Dinamo și Oțelul se întâlnesc în această seară pe Arcul de Triumf într-un duel foarte important în perspectiva luptei pentru promovare.

Deși nu îmi place să folosesc de fiecare dată cuvântul ”finală” pentru orice duel din play-off, trebuie să recunosc faptul că acest meci are iz de meci crucial, de duel decisiv. Este un așa-zis duel de 6 puncte. Un succes ar însemna enorm pentru Dinamo în lupta pentru promovare, care s-ar apropia la un singur punct de locul care asigură promovarea directă, ceea ce părea de-a dreptul imposibil acum câteva luni.

Un rezultat de egalitate nu ar fi extraordinar, deoarece ar rămâne 4 puncte și ar obliga formația noastră la o victorie în returul de la Galați, în vreme ce un insucces ar diminua serios șansele lui Dinamo în lupta pentru promovare. Cât de mult va cântări această presiune pentru Dinamo, mai ales că Oțelul s-ar bucura și cu un rezultat de egalitate? Vom afla în această seară.

După chipul și asemănarea antrenorului! Oțelul Galați este orice, dar nu o echipă spectaculoasă. Exceptând runda trecută, când au marcat de 3 ori în poarta unei echipe visătoare, cu o apărare ridicolă în prima repriză, Oțelul nu a ieșit în evidență prin spectaculozitate. Este o echipa muncitoare, agresivă în exces pe alocuri, care are un stil imprimat de antrenorul Dorinel Munteanu. Un antrenor care nu va sta pe bancă astăzi, fiind suspendat.

Oțelul este o gazdă bună, cu excepția Iașiului în prima etapă din play-off, la Galați nu au cedat prea des puncte. Nu același lucru se poate spune despre meciurile din deplasare, acolo unde Oțelul a reușit două victorii, una chiar împotriva lui Dinamo, în etapa a doua din sezonul regular. Însă între Dinamo de atunci și Dinamo de acum, nu sunt foarte multe puncte comune. Rămâne de văzut cum va contracara Dinamo agresivitatea gălățenilor, cum va contracara stilul lor mai fizic.

Un public fabulos! Stadionul ,,Arcul de triumf” va fi plin la ora de start a partidei, ne așteaptă peste 7000 de ”câini” în tribune și multă speranță, va fi o atmosferă de Liga I, rămâne de văzut dacă și evoluția din teren se va ridica la nivelul prestației băieților din tribune.

Ce variante are Ovidiu Burcă

Dinamo vine după o victorie convingătoare, genul de succes care oferă mult optimism înainte de duelurile cu primele 3 clasate din play-off. O victorie cu 3-0, în condițiile în care au mai fost și alte ocazii mari ratate de Dinamo. Însă Dejul pare o echipă care nu se ridică la nivelul competiției.

Ovidiu Burca a schimbat sistemul pentru meciul cu Unirea Dej, a revenit la un sistem cu 2 fundași centrali, Oncescu a revenit între buturi și Moura l-a înlocuit pe Irimia. Totodată, a renunțat la sistemul cu vârf clasic.

Rămâne întrebare, fiind un meci atât de greu, îl va folosi pe Oncescu în poartă? Ori îl va trimite pe Dujmovic între buturi, ceea ce ar însemna titularizarea lui Irimia în flancul drept, în locul lui Gabi Moura?

Aș merge mai degrabă pe varianta cu Irimia în dreapta și Dujmovic în poartă, dar nu cred că vom juca cu 3 fundași centrali. Dinamo trebuie să forțeze astăzi victoria, Oțelul va fi echipa mai defensivă, noi trebuie să venim cu un plus ofensiv. Fatai, principalul pericol la poarta noastră,trebuie ținut în frâu de Patriche și Giafer. Nu cred că va schimba în rest nimic față de formula din meciul anterior, deși ar fi chiar varianta cu Oncescu în poartă și Moura în flancul drept, să fie fix aceeași formulă ca la Dej, cu Gorka, Dani și Nelut centrali, iar în față trio-ul format din Iulian, Bani și Ghezali, care este așteptat să răzbune ocaziile de la Dej.

Este interesant faptul că nu există un sistem bătut în cuie, nicidecum un prim 11, ceea ce complică munca adversarilor în pregătirea partidei. Cert este că Ovidiu Burcă trebuie să fie inspirat, jucătorii să nu fie apăsați de atmosferă și la final să ne bucurăm de trei puncte atât de necesare!

OVIDIU BURCĂ: ,,Întâlnim un adversar foarte bun, care-l are pe bancă pe cel mai titrat antrenor din Liga 2, Dorinel Munteanu. Are experiență alături de această echipă, ei au început procesul de foarte mult timp, din Liga 3, de doi ani și jumătate. Sunt mulți jucători buni la Oțelul, cu experiență la nivelul primelor două ligi.

E un meci dificil, repet, dar și noi am arătat bine în ultimele meciuri. Suntem pe o pantă ascendentă, sperăm să demonstrăm acest lucru la ora meciului.

Sunt meciuri încrâncenate, forțele sunt echilibrate, sunt echipe bune în play-off, cu antrenori foarte buni. Intensitatea e mai mare în aceste meciuri din play-off. Dar la Dinamo știți cum e cu presiunea… trebuie să dormi în fiecare noapte cu ea în pat. Am intrat în play-off, dar vrem mai mult, ne propunem să promovăm!” ,a transmis antrenorul lui Dinamo.

DORINEL MUNTEANU: ”Presiunea punctelor este mare, dar favoritele la primele două locuri, din punctul meu de vedere, nu se știu. Nici la locurile care duc la baraj. Până îl ultimul meci cred că se joacă această bătălie și cine va avea nervii mai tari, sau răbdarea, sau pregătirea cea mai bună va câștiga.

Niciun joc nu seamănă cu celălalt. Faptul că am câștigat nu este un avantaj pentru noi, pentru că este de domeniul trecutului. Este clar că Dinamo s-a mai întărit de la acel meci, dar, încă o dată, mă bazez și mă uit foarte mult la echipa noastră. Îmi doresc, chiar dacă nu sunt pe bancă, să facă o partidă solidă.

Nu pun în calcul acest lucru, pentru că am în componența lotului jucători cu experiență, jucători care au foarte multe meciuri în prima ligă, știu să gestioneze foarte bine situația. Important este ca la ora jocului să fie conectați 100 la sută la joc și să fie pregătiți că vor avea în față un adversar care, la fel ca noi, își dorește să câștige. Asta va face diferența, caracterul fiecărei echipe sau a fiecărui jucător”, a spus Dorinel Munteanu inainte de meci.

loading...