AcasăEditorialDINAMO-Petrolul: Se anunță spectacol! Cum ar putea arăta primul 11

DINAMO-Petrolul: Se anunță spectacol! Cum ar putea arăta primul 11

Dinamo și Petrolul se întâlnesc în acesta seară pe stadionul ,,Arcul de Triumf” din București într-un meci contând pentru etapa a 7-a.

Dinamo respiră, Dinamo a obținut 7 puncte în ultimele 3 meciuri și presiunea s-a mai diminuat, nu mai este acea stare de neliniște după primele trei runde, în care Dinamo avea 7 goluri primite, unul singur marcat și niciun punct în clasament. Acum suntem în zona de mijloc a clasamentului și putem urca chiar în zona de play-off în cazul unui rezultat pozitiv astăzi. Etapă a început cu multe goluri, astăzi sunt premise din nou pentru goluri, mai ales că în meciurile implicate cu Dinamo și Petrolul în runda trecută, s-au marcat 5, respectiv 7 goluri.

Misiunea nu va fi una ușoară, deoarece întâlnim o echipă și ea în mare formă, Petrolul a reușit să învinge pe Farul, Rapid și FCU Craiova în ultimele trei etape. Dacă i se cerea demisia lui Pîrvu după runda a treia, acum antrenorul oaspeților primește laude, mai ales că arată și un apetit ofensiv sporit.

Dinamo va întâlni câțiva foști dinamoviști, precum Hanca, Grozav, Esanu sau Irobiso, doi dintre ei fiind chiar titulari în dubla de tristă amintire cu U Cluj de acum un an și 2 luni, va fi interesant de văzut care va fi primirea din partea fanilor dinamoviști. Chiar și antrenorul oaspeților, Florin Pîrvu, a evoluat o scurtă perioadă de timp pentru Dinamo, și-a trecut în cont un titlu și o Cupă. Cât a evoluat la Dinamo, a avut și două prezențe în prima reprezentativă.

Dar să ne concentrăm și pe echipa noastră, acolo unde Ovidiu Burca a dat o veste bună, așa cum v-am anunțat și eu în exclusivitate miercuri, Ghezali este apt de joc și va putea fi folosit. Vestea mai puțin bună, avem și absențe. Cu siguranță, Nelut Roșu nu poate evolua, dar nu știm care sunt ceilalți, Ovidiu Burcă a spus la plural, astfel că previziunea în privința primului 11 poate fi greșită din start.

CUM AR PUTEA ARĂTA PRIMUL 11:

Adnan Golubovic este numărul unu în poartă, mă aștept în benzi să îi vedem pe Moura și Amzar, în centrul apărării nu cred că vor fi schimbări, Patriche cu Josue. Acum încep să apară semnele de întrebare, dacă lipsesc din jucătorii din centru. Ovidiu a folosit un sistem cu Bena la mijloc, eu unul cred că va fi folosit în continuare, pentru a oferi un plus defensiv, lângă el să fie folosit Gorka.

Ilic poate intra însă dacă lipsește vreunul din cei doi, așa cum ar putea fi folosit în locul lui Bani ,dar tind să cred că Bani va fi în continuare titular. Ghezali cred că va intra pe parcurs, să fie reintrodus treptat, așadar să fie același trio: Costin-Politic-Goncalo.

Repet, această varianta nu ține cont de accidentați, pentru că nu știm care sunt indisponibili, dar Ovidiu Burcă începe să aibă soluții la îndemână, să avem dubluri pe posturi și asta nu poate decât să ne bucure.

Meciul se anunță unul greu, spectacol în tribune vom avea, e un meci de tradiție, nu e derby, dar e un meci cu orgolii la mijloc. Așa cum spunea și Costin, e un meci imprevizibil, deschis oricărui rezultat, dar sunt convins că vom reuși să ne ridicăm încă o dată la nivelul așteptărilor și să facem un meci bun!

„Petrolul e una dintre cele mai în formă echipe, cu un antrenor care mi-a fost coleg și pe care îl cunosc foarte bine. Vreau să îl felicit, și el a venit la Petrolul într-un moment delicat. E un antrenor de viitor al fotbalului românesc, un tip echilibrat. Am lucrat împreună și când eram președinte la Rapid, el era antrenor secund.

Știu cât de meticulos și de bine organizat este. Nimic nu e întâmplător! Cei de la Petrolul au în lot niște fotbaliști pe care suporterii dinamoviști în cunosc foarte bine, au trecut și pe aici. Ne va aștepta un meci dificil!

Dacă le lași spațiu și timp te pot prinde dezorganizat, au jucători de atac foarte creativi, ingenioși. Pot face diferența în situații de 1 vs 1”, a spus Ovidiu Burcă într-o conferință de presă.

,,Ghezali va fi mâine împreună cu noi. Am pierdut destul de mulți jucători săptămâna asta. Nu îi voi nominaliza, las să vedeți mâine cine nu va fi în lot sau în primul 11. Avem o serie de accidentați, din păcate. În mod normal n-ar fi trebuit să se afle. Nu cred că la acest nivel mai contează. 

E important să cunoști jucătorii echipei adverse, dar mult mai importantă e maniera de joc. Noi încercăm să avem posesia, să ajungem în poziții de finalizare. Există și riscul ca atunci când o pierzi, adversarul să te prindă descoperit. Am lucrat și lucrăm la acest lucru”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare