DINAMO-Kristianstad! Supercampionii la mare inaltime, spectacol in tribune!

Uncategorized

Scris de:

Dinamo a disputat in aceasta seara in sala Dinamo, cel de-al doilea meci in grupele EHF Champions League.

Echipa noastra a intalnit in sala Dinamo pe IFK Kristianstad, un meci foarte important pentru echipa noastra. Dinamo a obtinut un egal in prima runda, in vreme ce suedezii au fost invinsi pe teren propriu de GOG.

Inceputul de meci a fost echilibrat, dar am remarcat arbitrajul cu dubla masura, suedezii au fost iertati de doua eliminari de doua minute, asta desi Mousavi la prima interventie a fost sactionat.

Scorul era 4-4 minutul 10, niciuna dintre echipe nu a avut mai mult de 2 goluri avans in startul meciului, ratari de o parte si de alta. In minutul 12, Dinamo a reusit pentru prima data sa treaca in avans de doua goluri dupa reusitele lui Kamel Alouini si Bannour. Aparare foarte agresiva a dinamovistilor, care au o linie defensiva excelenta, in care putem sa ii alternam pe Mousavi, Savenco si Shebib. Pivotul venit de la Montpellier face ambele faze.

Aproximativ 1500 de fani dinamovisti au fost prezenti in aceasta seara in sala Dinamo! Ion Tiriac a venit si el la meci, stand alaturi de George Cosac. Cine stie, va fi impresionat de atmosfera si se va decide sa se implice macar la handbal, daca la fotbal nu doreste. 

9-6 in minutul 15, Saeid a avut cateva interventii excelente, Dinamo incepe sa se distanteze, tot mai legat jocul echipei noastre.

10-8 in minutul 20, Kristianstadt nu renuntat atat de usor la lupta. In minutul 21, Shebib a provocat o eliminare in tabara oaspetilor, prima a partidei. Dar din pacate, la fel ca in ultimele sezoane, avem probleme in a gestiona momentele de superioritate numerica.

11-8 in minutul 25, nu s-a mai marcat vreme de cateva minute, ratari de ambele parti, apararile au fost la inaltime in prima parte, mai ales portarii, dar asta si pentru ca pe faza ofensiva niciuna dintre echipe nu a fost prea inspirata, insa Dinamo a reusit sa ceva mai eficienta.

In minutul 27, Bannour si Shebib au reusit faza primei reprize, un no-look pas al interului tunisian catre pivot si astfel Dinamo a dus scorul la 12-9. Dinamo a intrat cu un avans de trei goluri la pauza, 13-10, iar repriza secunda urma sa o incepem cu dubla superioritate.

In repriza secunda, suedezii au inceput in forta, cu doua goluri marcate rapid si astfel s-au apropiat la un singur gol, 13-12. Dinamo a reusit sa opreasca forcingul oaspetilor, ducand scorul la 15-13 in minutul 35, dar Alouini a fost eliminat dupa un fault mai dur. Atunci si-a intrat in rol si Saeid, care a aparat o tentativa de lob din extrema stanga.

Suedezii s-au apropiat insa din nou la un singur gol, 15-14, dupa o faza de contraatac. Ne asteptau 20 de minute de foc. Usor, usor si-a intrat in mana si Saeid, care ne-a mentinut in avantaj, dupa cateva atacuri nereusite ale noastre. Cei din aparare au inceput sa fie ajutati si de atac, iar Dinamo s-a distantat din nou la trei goluri, 17-14 in minutul 42. Suedezii au atacat de multe ori pe extreme, dar fara succes. Dinamo a inceput sa joace tot mai bine, impulsionati de un public FABULOS, echipa noastra s-a distantat la cinci goluri, 19-14 si victoria parea ca nu are cum sa ne scape in aceste conditii. Cu 15 minute inainte de final, Dinamo conducea cu 21-15.

In minutul 50, Dinamo avea un avans de patru goluri, 23-19 si suedezii nu aveau de gand sa renunte la lupta, mai ales ca dupa infrangerea cu GOG, infrangerea din seara asta ar fi fost echivalenta cu iesirea din calcule pentru calificarea mai departe. Insa cand ai un portar precum Saeid inspirat, nu prea ai ce face, indiferent cum te cheama si iti poti permite si luxul sa nu ai cea mai buna prestatie ofensiva, asa cum a fost in aceasta seara pentru echipa noastra. Cateva ratari inexplicabile din pozitii excelente, i-au readus pe suedezi in joc, 25-22 cu 5 minute inainte de final. Din fericire, am beneficiat de o noua superioritate numerica dupa ce Henningson a fost eliminat.

Asoltanei a dus scorul la 26-22, dar Kristianstad a marcat repede pentru 26-23. Asoltanei a ratat incredibil din extrema si Nyjall a marcat pentru 26-24. Doua minute si jumatate de foc!!! Kuduz a reusit sa marcheze dupa o actiune personala, in care s-a luptat cu tot centrul apararii si a marcat pentru a reface diferenta de trei goluri. Dinamo a reusit sa recupereze balonul si victoria era clar a noastra.

In final, echipa noastra s-a impus cu scorul de 28-25, un meci in care am avut ceva emotii pe final, dar un meci controlat de echipa noastra per total, un succes absolut meritat si Dinamo demonstreaza ca este o candidata la calificarea in faza urmatoare si in acest sezon.

Urmatorul meci in Champions League va fi tot in sala Dinamo, impotriva lui GOG, miercurea viitoare de la ora 20:00! 

loading...

Lasă un răspuns