Dinamo se impune! Victorie pentru un pas mai aproape de titlu

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Supercampionii de la handbal se apropie de finalul de sezon în campionatul Ligii Naționale, un sezon dominat autoritar, cum rar ne-a fost dat să vedem în sportul românesc postdecembrist.

UPDATE: Dinamo se impune fara mari probleme impotriva celor de la CSM Bucuresti, cu scorul de 28.22. Bannour a fost in mare forma astazi, cu 9 reusite din 10 aruncari. Saeid Heidaridad a fost imbatabil – a apărat 7 din 7 la aruncările de la 7 metri!!! Suntem la un pas de a deveni si matematic campioni, intr-un sezon presarat cu probleme.

Au marcat pentru noi: Bannour 9, Botea 3, Hebo 1, Ghionea 4, Negru 4, Kuduz 3, Humet 2, Asoltanei 1, Hanțaru 1.
Avem 70 de puncte (23 de victorii – 1 egal) și mai avem nevoie de numai 1 punct pentru a ne asigura MATEMATIC titlul național! Marți jucăm cu HC DS Constanța.

BRAVO, SUPERCAMPIONILOR! 

Dinamo are un parcurs aproape perfect în campionat, 22 de victorii, un singur rezultat de egalitate și nicio înfrângere, un loc aflat la mare distanță de poziția secundă ocupată de Potaissa Turda. 11 puncte avans are Dinamo, care poate obține și matematic titlul în zilele următoare, după disputa cu Dobrogea Sud.

Până la duelul cu Dobrogea Sud, am înfruntat astăzi pe CSM București, într-un duel la fel de interesant și de greu, o echipa care nu mai are forța financiară și sportivă din anii trecuți, când ne duelăm în finale de campionat plin de dramatism, dar care se menține în prima parte a clasamentului. Tigrisorii ocupă locul 4, cu 48 de puncte și se anunța un duel mai echilibrat.

Duel de foc pentru echipa de baschet! Dinamo a câștigat trei din patru meciuri sub comanda noului antrenor, Hristu Sapera, dar în următoarele zile vom avea trei dueluri de foc, care pot decide soarta echipei noastre în campionat. Dinamo are 9 victorii și 8 înfrângeri, suntem încă în cărți pentru play-off, dar avem nevoie de două victorii din următoarele trei dueluri. Astăzi șansele sunt mici, deoarece întâlnim prima clasată și principala favorită la câștigarea titlului, Universitatea Cluj. Clujenii au victorii pe linie, 20 din tot atâtea meciuri.

Mâine avem însă marele derby cu Steaua, în tur ne-am impus, sperăm să o facem și de această dată. Marți avem un alt duel foarte important, cu Craiova. Finalul lunii aprilie aduce încă două dueluri de foc, cu Oradea și Timișoara. Dacă vom trece cu bine de această serie, cu trei victorii, atunci Dinamo va ajunge în play-off!

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?