AcasăEditorialDINAMO-Petrolul: Gol rapid în startul reprizei secunde, Dinamo are ocazii importante.

Dinamo și Petrolul se întâlnesc în această după-amiază în baza de pregătire a lui Dinamo într-un meci de pregătire.

Pauza competițională prilejuită de meciurile echipelor naționale i-a oferit lui Dinamo un bun prilej să organizeze un ultim meci de pregătire până la finalul sezonului, un meci împotriva unei echipe puternice, care să ne pregătească de duelurile puternice din play-off. Totodată, Dinamo va rămâne în ritm de joc cu acest meci, urmează ca peste o săptămână să o întâlnim pe Unirea Dej în deplasare, acolo unde sunt așteptați peste 1500 de fani dinamoviști.

O vreme absolut superbă de primvară a așteptat-o pe Dinamo în baza de pregătire de la Săftica, păcat că meciul nu a putut fi organizat pe un stadion unde să se bucure și fanii dinamoviști de fotbal, mai ales că a fost o iarnă lungă fără fotbal și de abia ne obișnuisem cu meciurile săptămânale. Din păcate, Săftica nu oferă condiții propice pentru a putea transmite meciul, nici nu știu dacă s-ar fi dorit acest lucru, dar se pot oferi câteva imagini de la nivelul gazonului, dar care nici nu se compară cu ideea de filmare profesionistă.

Gazonul arată foarte bine în condițiile date, administratorul bazei Săftica, Iustin Maximilian, alături de puținii angajați de la baza noastră au depus o muncă teribilă pentru a proteja gazonul iarna, de aceea Dinamo s-a antrenat pe sintetice în perioada cantonamentului.

Burcă a trimis în teren o formulă cu 3 fundași centrali, cu David Irimia în dreapta apărării, cu Șerban în stânga, cu Neluț si Dani în centru, dar din nou fără vârf clasic.

DUJMOVIC- D. IRIMIA, GIAFER, PATRICHE, BENA, SERBAN- N. ROSU, D. IGLESIAS, I. ROSU, V. BORCEA- L. GHEZALI

REZERVE: C. David, G. Moura, Demici, Tira, Buleica, A. Irimia, Pop, Florescu

De cealaltă parte, la Petrolul a evoluat Ricardo Grigore in centrul defensivei, iar în atac a evoluat Gicu Grozav.

PRIMUL 11 TRIMIS DE PETROLUL:

Jercalau- Pashov, Mejers, Grigore, Borta, Tucaliuc, Purtic, Seto, Jefferson, Budescu, Grozav

Rezerve: Cioraneanu, Ionita, Petre, Catargiu, Bucur, Dima, Radulescu, Seniko

La meci sunt prezenti si Andrei Nicolescu, dar si Eugen Voicu, acționarii Red&White Management.

Min 5: Dinamo are posesia in startul partidei, dominam in primele minute, fără ocazii

Min 10: Patriche este deposedat usor, dar respingem din fata porții. Din nou minge pierdută de Patriche, sut putin pe lângă poartă

Min 15: Ghezali a recuperat o minge în flanc, a pătruns in careu, dar a intrat in unghi si a luftat

Borcea cere penalty in minutul 20, dar arbitrul Coltescu nu dictează nimic, cădere ușoară.

Min 25: Borcea obține o lovitură liberă de la marginea careului, Iulian Rosu executa in forta, dar portarul retine cu ceva dificultate. Prima ocazie, meci foarte echilibrat.

Min 30: Petrolul domină de câteva minute, dar fără a crea pericol. Posesie sterila, Dinamo încearcă contraatacul.

Min 33: DINAMO DESCHIDE SCORUL PRIN ALIN SERBAN, SUT SUPERB CU DREPTUL SUB BARA, DUPA CE AM PROFITAT DE EROARE IN APAREA OASPETILOR. 1-0 DINAMO

Ne apropiem de pauză,  nicio ocazie periculoasă pentru Petrolul, desi au jucători de mare calitate, chiar daca unii au multe kg in plus.

MIN 42: Actiune superbă Borcea in stânga, dribling scurt, sut de la marginea careului putin peste poartă.  Poftă de joc pentru Borcea.

Pauza: 1-0 pentru Dinamo după un gol superb marcat de Alin Serban. Repriză bună a băieților nostri.

Imagini din prima repriză ( foto Radio Dinamo1948)

A început repriza a doua, fără schimbări in echipa lui Dinamo!

Min 47: O primă actiune mai legată a ploiestenilor, centrare în fața portii, dar Grozav nu a ajuns la minge.

Min 50: depășire spectaculoasă a lui Irimia, care dă mingea printre picioare adversarului, apoi a fost faultat. Fără greșeală jocul tânărului dinamovist.

Petrolul începe să pună stăpânire pe joc, ne-am retras in startul reprizei.

Min 55: 1-1  Desi are câteva kg în plus, Budescu e aproape imposibil de deposedat, controlează mingea impecabil. Din fază fixa Petrolul egalează, greșeală la marcaj, Jefferson marchează cu capul. Petrolul joacă mult mai bine în partea a doua.

Min 60: Pop si Țîră intra in locul lui Ghezali si Borcea. Dinamo nu joacă deloc bine in repriza a doua.

Ocazie bună a lui Dinamo, recentrare la bara a doua, dar fundasii adverși resping din fața portii. Incep schimbările si la oaspeți.

La noi a intrat si Alex Irimia in locul lui Neluț Rosu.

Ocazii mari Dinamo, Tira aproape de gol din corner executat de Rosu, mingea respinsa de pe linia portii. Inainte Alex Irimia a sutat superb, portarul a respins in corner  Momente foarte bune de joc. Dinamo începe sa preia controlul.

Min 70: Intra si Moura la Dinamo in locul lui Serban. Interesant sistem cu Pop si Țîră in atac.

Minute de joc la mijlocul terenului, fără ocazii, Dujmovic a iesit bine la interceptie la o minge care putea fi periculoasă.

Min 80: Fază fixă periculoasa, din nou pericol creat de cei doi atacanti masivi Pop si Țîră,  dar mingea a fost respinsă din fața portii.

Câteva discuții intre Pop, Țîră si fundasii adversi, dar fără incidente majore, doar mici înjurături. Mai puțin fotbal in ultimele minute.

Moment deosebit,  Alin Buleica intra in teren pentru ultimele 5 minute.

Noi incidente intre jucători, Răzvan Patriche foarte nervos pe o intrare a fundașului cu numărul 6. Au intervenit si oamenii cu paza. Rosu a trimis din lovitură liberă pe poartă,  dar portarul retine.

Rezultat final: 1-1, meci foarte bun al lui Dinamo.