AcasăEditorialDinamo-Ripensia: Victorie, dar nu doar atât! Ce variante are Ovidiu Burcă

Dinamo-Ripensia: Victorie, dar nu doar atât! Ce variante are Ovidiu Burcă

Dinamo o întâlnește pe Ripensia Timișoara în această după-amiază la Giurgiu, începând cu ora 12:00.

Trebuie să ne obișnuim cu orele de liga secundă, devine deja obișnuință ca Dinamo să fie programată la orele 11:00 sau 12:00. Săptămâna trecută nu a fost rezultatul așteptat, atunci când am evoluat de la ora 11:00, dar astăzi ne trebuie victoria în disputa cu Ripensia Timișoara.

Am spus victorie, dar nu doar atât, pentru că eu consider că a venit momentul să câștigăm, dar să reușim să avem și un joc mai convingător, în comparație cu ceea ce am văzut în ultimele săptămâni din partea echipei noastre. Victorii la limită și un egal tot cu un singur gol marcat. 6 goluri în ultimele 6 meciuri oficiale, prea puțin pentru o echipă care vrea să urce în clasament.

Ripensia a produs marea surpriză a rundei trecute, după victoria 3-1 cu Politehnica Iași, meci care a dus la plecarea lui Claudiu Niculescu. Au ajuns la cota 8 puncte în clasament, dar încă sunt pe loc de retrogradare. Ripensia Timișoara a fost adversara noastră în ediția trecută a Cupei României, meci în care Cătălin Țiră, Costin Amzar, Valentin Borcea și Deniz Giafer erau în lot, Sorin Colceag pe bancă. Echipa noastră arată cu totul diferit.

Ripensia are cred cea mai mică medie de vârstă din campionat, nu au nici măcar un jucător trecut de 30 de ani în lot, Cristian Gavra, autor a 2 goluri în această ediție, atacant format la Academia lui Hagi, are 29 de ani și este cel mai în vârstă jucător. În rest, foarte mulți jucători tineri, de 20 de ani și mai puțin. O echipă imprevizibilă, dar care este dornică să lase o impresie bună cu Dinamo, care trebuie să ridice nivelul evoluțiilor.

Defensiv, arătăm mult mai bine față de prima parte a sezonului, dar ofensiv suferim și ne trebuie un meci în care și jucătorii de la mijloc în sus să prindă încredere.

Stadionul din Giurgiu va fi gazda partidei de astăzi începând cu ora 12:00, stadionul a fost ales după suspendarea primită de Dinamo în urma meciului cu Steaua, dar nu va fi ultima noastră prezență la Giurgiu, partida din Cupa se va juca tot la Giurgiu, este posibil că și pe viitor să evoluăm tot pe arena ”Marin Anastasovici”.

Nu ne putem aștepta la o asistență prea generoasă, dar frumoasă arena din Giurgiu măcar oferă condiții foarte bune fanilor prezenți, pe lângă un gazon excelent, tribunele acoperite sunt foarte aproape de teren.

CE VARIANTE ARE OVIDIU BURCĂ: 

Așa cum spuneam și în articolele anterioare, începe să se contureze un prim 11 la Dinamo, începem să cunoaștem primul 11 al echipei noastre, ceea ce ar trebui să conteze atunci când vine vorba despre legarea relațiilor de joc.

De aceea, pentru acest meci mă aștept la același prim 11 pe care l-am avut și la Baia Mare, cu Dujmovic în poartă, Moura și Amzar în benzi, Giafer cu Patriche în centrul defensivei. Gorka închizător, cu doi interi, Nelut Roșu și Dani Iglesias. Ghezali va fi tot rezervă, ceea ce înseamnă că Bani va fi titular în bandă, Bordusanu în dreapta și Pop unic vârf.

Deși au fost voci care au spus că poate vom reveni la sistemul fără vârf clasic, nu cred că se va întâmpla asta, mai ales că va fi un meci în care gazdele de la Ripensia se vor apăra, noi vom avea posesia, așa cum a fost și în prima parte la Baia Mare, când am avut o posesie a balonului de peste 70%!

În concluzie, așa cum am spus, ne trebuie VICTORIA, ne trebuie cele trei puncte puse în joc, dar ele să vină la capătul unui joc mai convingător. Întâlnim o echipă aflată sub noi în clasament, care trebuie să plece cu cel puțin două goluri primite!

Ne vedem pe stadion!

,,Toți au văzut meciurile, fiecare le interpretează diferit, eu nu văd diferențe între noi și echipele care ne-au învins. Micile detalii au făcut diferența, am controlat multe meciuri, am avut ocaziile, dar fotbalul nu te iartă. Părerea mea, din cele 5 înfrângeri, cel puțin 3 dintre înfrângeri nu am fi meritat să pierdem. La Baia Mare, am controlat aproape toată repriza, am primit gol și am pierdut două puncte. Sunt 8 puncte până la primul loc, 6 până la locul de play-off, avem șanse foarte bune, din punctul meu de vedere”. Gabriel Moura

HAI DINAMO

Unul din jucătorii care nu a întors spatele lui Dinamo: ,,Știu ce înseamnă tricoul lui Dinamo”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare