Dinamo-Sepsi: Meci foarte slab și barajul pare singura variantă! Schimbări neinspirate

Dinamo și Sepsi s-au întâlnit în această seară pe stadionul Dinamo, într-un meci contând pentru etapa 29 din sezonul regulat.

Un meci în care Dinamo trebuia să obțină toate punctele puse în joc pentru a mai putea spera la salvarea fără baraj, diferența de puncte față de echipele aflate în față fiind destul de mare, chiar și după înjumătățire. Dar astăzi putea fi tras și un semnal, că Dinamo are forța necesară de a se salva. În față a fost Sepsi Sfântu Gheorghe, o echipă cu pretenții de play-off la startul campionatului, dar care a dezamăgit și a plătit pentru startul dezastruos de campionat.

Flavius a folosit un sistem 4-2-3-1, în care Filip a revenit în primul 11, iar Moura, Morar și Grădinaru au fost titulari în premieră:

IGUEIREDO-MOURA, PATRICHE, EHMANN, FILIP- CARP, PIERRET- TORJE, GRĂDINARU,RODRIGUEZ-MORAR

Rezerve: Esanu, Buleică, Giafer, Radu, Răuță, Matei, Bani, Bordusanu, Crețu

Dinamo începe foarte timid meciul, în propria jumătate, Sepsi ne-a presat și ne-a împins în propriul careu în startul de meci. Însă golul a venit în urma unei gafe inexplicabile din partea unui jucător cu asemenea experiență, Patriche pierde controlul balonului și îl faultează pe Luckassen. Primește doar galben și Sepsi are 1-0 după minutul 10, un start horror de meci și părea că vom merge iar către un meci dezastru.

Însă după primul sfert de oră dezastruos, Dinamo se trezește, Grădinaru îi pasează excelent lui Morar, dar vârful dinamovist este foarte lent și până ajunge să șuteze, este blocat de Dumitrescu. Două minute mai târziu, același Grădinaru este în prim plan, ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul sau se oprește în bară, uriașă ocazie pentru Dinamo.

Ușor, ușor începem să preluăm inițiativa și avem o acțiune prelungită de atac, Pierret a încercat și el poarta, apoi Carp nu a reușit să șuteze, după un prim șut blocat al lui Filip. La acea fază, portarul lui Sepsi s-a accidentat și a fost înlocuit cu Began, un portar cu puțină experiență în Liga I.

La o faza fixă, Torje trimite în bară, după ce șutul a fost deviat cu umărul, putea să se acorde penalty, dar la cornerul rezultat, Patriche scoate penalty, unul discutabil ce-i drept. Torje trimite în bară, mingea este recentrată și același Patriche marchează. Patriche chiar a făcut de toate în prima repriză și Dinamo încheia la egalitate 1-1, un meci început foarte, foarte prost, dar care a continuat mult mai bine și fizic părea că stăm destul de bine, încât să putem forța victoria în partea a doua.

Carp a fost lăsat la cabine la pauză și în locul lui a intrat Antonio Bordusanu, ciudată schimbarea lui Stoican. Dar 2-1 nu s-a făcut pentru Dinamo, după o fază fixă judecată foarte, foarte prost de Dinamo, se face 2-1, Dumitrescu prelungește la colțul lung și Ninaj singr reia nestingherit cu capul în poarta lui Figueiredo. Ștefănescu putea face 3-1, dar mingea s-a dus în bară. Dinamo din nou începe incredibil de slab repriză și părea că schimbarea făcută la pauză nu a adus niciun plus. O nouă ocazie uriașă în minutul 60, părea că Sepsi e pe cale să ne dea lovitura de grație. Incredibil de slab startul reprizei secunde.

Până la urmă, Stoican face și el o schimbare, dar forțat de împrejurări, Bani a intrat în locul lui Patriche, accidentat. Trebuia ca tânărul mijlocaș ofensiv să vină cu un plus. Însă Dinamo nu a arătat nimic în 30 de minute în repriză secundă, Torje din păcate pare că nu este capabil să ducă un astfel de ritm, dar Stoican l-a ținut în teren în continuare.

Luckassen din nou aproape să marcheze după o faza fixă, o consider nesimțire felul în care ne apărăm la fazele fixe, nu ai cum să te aperi așa la fazele fixe, mereu să fie pericol.

O faza controversată a fost în minutul 80, intrarea lui Aganovic la Grădinaru putea să aducă din nou penalty. Deși în prima instanța părea că e doar corner, pe reluare s-a văzut clar că a fost penalty. Din nou eroare comisă împotriva noastră.

În minutul 82, Stoican i-a băgat în teren pe Crețu și Buleică, Torje și Morar au fost schimbați. Ciudate schimbările lui Stoican, Grădinaru vârf în ultimele 10 minute. Dar ca să meargă pe aceiași direcție, Giafer a fost introdus în minutul 90 în locul lui Grădinaru, de neînțeles schimbările lui Flavius în partea a doua. Ashkovski face 3-1 in minutul 94.

Dinamo pierde cu 3-1 și misiunea de a evita locurile de baraj devine aproape imposibilă, mult prea multe puncte de recuperat. Mai avem meciul de la Cluj, dar șansele lui Dinamo sunt foarte mici și probabil vom începe play-outul cu doar 9 puncte, astfel că vom avea nevoie de un parcurs aproape perfect în play-out, astfel încât să nu mergem la baraj, o misiune aproape imposibilă.