AcasăEditorialDINAMO JOACĂ, DINAMO ÎNVINGE!

DINAMO JOACĂ, DINAMO ÎNVINGE!

Dinamo și Oțelul s-au întâlnit în această seară pe stadionul ,,Arcul de Triumf”, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 26.

O victorie a echipei noastre ar fi însemnat apropierea la 5 puncte de Poli Iași și Voluntari, însă nu era simplu, întâlneam o echipă care nu a simțit gustul înfrângerii decât o singură dată în deplasare.

Așa cum era de așteptat, Kopic nu a operat foarte multe schimbări în primul 11, doar Amzar în locul lui Bordusanu, începe să se cristalizeze o formulă de start ușor, ușor.

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Amzăr – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Goncalo, Selmani, Ilic, Iglesias, Bordușanu, Bani, Neagu, R. Grigore, Costin, N. Roșu,
Antrenor: Zeljko Kopic

Oțelul: Stoian – Zhelev, Cisse, Lovric, Silva – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Pop, Bodișteanu
Rezerve: Rus, Yabre, Gaitan, Farcaș, Ghiocel, Tănasă, Zivulic, Adăscăliței, Jardan, Cîrjan, Rusevic, Pap
Antrenor: Dorinel Munteanu

ATMOSFERĂ INCREDIBILĂ pe stadionul ,,Arcul de Triumf”, sold-out și fanii dinamoviști au fost la înălțime pe micuța arenă de lângă mănăstirea Cașin.

Început perfect de meci pentru Dinamo, Hakim a primit o pasă excelentă în flancul drept, centrare perfectă în față porții, de unde Politic a reluat perfect în poartă, 1-0 pentru Dinamo!! Explozie de bucurie pe ,,Arcul de Triumf”. Ce îți puteai dori mai mult?

Dinamo nu a slăbit ritmul după golul marcat și a continuat să preseze, să aibă inițiativa, să aibă posesia, jucătorii clar împinși de la spate de un public vulcanic pe ,,Arcul de Triumf”.

Dorinel Munteanu spune că este puțin îngrijorat de arbitraj, dar se pare că noi trebuia să fim cei puși în gardă, pentru că în minutul 15 arbitrul a dictat o lovitură de pedeapsă ireală, după o ținere ușoară a luiVelkovski, VAR a intervenit și ne-a tăiat tot elanul. 1-1 total neașteptat.

După golul egalizator, Dinamo nu a mai jucat la fel de bine, jucătorii au părut afectați de gol și am intrat în jocul de uzură al gălățenilor, care faultează excesiv, dar Amzar a primit galben înainte de minutul 30, astfel că el va fi suspendat la fiecare  galben.

Dinamo a început să atace și golul de 2-1 a venit înainte de pauză, o nouă fază excelentă lucrată de Hakim care pasează în centru, Gnahore își face bine mingea și trage cu sete pentru 2-1! Dinamo revine în avantaj.

Amzar a ieșit de pe teren accidentat, probabil întindere, a intrat Bordusanu, care urmează să fie titular cu CFR runda următoare, să sperăm că nu va fi accidentare de lungă durată.

Până la urmă a fost 2-1 la pauză, un meci cu de toate, dar arbitrul Moroita a fost un DEZASTRU, tot ce a putut să dea pentru oaspeți, a dat, incredibil că în 2024 putem asista la un astfel de arbitraj, în care gazdele, cu stadionul plin, să fie furați în asemenea hal.

După revenirea la cabine, Oțelul a operat nu mai puțîn de 3 schimbări, am fost și noi nevoiți să schimbăm în minutul 52, din păcate forțați de împrejurări, Politic a acuzat probleme medicale și a fost schimbat cu Dani Iglesias, mai aveam un singur moment de schimbări la dispoziție.

Un meci de uzură în primele 15 minute ale reprizei secunde, doar Hakim a avut o șansă bună în minutul 58, o fază bâlbâită, dar o execuție foarte slabă, din voleu, mult peste poartă. Dinamo a trecut la un joc pe contraatac.

După minutul 60, Dinamo a continuat să controleze jocul și au început să apară și ocaziile, Gnahore cu un șut bun de la distanță, respins în lateral de portar, dar Hakim nu a ajuns primul la balon, părea că putem face 3-1. Dinamo a controlat total, dar mai era mult de jucat, trebuia să fie dublat avantajul pentru a avea liniște pe final de meci.

În minutul 73, Hakim a avut toată poartă în față, dar a avut o execuție lamentabilă, din păcate, pasele bune sunt anulate de astfel de momente, în care nu are niciun fel de calitate la finalizare.

Dinamo a continuat să preseze, să joace mai bine, golul plutea în aer, dar lipsea ultima execuție, ultimul șut, petnru a sta mai liniștiți pe final de meci. Liniștea a venit în minutul 82, când Hakim a marcat într-un final, dar din penalty, tot VAR, astfel că am putut să ne liniștim puțin, să savurăm acest succes! DINAMO JOACĂ FOTBAL!!

Asta este cel mai important, faptul că victoriile nu vin întâmplător, Dinamo propune fotbal ofensiv, propune un joc mult peste ceea ce am jucat în prima parte și asta ne da speranțe pentru viitor! Pe final de meci am avut ceva emoții, deși Bordusanu putea face 3-1, dar și Adnan a avut câteva intervenții foarte bune.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare