DINAMO-Porto: Luptăm până în ultima secundă, dar ne vedem învinși!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această seară pe Porto, în etapa a treia din EHF Champions League.

După o victorie în prima etapă pe teren propriu cu VIVE Kielce, Dinamo căuta să repete evoluția foarte bună și să obțină un nou succes în cea mai importantă competiție intercluburi de handbal. Ne aștepta însă un meci foarte complicat, întâlneam campioană Portugaliei, o formație care în rundă a doua a trecut de Flensburg, cu un gol marcat în ultima secundă, în condițiile în care erau conduși la trei goluri diferența cu 4 minute înainte de final.

De data aceasta, nu am evoluat ”acasă”, deși meciul a fost considerat pe teren propriu, gazda noastră a fost Sala Polivalentă din București, acolo unde au avut acces doar 1500 de fani, maximul admis în condițiile actuale, în care rata de infectare a depășit 6 la mie. Desigur, galeria a fost prezentă la datorie și de această dată pentru a-i încuraja pe favoriți, însă acustica nu este la fel și faptul că sala nu a fost plină nu a fost nicidecum un avantaj.

Dinamo avea un moral însă bun, chiar dacă la Paris am pierdut la o diferență de 11 goluri, am mers acolo fără Xavi Pascual și cu 3 absențe importante, acum era altul raportul de forțe și trebuia să ne așteptăm la un meci mult mai echilibrat, mai ales că toate meciurile din runda a treia au fost pe muchie de cuțit.

Meciul a început cu un cartonaș roșu acordat unui jucător al oaspeților, Mbengue, pentru o intrare foarte dura la Humet, arbitrii nu au stat la discuție. După ce am început ceva mai greoi, Dinamo a trecut pentru prima dată în avans la o aeriană de toată frumusețea realizată de Alex Pascual-Javier Humet 3-2 în minutul 5.

Deși nu a fost o sala plină, totuși cei peste 1000 de câini prezenți au venit să îi încurajeze pe dinamoviști și a fost o atmosfera de meci mare, așa cum reiese și din imaginile realizate de către colega noastră, Alexandra Soigan.

DIPORTO

Din păcate, au urmat momente mai puțin reușite pentru echipa noastră, erori neforțate, aruncări modeste și asta le-a permis portughezilor să ne pedepsească pe contraatac și să treacă în avans pe tabela, 6-3 în minutul 9. Seria a fost întreruptă de Gavriloaia, care a punctat pentru 6-4 în minutul 10, însă era clar că ne așteaptă un meci foarte complicat.

Primele 15 minute le-au aparținut portughezilor, care au atacat incredibil și pe atacurile poziționale, noi pe de altă parte am încercat de mult prea multe ori aruncări complicate de la linia de 9 metri, aparate de Mitrevski, cel care a aparat în trecut la Dobrogea Sud. 10-6 aveau în minutul 16, 10-7 s-a făcut după o prima eroare comisă de Porto la un atac pozițional. Nu știu dacă a fost o tactică, dar nici Nantes nu a mai avut aceleași culoare de aruncare precum în partidele anterioare, foarte bine blocată linia noastră de 9 metri.

Dinamo a dat semne revenire spre final de repriză, împinși de la spate de galeria care a cântat din ”adâncul inimii”, avansul portughezilor mai era de doar două goluri, 11-9, aveam timp suficient pentru a intra în joc.

Dinamo a reușit să reducă diferența la un singur gol, 12-11, însă pe final de repriză din nou portughezii au fost mai atenți și au speculat erorile din defensivă noastră. 15-12 cu un minut și jumătate înainte de final, dar Dinamo a reușit să mai puncteze de două ori până la pauză și astfel avantajul lui Porto era minim, 15-14, urmau 30 de minute de foc pentru echipa noastră. Gavriloaia a fost cel mai bun marcator în prima parte, cu 3 reușite.

Dupa revenirea de la cabine, Dinamo reusise chiar sa egalaeze la 17, dar au urmat din nou momente de joc in care nu am reusit sa marcam si portughezii s-au distanta pe tabela la 4 goluri, 21-17. A fost momentul in care Saeid a revenit in poarta si Dinamo dadea din nou semne de viata. 21-19 in minutul 40.

A fost imboldul de care avea nevoie Dinamo, dar si sala polivalenta, care a devenit un vulcan, toti fanii s-au ridicat in picioare la golul lui Humet, care ne-a readus la un gol distanta, 20-21.

Dinamo a egalat din nou la 22, dar ca de fiecare dată, când trebuia să trecem în avantaj, portughezii au fost ei cei care au marcat, însă finalul se juca, nu se știa care va fi deznodământul. Din păcate, am fost aproape de a egala din nou, dar pe contraatac s-a făcut 24-22. Am început să ne hazardăm în atac și din nou am primit gol, 25-22. Xavi Pascual a cerut time-out pentru a readuce Dinamo pe linia de plutire, trebuia mult mai multă atenție și noroc pe final de meci, pentru a putea obține măcar un egal.

Cu 5 minute înainte de final, părea că mai avem o șansă, 2 goluri avans pentru Porto și atac pentru Dinamo, însă o nouă eroare în atac a făcut să nici nu putem arunca la poartă. Din păcate, a venit și o eliminare pentru Dissinger și aruncare de la 7 metri, dar Ghedbane a aparat, mai aveam o șansă, trebuia să marcăm. Totuși eram în inferioritate numerică. Bannour a marcat superb de la 10 metri și scorul era 25-26 pentru Porto.

Nantes a marcat superb pentru 26-26 cu un minut înainte de final după ce a recuperat mingea din propria jumătate! CE FINAL INCENDIAR ÎN SALA DINAMO! Din păcate, Porto a marcat, dar Dinamo avea șansă să obțină un egal în ultimul minut de joc.

Din păcate, pierdem, ultima aruncare a lui Bannour a fost apărată. Fanii dinamoviști i-au aplaudat la final pe favoriți, așa sunt duelurile în Champions League, am luptat frumos până la final! Urmează o nouă bătălie!

HAI DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns