DINAMO-Porto: Duel echilibrat în Sala Polivalentă! Cum este situația în grupă

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo inalneste în această seară începând cu ora 19:45, pe Porto, într-un meci din EHF Champions League.

Competiția campionilor a pregătit astăzi un duel de foc pentru echipa noastră. Dinamo și-a făcut încălzirea în trecut cu echipele portugheze, întâlnind pe Sporting în mai multe rânduri în Champions League, prima dată am pierdut barajul pentru optimi, în 2020 ne-am luat revanșa. Acum trecem la un nivel superior, deoarece întâlnim echipa campioană, o formație care în ultimii ani a evoluat în această faza a competiției, Porto.

Un duel ce se anunță a fi mai echilibrat pentru echipa noastră, dar nicidecum nu există în vocabularul Champions League cuvântul ușor. Porto are o victorie și un egal după primele două runde. În prima etapă a cedat în fața lui Motor, iar în etapa a doua au câștigat de o manieră spectaculoasă duelul cu Flensburg din Germania. Cu patru minute înainte de final, nemții aveau trei goluri avans, însă cu Mitrevski în mare formă în poartă, fostul portar de la Dobrogea Sud, Porto a câștigat în ultima secundă printr-o aruncare de la 7 metri. Așadar, avem de ce să fim puși în gardă.

Este însă genul de duel în care avem cu adevărat șanse, nu sunt multe asemenea meciuri în care să putem spune acest lucru, dar astăzi în Sala Polivalentă șansele sunt egale. Dacă ar fi fost sala Dinamo, cu 2500 de câini nebuni, aș fi spus că avem chiar prima șansă, dar evoluăm într-o sala care nu poate fi considerată casă noastră, iar sala nu va fi nici pe aproape plină, doar aproximativ 1500 de suporteri vor avea acces în bătrână sala bucureșteană.

Neînvinsă în campionat, Dinamo vrea să repete evoluția excelență din meciul cu Kielce. La Paris a fost un adversar prea puternic pentru Dinamo, dar nu multe echipe vor scăpa la o diferență mai mică din duelul cu PSG.

Echilibru în runda a treia! Duelul dintre Dinamo și Porto este ultimul al rundei cu numărul 3, care a stat sub semnul echilibrului. Barcelona a cedat în premieră în acest sezon, Veszprem a mai făcut o victimă pe teren propriu, maghiarii au învins în prima rundă pe PSG, au trecut acum și de Barcelona, 29-28. Kielce a cedat în prima etapă cu Dinamo, dar au câștigat ultimele două dueluri, au învins acum dramatic pe Motor, 26-25, în deplasare, după ce anterior învinseseră pe Veszprem, că să înțelegem cât de uriașă a fost victoria noastră din prima rundă. Flensburg a ținut-o în șah pe PSG, primul punct pentru nemți, încă un pas greșit pentru francezi.

CLASAMENT:

1. Barça320189 : 75144
2. Telekom Veszprém HC320192 : 9114
3. Lomza Vive Kielce320187 : 8614
4. Paris Saint-Germain Handball311199 : 9183
5. FC Porto210155 : 57-22
6. C.S. Dinamo Bucuresti210162 : 70-82
7. HC Motor310280 : 89-92
8. SG Flensburg-Handewitt301275 : 80-51

Conditii de acces! IMPORTANT! Veniți doar în ROȘU, ALB sau NEGRU! Aduceți TOATE STEAGURILE de fluturat, eșarfe și tot ce aveți! Vă rugăm să vă testați din timp pentru a evita aglomerația.
BILETE (UPDATE *):

Biletele pentru galerie le vom împărți, începând cu ora 17:30, la casele de bilete din fața Sălii Polivalente, în primul rând celor care au venit de-a lungul timpului cu noi la handbal. Prețul unui bilet este 10 Lei. Nu rămâne nimeni afară! Vă rugăm să țineți cont de criteriul vestimentației menționat mai sus și să aveți și o mască la voi.
* În intervalul orar 12:00 – 17:00, biletele se pot achiziționa și de la casele de bilete de la Dinamo.

TESTĂRI RAPIDE (UPDATE *):În intervalul orar 7:00 – 19:00, testarea rapidă antigen se poate face la sediul Hemolab Clinic, Șos. Mihai Bravu 27A, lângă Primăria Sectorului 2, Obor. Găsiți ușor Hemolab pe Google Maps sau Waze.

Din păcate, NU se mai pot efectua testări rapide la centrul mobil, de la sală, pentru acest eveniment.
Prețul unui test este 15 Lei si este valabil 48h.

Nota: Cei vaccinați sau care au trecut de curând prin boală, NU au nevoie de testare, ci de actele doveditoare. De asemenea, minorii, cei care nu au împlinit 18 ani, NU au nevoie de testare.
În cazul în care se vor instaura noi reglementări referitoare la acces/participare, vă vom anunța și vom respecta legea.

Meciul din aceasta seara va putea fi urmarit in direct la Digisport, Telekomsport si Looksport!

HAI DINAMO!

 

loading...

Lasă un răspuns