Dinamo, mulți ani să ne trăiești!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo, mulți ani să ne trăiești!

74 de ani și mai mult decât o echipă…La Mulți Ani, Dinamo București! Astăzi sărbătorim clubul nostru drag, de care ne leagă mai mult sau mai puține amintiri ce vor rămâne adânc săpate în sufletele noastre.

Aș vrea să încep acest articol prin a sublinia cât de importantă este această urare pentru că astăzi Dinamo EXISTĂ și va trăi mult timp de acum încolo datorită oamenilor care o iubesc. Altfel, astăzi am fi vorbit la trecut despre un club care a reprezentat și reprezintă un nume imens în fotbalul românesc.

Dinamo se află într-un moment de cotitură, la răscrucea dintre două drumuri. Pe de o parte, echipa trece printr-un amplu proces de rebranduire, zilele trecute a fost anunțată construirea unui nou stadion, iar pe de altă parte, nu putem, din păcate, uita de situația sportivă a echipei, ce va disputa un baraj pe care am curajul să-l spun că îl vom câștiga și nu va fi doar un câștig pe plan sportiv…ci unul care va fi semnificativ pentru următoarele sezoane. Ba mai mult decât atât, mă încumet să spun că indiferent de rezultat, echipa asta va reveni extrem de repede acolo unde îi este locul.

Din 2008….pe vecie. În acel an am ,,deschis” ochii în fotbal, iar Dinamo a devenit pentru mine mai mult decât echipa mea preferată, ci o stare de spirit, datorită tatălui meu, care, cu siguranță nu s-a gândit atunci că voi deveni atât de fanatic.

Bazele sunt puse chiar acum, fără să ne dăm seama, de către noi, suporterii. Rezultatele se vor vedea în timp, am avut răbdare atâta timp, cu siguranță voi mai avea și vă îndemn și pe voi să nu vă pierdeți speranța.
În viața unei echipe există momente plăcute și momente mai puțin plăcute. De ceva ani traversăm o perioadă extrem de grea, dar tocmai asta ne va determina să apreciem și mai mult succesele care vor veni.

Sezonul acesta ne-a demonstrat din plin faptul că întotdeauna se poate mai rău, dar chiar acest rău se va transforma în bine și ne vom aminti, poate, la un pahar de vorbă, răzând despre greutățile lui. Vom umple, dinamovist cu dinamovist, noua arenă din Ștefan cel Mare peste câțiva ani și vom discuta unul cu celălalt: ,,Îți mai amintești sezonul 2021-2022? Acela în care am avut interdicție la transferuri o bună perioadă de timp din cauza unor spanioli care au încercat să jefuiască acest club, ăla în care am schimbat 5 antrenori, 50 de jucători, am fost furați încontinuu de arbitri și ne-am salvat la baraj. Da, ăla, în care datorită suporterilor Dinamo a rămas în viață și a ajuns o forță în ziua de azi.’’

Câinilor, aniversarea aceasta este a noastră, a tuturor dinamoviștilor care nu au lăsat la greu această echipă. Peste ani de zile ne vom aminti cu plăcere despre câte a trebuit să îndurăm pentru a ajunge sus, și ce frumos va fi! Dinamo trăiește, mai trece încă un an și noi suntem tot aici, restul sunt detalii.

La mulți ani, câinilor! La mulți ani, Dinamo! Să auzim numai de bine, iar în anii următori să putem spunem cu tărie: ,,Da, am reușit!’’

loading...

Lasă un răspuns