui sa fie titular, iar in flancul celelalt cred ca il vom vedea pe Robert Moldoveanu. Am spus-o si cu alte ocazii, Robert nu este jucator de banda, dar Neicutescu revine dupa accidentare, iar Mihaiu a fost destul de inconstant in 2020. Cei trei vor alterna meciurile in care sunt titulari, sa nu il uitam si pe Ahmed Bani.

In fata, Perovic va evolua din primul minut, urmand ca Montini sa intre in repriza secunda. Sa nu uitam ca pot fi efectuate cate 5 schimbari, asadar este si o chestiune de strategie, cand si cum vei efectua aceste schimbari, e important sa ai jucatori buni care sa poata veni de pe banca, nu avem cel mai solid lot, dar spre deosebire de alte echipe, stam mai bine la acest capitol.

Dinamo nu va beneficia de aportul fanilor, chiar si in play-out, dupa o asemenea pauza, cu tot ce s-a intamplat in ultimele luni, sunt convins ca ar fi fost cel putin 5000 de fani astazi in tribunele stadionului Stefan cel Mare, dar din pacate trebuie sa urmarim meciul din fata televizorului si sa ii incurajam pe baieti online. Dovada de sustinere este vizibila in faptul ca s-au vandut din nou aproape toate biletele si la ora disputarii partidei va fi din nou cel mai probabil sold-out.

Sunt nerabdator sa vad echipa la lucru, recunosc faptul ca am si emotii, dar totodata sunt constient ca este un maraton, nu un sprint. Nu castigam si nu pierdem nimic in prima runda, nu voi face sarbatoare la victorie, cum nu voi face o drama in cazul unui rezultat negativ, asta pentru ca avem multe meciuri ramase de disputat. Bineinteles, pentru linistea noastra si pentru a incepe cu dreptul, ar fi de dorit sa castigam, dar ramane ca baietii sa arate asta pe teren!

loading...

Lasă un răspuns