DINAMO-Mioveni: Avem primul 11 trimis de Flavius in teren!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo dispută astăzi, începând cu ora 12:30, primul meci amical din 2022.

Flavius Stoican a revenit pe banca tehnică în luna decembrie a anului trecut și după 7 zile de pregătire, va fi pe banca în primul meci meci amical de la revenirea la Dinamo.

Echipa noastră ar fi trebuit să dispute un prim meci de pregătire sâmbătă, la Săftica, împotriva unei echipe de liga a treia, CS Blejoi, însă partida a fost anulată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, iar starea gazonului nu a permis disputarea meciului.

Dinamo o întâlnește pe Mioveni, în primul meci amical din 2022. CS Mioveni este o contracandidata a noastră pentru salvarea de la retrogradare, trupa argeșeană ne-a învins în penultimul meci din 2021 cu scorul de 2-1, după două goluri marcate în prelungiri.Va fi un test interesant pentru echipa noastră, care a transferat până acum doar doi jucători, Răzvan Patriche va fi în lot astăzi, în vreme Marius Tomozei va putea fi folosit doar în meciul de sâmbătă, cu Farul Constanța.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE FLAVIUS IN TEREN: 

Esanu- Nica, Ehmann, Patriche, Radu, Răuță, Carp, Bordusanu, Matei, Sorescu, Ivanovski

Rezerve: Fara, Chioveanu, Giafer, Popa, Amzar, Cretu, Stan, Bani, Mihaiu, Raducan

Meciul se va juca pe stadionul din Buftea, iar partida va fi transmisă în direct la Radio Dinamo1948, exclusiv pe canalul de Youtube! Este cel de-al treilea meci al primei echipe, pe care îl transmitem, de când am început seria transmisiilor live.

În toamnă am transmis meciurile Buzău-Dinamo: 2-3 (1-1) și Astra-Dinamo: 1-2 (1-2). Meciul ar fi trebuit să se dispute de la ora 11:00, însă din cauza temperatorilor foarte scăzute din această perioadă, s-a decis mutarea meciului la o ora mai rezonabilă, astfel încât gazonul să nu fie înghețat la ora partidei!

Însă este primul meci sub comanda lui Flavius Stoican, care sperăm să dea o altă față echipei, să vedem o altă exprimare în teren, împotriva unei contracandidate directe pentru evitarea retrogradării. Totodată, ne vom face o idee mai clară în ceea ce privește jucătorii pe care Flavius se bazează.

Dinamo aduce un jucător în probe!

Dinamo l-a adus pe Tomozei, pentru a acoperi postul de fundaș dreapta, însă Dinamo caută să se întărească.

Șefii lui Dinamo au anunțat că roș-albii vor transfera maximum 5 fotbaliști la începutul lui 2022, fiind căutați în mod special jucători români sau străini care știu ce înseamnă Liga 1 și clubul din Ștefan cel Mare.

Conform GSP, Dinamo îl va testa în zilele următoare pe Alin Buleică (30 de ani), jucător de bandă dreapta care a evoluat ultima oară pentru Viitorul Târgu Jiu. Informația a fost confirmată pentru RD1948 de surse din cadrul clubului Dinamo! 

Acesta se va alătura lotului dinamovist și ar putea fi folosit în meciurile amicale cu CS Mioveni (12 ianuarie) și Farul (15 ianuarie).

De-a lungul carierei, Buleică a evoluat pentru FC Universitatea Craiova, Gaz Metan CFR Craiova, Kavala, Petrolul, CS Turnu Sevrin, Pandurii, U Cuj, Concordia Chiajna, UTA, SCM Pitești, Turris Turnu Măgurele și Viitorul Târgiu Jiu. Din informațiile RD1948, acesta va fi testat de Flavius Stoican și antrenorul lui Dinamo va avea ultimul cuvânt de spus în privința jucătorului, pe care l-a avut sub comanda lui la Târgu Jiu. Acesta ar fi adus pentru a fi rezervă în banda dreapta, dacă va convinge

În decembrie 2013, Marius Buleică valora 1 milion de euro, potrivit site-ului Transfermarkt. Cum cariera acestuia a intrat pe o pantă descendentă de atunci, el mai valorează în prezent doar 100.000 de euro. Buleică poate evolua atât pe postul de mijlocaș dreapta, cât și pe cel de fundaș dreapta. Acesta are 8 goluri și 6 pase decisive în Liga I, în 113 meciuri. În liga secundă are 82 de meciuri, marcând un singur gol.

6 goluri și 6 pase decisive a avut la Pandurii Tg Jiu în 74 de meciuri

9 meciuri a strâns pentru Târgu Jiu în acest sezon în liga a doua

loading...

Lasă un răspuns