DINAMO-Rapid: Ghionionul se ține după noi! Pierdem din nou puncte în minutele de prelungiri

Dinamo a întâlnit pe Rapid în derby-ul rundei cu numărul 13 din Liga I.

Mircea Rednic a surprins în formula de start, a trimis un 4-4-2, cu Radu și Sorescu benzi, Grigore și Pinto în centru, Espinosa și Răuță la închidere, Itu în stânga, Torje în dreapta, iar Măgureanu și Ivanovski cei doi atacanți.

Meciul a început cu Dinamo presând, Răuță a avut o bună oportunitate în startul meciului, dar șutul lui a fost blocat de portar, care a ieșit bine la intimidare. Un minut mai târziu, Gabi Torje a fost blocat de Moldovan. Început foarte curajos al băieților noștri, care au început neașteptat de bine.

PCH a fost lăsat gol în acest meci, dar suporterii dinamoviști care ar fi stat în peluză în mod normal, au venit la T2 și la T1, unde au încercat să îi încurajeze pe favoriți. Nu a fost nicidecum o atmosferă de derby, giuleștenii au venit și ei în număr redus în deplasare, aproximativ 100-150 de rapidiști în sectorul rezervat oaspeților.

T2 Dinamo Rapid

Dinamo a evoluat neașteptat de bine în primele 25 de minute, am presat foarte bine, am avut momente foarte bune de joc, în special pe partea lui Gabriel Torje, mai ales că îl avea și pe Deian Sorescu pe partea lui. Poate și banderola l-a responsabilizat. În minutul 20 toată tribună a două crezut că s-a marcat gol, șutul lui Torje cu stângul a fost deviat cu capul de Dragoș Grigore, însă balonul s-a dus foarte aproape de poartă lui Moldovan.

După câteva minute echilibrate, lui Alexandru Răuță i s-a făcut rău, de la stadion nu am înțeles exact ce s-a întâmplat, dar au fost momente care ne-au adus aminte de clipele tragice trăite pe stadionul Dinamo cu Patrick Ekeng. În locul lui Răuță a intrat Cosmin Matei.

Până la urmă s-a intrat la egalitate la cabine, 0-0, o prima parte dominată de Dinamo, care nu a reușit să fructifice ocaziile create. Așteptăm să vedem ce schimbări putea propune Rednic, totuși nu a fost evoluție deloc rea a băieților noștri, peste așteptările mele.

Sorescu Dinamo Rapid

După un început destul de echilibat și în partea a doua, Gabriel Torje a reușit să marcheze în urma unei execuții absolut superbe din interiorul careului, un șut năprasnic sub transversala lui Moldovan. Toată tribuna a două a sărit în sus de bucurie, o adevărată descătușare a jucătorilor, dar și a suporterilor. Însă mai aveam mult de jucat.

În minutul 62, Espinosa și Itu au lăsat locul în teren lui Ehmann și Filip. Ehmann a trecut fundaș dreapta, în vreme ce Steliano Filip a trecut la închidere. Urmau 30 de minute de joc în care trebuia să ținem de rezultat. În minutul 66, Deian Sorescu putea să facă 2-0, a preluat bine pe piciorul stâng, dar șutul a fost respins, atât de aproape de a puncta decisiv împotriva unei echipe care nu și-a creat nicio ocazie importantă de gol până în minutul 70.

La o faza pe contraatac purtată în dreapta de Deian Sorescu, de această dată mijlocașul de bandă nu s-a uitat în careu și a centrat în grabă, deși aveam superioritate, însă era clar că urmă să avem mai multe spații.

Același Gabi Torje a fost atât de aproape de 2-0, un șut cu exteriorul de pe loc, scos bine de Moldovan, un portar foarte bun al giuleștenilor, care a oprit două atacuri foarte periculoase ale băieților noștri, fiind poziționat foarte bine, în afara careului. Imediat după, Rednic a făcut și ultima schimbare, Tomas Vestenicky a intrat în locul lui Cătălin Măgureanu.

Finalul de meci ne-a gasit in aparare, incercand sa tinem de rezultat, insa asa cum s-a intamplat si cu UTA, am fost egalati in minutele de prelungiri, in urma unei executii incredibile, total nemeritat, in conditiile in care oaspetii nu au avut nicio ocazie tot meciul. Obtinem doar un rezultat de egalitate, total nemeritat dupa aspectul jocului.