Dinamo la un pas să aducă doi jucători de la Mediaș

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este încă în plină campanie de transferuri și în următoarele zile e posibil să mai avem parte de noutăți.

Deja nu mai este un secret faptul că Mediasul are mari probleme, o parte dintre jucători au reziliat ieri cu echipa condusă de Ilie Poenaru. Inițial, a apărut informația conform căreia 11 jucători ar fi reziliat contractul, printre care și Cristian Irobiso, atacant despre care s-a spus că este pe lista lui Dinamo, pe lângă fundașul dreapta Gabriel Moura. Însă după cum au anunțat chiar cei de la Mediaș, Irobiso nu a rămas liber și nu poate veni momentan la Dinamo.

Însă Gabriel Moura a rămas liber de contract și conform Fanatik, el a ajuns la o înțelegere cu Dinamo. Gabriel Moura a semnat prima oară cu Dinamo în iulie 2019, când a venit de la Sepsi Sfântu Gheorghe, tot din postura de jucător liber de contract și a jucat 12 meciuri. A plecat din „Groapă” după doar șase luni, când a semnat cu Gaz Metan Mediaș.

După meciul cu CFR Cluj, fundașul dreapta brazilian a apărut cu lacrimi în ochi la flash-interviu și a vorbit despre situația critică de la Mediaș: „E multă presiune de 5 luni (n.r.: nu s-au mai primit salariile de 5 luni), nu e ușor, avem familii, dar eu sunt mândru de ce am făcut până acum”.

Jucătorul practic și-a anunțat plecarea imediat după meciul cu campioana României: „Nu știu de ce mai stau, încerc să ajut echipa, dar în zilele următoare chiar nu știm ce vom face, ce va fi la club, pur și simplu nu știm. Sper ca cineva să ne salveze, știu că e dificil, dar nu știm ce facem mâine”, a mai spus brazilianul la Digi Sport.

Nu ar fi singurul jucător de la Mediaș, conform sursei menționate, Răzvan Grădinaru ar fi ajuns și el la o înțelegere cu Dinamo. Răzvan Grădinaru este un jucător care s-a remarcat prima dată la Steaua, în Liga I, dar a trecut ulterior pe la echipe precum Concordia Chiajna, Poli Iași, Voluntari, Farul și Gaz Metan. Ajuns la 26 de ani, mijlocașul de bandă este cotat la 500 000 și are 23 de meciuri pentru Gaz Metan în acest sezon.

Răzvan Grădinaru are peste 200 de meciuri în Liga I, marcând 7 goluri și oferind 16 pase decisive.

Se confirmă informația RD1948

După cum v-am anunțat de dimineață în exclusivitate, Plamen Iliev nu va mai continua la Dinamo.

A venit și confirmarea oficială din partea clubului, care a anunțat transferul portarului bulgar la Hermannstadt:

,,OFICIAL. Plamen Iliev la Hermannstadt
FC Dinamo București și FC Hermannstadt au ajuns la un acord pentru transferul portarului bulgar Plamen Iliev la clubul sibian. La Dinamo din luna septembrie a anului trecut, Plamen Iliev a apărat 10 meciuri pentru echipa noastră în această ediție de campionat.
Mult succes în carieră, Plamen Iliev!”

Plamen Iliev nu a dorit să mai continue la Dinamo, chiar și după indepărtarea lui Mircea Rednic.

După meciul cu ”cântec” de la Mioveni, în care Dinamo a fost învinsă cu 2-1, cu largul concurs al portarului bulgar, care a primit un gol parabil, dar a și comis un penalty inexplicabil, acesta a fost acuzat direct de antrenorul de atunci al echipei Mircea Rednic.

Tehnicianul dinamovist l-a acuzat pe bulgar de intervenția la penalty, iar pentru meciul cu Farul a fost exclus. După demiterea lui Mircea Rednic, Iuliu Mureșan anunța triumfal faptul că Plamen Iliev va reveni la echipă. A revenit, însă fără niciun fel de dorință de a mai continuă la Dinamo, acesta refuzând să mai evolueze pentru echipa care îi plătea un salariu mult peste media Ligii I.

Cu un C.V. totuși bun, cu prezențe în prima reprezentativă a Bulgarie, având 19 prezente în națională Bulgariei, Iliev nu și-a găsit echipă în perioada de mercato, nicio echipa nu a fost interesată de serviciile sale și astfel s-a ajuns în ultima zi de mercato ca el să își găsească formație.

Un transfer însă surprinzător pentru portarul bulgar, care a preferat să meargă în liga secundă, în loc să continue la Dinamo, acolo unde cu siguranță ar fi avut de departe prima șansă la titularizare, ținând cont de evoluțiile extrem de modeste din partea portarilor utilizați în 2022, Figueiredo, dar mai ales Chesneau

loading...

Lasă un răspuns