AcasăStiri DinamoDINAMO-Mioveni: Avem primul 11 trimis în teren de Dario! Debut la DINAMO

DINAMO-Mioveni: Avem primul 11 trimis în teren de Dario! Debut la DINAMO

Cele două echipe s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de trei ori au câştigat bucureştenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Întâia confruntare din campionat a avut loc pe 18 august 2007, Dinamo – Dacia Mioveni 1-1, goluri înscrise de Ionel Dănciulescu, respectiv Mariko Daouda.

Cea mai recentă dispută pe prima scenă a avut loc pe 12 mai 2012, Dinamo-CS Mioveni 4-1 (marcatori C. Matei, I. Tameş, R. Stănescu, I. Dănciulescu / V. Coşereanu). Pe banca gazdelor s-a aflat Dario Bonetti, în timp ce oaspeţii erau conduşi de Marin Radu II. Dario Bonetti şi Alexandru Pelici s-au mai întâlnit o singură dată în Liga 1 din postura de antrenori, pe 8 mai 2012, Voinţa Sibiu – Dinamo 0-1 (victorie Bonetti).

Mediile de vârstă

Dinamo – 21 ani şi 9 luni, cea mai mică din campionat;

CS Mioveni – 26 ani şi 6 luni, a 3-a cea mai mare din Liga 1.

Dinamo este singura echipă din ediţia curentă care s-a bazat doar pe jucători autohtoni. Pe locul secund în acest top se află chiar gruparea argeşeană.

AVEM PRIMUL 11:

ESANU- GIAFER, EHMANN, GRIGORE – AMZAR, FILIP, RAUTA, CRETU- BANI, MOLDOVEANU, SORESCU

Rezerve: Fara, Tone, Florescu, Mihaiu, Borcea, Penescu, Stan, Bordusanu, Magureanu

DARIO BONETTI: „La Săftica noi nu discutăm despre bani, vorbim numai despre meseria noastră şi despre cum să creştem calitatea echipei. E interzis să vorbim despre bani. Jucătorii mei sunt tineri şi motivaţi. Nu poţi juca fotbal fără motivație! Ei eu au o şansă bună şi lucrează foarte bine. Presiunea este normală în fotbal, dar lucrul cu adevărat important pentru noi acum este să obţinem un rezultat pozitiv în meciul următor”, a declarat Bonetti inainte de meci.

„Este normal să apară fluctuaţii de rezultate atunci când joci cu tineri. La orice echipă este nevoie de îmbunătăţiri, de aceea muncim bine, iar jucătorii sunt concentraţi. Puteam să facem mai mult decât cele şase puncte de până acum. Cu puţin mai multă experienţă, cred că am fi putut avea acum minimum şapte sau nouă puncte. 

În ultimul meci nu am jucat aşa cum am vrut, cel puţin în prima repriză. Asta pentru că avem jucători tineri, iar evoluţiile lor fluctuează. Experienţa este cea care îl face pe un jucător să înţeleagă faptul că trebuie să fie competitiv în fiecare moment al meciului. Încercăm să mai acumulăm puncte, aşa că luni ne aşteaptă un meci important cu Mioveniul”, a declarat Bonetti.

ROBERT MOLDOVEANU: “Urmează un meci important pentru noi, mai ales că venim după o înfrângere şi trebuie să luăm cele trei puncte cu Mioveniul. Atmosfera este bună, formăm un grup unit. Suntem mulţi copii şi vrem să ducem Dinamo acolo unde îi este locul. Noi am fost crescuţi în spiritul acesta şi ştim ce înseamnă Dinamo, faţă de jucătorii care vin din străinătate.

Noi, copiii, trebuie să demonstrăm că avem valoare să jucăm la Dinamo! Ne dorim să creştem de la meci la meci, moralul ni-l luăm din victorii. Chiar dacă a venit din Liga a doua, Mioveniul este o echipă bună, cu jucători cu experienţă. Dar noi suntem Dinamo şi vrem să luăm toate cele trei puncte. Chiar dacă lumea nu ne dă şanse, noi luptăm de fiecare dată pentru a câştiga”

ALEXANDRU PELICI: ,,Partida cu Dinamo, este ca toate de până acum, una dificilă. Întâlnim Dinamo, indiferent de situația în care se află în acest moment, este un brand, o echipă importantă din campionat și care are mulți suporteri. Încercăm să obținem maximum din ce putem la ora jocului. Sperăm să menținem lucrurile bune de până acum din celelalte partide să reușim să câștigăm punct sau puncte pentru că până la urmă asta este cel mai important” – Alexandru Pelici, antrenor

“Ne așteaptă un meci dificil, și ei au arătat că fac meciuri bune și înscriu multe goluri. Dar și echipa noastră a arătat joacă bine, am făcut partide bune cu Sepsi și cu CFR și mergem la Dinamo să luăm puncte” – Alexandru Buziuc, mijlocaș

“Eu aș vrea să dau gol la feicare meci, dar până la urmă nu contează cine marchează. Sper să facem un joc bun. Ne așteaptă o partidă dificilă, chiar dacă au mulți jucători tineri, sunt jucători de calitate și au arătat asta” – Bogdan Rusu, atacant

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare