DINAMO-Sepsi: Putem evita barajul? Ce variante are Flavius și putem avea o surpriză în primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Sepsi se întâlnesc în această seară pe stadionul Dinamo, în ultimul meci pe teren propriu din sezonul regulat, pentru formația noastră.

Sepsi și CFR sunt ultimele două adversare ale echipei noastre în lupta din sezonul regulat, partide din care trebuie să obținem cât mai multe puncte, dacă dorim să păstrăm șanse pentru evitarea locurilor de baraj. O misiune care se anunță a fi una extrem de complicată, dar în care putem păstra șanse, dacă vom reuși astăzi un succes.

Meciul nu se anunță unul ușor, Dinamo vine după trei rezultate pozitive, dar în Ștefan cel Mare vine Sepsi, o echipă schimbată în bine odată cu venirea lui Cristiano Bergodi, dar care nu are cel mai bun an 2022, a pierdut orice șansă la play-off și obiectivul rămas este cel de a ocupa locul 7 în play-out.

Covăsnenii nu au mai câştigat în campionat pe teren advers din 5 decembrie 2021, CS Mioveni – Sepsi OSK 0-2. Au urmat două remize şi trei înfrângeri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 12 ori în principala competiţie internă, de patru ori s-au impus bucureştenii, de cinci ori au câştigat covasnenii, iar alte trei partide s-au terminat fără gol marcat (toate cu Dinamo gazdă).

Cea mai recentă confruntare directă din campionat a avut loc pe 31 octombrie 2021, Sepsi OSK – Dinamo 4-1 (Marius Ştefănescu – dublă, Bogdan Mitrea, Boubacar Fofana / Gabriel Torje).

Cristiano Bergodi vs Dinamo în toate competiţiile: 13 jocuri – 5 victorii – două remize – 6 înfrângeri.

Mediile de vârstă

Dinamo – 25 ani şi 5 luni;

Sepsi OSK – 26 ani şi 5 luni.

O victorie, un egal și trei înfrângeri are Sepsi în ultimele 5 etape de campionat

Dinamo vine după un rezultat de egalitate pe Arena Națională, cu Rapid, un rezultat de moral, care totuși nu ne ajută în lupta pentru evitarea barajului. Un punct care a venit la capătul unei evoluții destul de bune, în special în partea a doua, când Dinamo a fost la un pas să dea lovitura pe final. Am câștigat un punct, dar am ”obținut” multe accidentări!

Multe incertitudini

Dinamo are mari probleme de efectiv, Grigore, Mihaiu, Ivanov, Ivanovski și Azankpo nu pot evolua astăzi, în vreme ce Răuță, Matei și Jovanovic sunt incerți pentru acest duel. Cred totuși că vor fi ceva schimbări în formula de start, pe lângă aceștia și cred că vom avea parte de o surpriză în garnitura de start.

Ce variante are Flavius

Figueiredo este sigur de locul de titular, însă Buleică și Radu nu prea sunt, de aceea eu azi mă aștept să îl vedem pe Moura titular în dreapta, iar în stânga cred că vom avea parte de revenirea lui Filip în primul 11. O decizie care sigur va stârni multe discuții, dar dacă nu va fi titular, sigur va intra pe parcurs. În centrul defensivei în mod normal ar trebui să joace Patriche cu Jovanovic, dar cel din urmă a acuzat ceva probleme la spate, dar cred că va evolua, în caz contrar va intra Ehmann.

La mijloc sunt mai multe semne de întrebare, lângă Balthazar ar putea evolua Răuță, dacă acesta va forță, dar în cazul în care nu va putea juca, Flavius are de ales între Rodriguez, varianta mai ofensivă, ori Cătălin Carp,varianta mai sigură defensivă. În față, Ivanov și Ivanovski nu pot juca, iar Matei dacă nu poate intra din primul minut, am putea avea o linie de 3 formată din Bordusanu-Torje-Grădinaru în spatele lui Morar.

Sunt foarte mulți de dacă în alcătuirea primului 11, dar observăm faptul că acum are și variante Flavius, să sperăm că va fi inspirat în alegerea garniturii de start și Dinamo va avea o evoluție solidă împotriva unei echipe bune, nu foarte bune a campionatului. Un rezultat pozitiv, adică o victorie, ne menține cu șanse pentru evitarea barajului, ar fi un al patrulea rezultat pozitiv și un semnal clar că suntem în revenire de formă!

Flavius Stoican: ,,O partidă dificilă, ce vreau de la jucători, să mergem pe aceeași linie, dorință, determinare, la realizări, să fim responsabili și să fructificăm ocaziile pe care o să le avem în această partidă. Întâlnim o echipă cu tehnică foarte bună, trebuie să fim atenți. Îmi doresc să facem o partidă bună, avem nevoie de puncte”

,,Indiferent că sunt adversari mai bine cotați, întâlnim Sepsi și CFR, echipa campioană, Sepsi o echipă care au momente de dezamăgire că nu au prins play-off, două echipe foarte bune, dar încercăm să luăm cât putem.

Atmosfera este din ce în ce mai bună, este nevoie de muncă, avem nevoie de realizări în timpul partidei, ofensive sau defensive. Este într-adevăr o liniște mentală mai bună,dar nu în totalitate.

Situația accidentaților îl îngrijorează pe Flavius Stoican: ,,Mă confrunt cu probleme, Mirko, Răuță, Matei, Jovanovic indisponibili, plus cei dinainte, Ivanov, Grigore, Azankpo, încerc ca la ora meciului să aliniez un prim 11 foarte bun și care să poată evolua din punct de vedere medical. Am avut o discuție cu ei la antrenament, sunt dureri, dar nu care să îi țină departe de gazon mult timp, vedem și azi cum se simt.

Am avut primă după meciul cu Rapid, primele se împart în mod egal la toată lumea, vrem și arătăm ca o familie.

Bordusanu trebuie să aibă constanța și să conștientizeze că fără muncă nu va ajunge unde îmi doresc eu, dar și el și familia lui. Totul depinde el, e mult de muncă, potențial enorm are, dar nu are doar el, Bani, Giafer, Crețu, au calități, e important să aibă continuitate, să aibă realizări și să găsim momentul când să fie prezenți în teren și să nu fie presiunea pe umerii lor.

Ne anunță înainte de partidă dacă vom avea prima, să știți că cel mai important, e ca jucătorii să între pe teren să încerce să salveze echipa asta de la retrogradare, nu sunt atât de importanți banii. În momentele grele sau nu numai, avem în spate această galerie formidabilă, nu spun de dragul vorbelor. Oamenii ne sprijină și asta e important.

Chiar dacă a pierdut cu CFR, Sepsi a avut posesie, inițativa, o să fie un meci deschis oricărui rezultat. Bănuiesc că atmosfera e tristă au avut obiectiv play-off, am trecut prin astfel de momente, când era dezamăgire, dar e o echipă foarte bună.

Dacă va continua să ningă, va fi un teren destul de greu, dar indiferent cum jucăm ,nu căutăm alibi, trebuie să facem un meci bun. Dacă putem evita locurile de baraj, încercăm, nu ne propunem puțin. Dacă nu ai rezultate, primul care plătește e antrenorul”, a spus Flavius în cadrul conferinței de presă.

loading...

Lasă un răspuns