AcasăEditorialDINAMO învinge în deplasare! Pas uriaș către calificare, SUNTEM O FORȚĂ A...

DINAMO învinge în deplasare! Pas uriaș către calificare, SUNTEM O FORȚĂ A EUROPEI!

Dinamo a disputat în această seară un meci extrem de important în Polonia.

Dinamo duce o luptă intensă pentru calificarea în faza următoare a competiției. La mijlocul fazei grupelor, Dinamo stătea foarte bine în clasament, 7 puncte, la egalitate cu GOG și cu șanse foarte bune de a merge mai departe. Un succes astăzi ar fi însemnat enorm, ori măcar un punct obținut, mai ales după rezultatul șocant de aseară, Zagreb a învins pe Veszprem pe teren propriu și Dinamo avea nevoie de puncte pentru a menține diferența față de croați.

Wisla venea după înfrângerea destul de categorică de la București, acolo unde Dinamo s-a impus fără prea mari probleme și polonezii erau doar pe locul 6, cu 5 puncte, ar fi egalat Dinamo în cazul unui rezultat favorabil.

A fost o primă repriză extrem de echilibrată, nu a fost cea mai bună evoluție a băieților noștri, care au condus în majoritatea timpului, dar nu am reușit să profităm de intervențiile lui Ghedbane, care aproape a închis poarta în primele minute. A fost până la urmă 12-12 la pauză și se anunța un meci cu final pe muchie de cuțit, echilibru era cuvântul de ordine în sala din Polonia.

Ali Zein a fost omul startului în repriză secundă, interul venit de la Barcelona a marcat câteva goluri superbe și Dinamo revenea în avantaj 16-14, dar aveam nevoie de mai multă atenție pe faza de atac. Un meci cu puține goluri, ritm mai lent, dar Dinamo părea în control absolut la jumătatea reprizei secunde, 20-17, moment în care Sabate a cerut time-out, echipa noastră aproape de al doilea succes în deplasare din această ediție. Dar aveam de rezistat la atacurile gazdelor, care aveau mare nevoie de victorie pentru a se menține departe de Zagreb în clasament.

Dinamo avea un avantaj de 2 goluri, 22-20, cu 10 minute înainte de final, un succes pentru Dinamo ar fi însemnat un pas uriaș către calificare, dar nu doar atât, dar ar fi însemnat că putem termina chiar în primele 4 în clasament, însă trebuia să gestionăm foarte bine ultimele minute!

În minutul 53, Dinamo putea să se distanțeze la 4 goluri avans și să închidă practic meciul, dar ratăm atacul, nu reușim să dăm la poartă și le oferim polonezilor șansă să revină. Dar polonezii au făcut un meci foarte prost, trebuie să recunosc și Gurbindo duce scorul la 26-22 și nu puteam cum să ratăm victoria! DINAMO a făcut o adevărată demonstrație de forță cu echipa lui Sabate, fostul secund al lui Xavi Pascual, victorii categorice atât la București, cât și la Plock.

Polonezii nu au reușit decât să mențină o diferență onorabilă pe tabelă, dar DINAMO câștigă total meritat. Scor final: 28-26!!!

9 victorii la rând pentru Dinamo în toate competițiile!

Dinamo este una din echipele puternice ale Europei, în mod normal putem să ne calificăm în faza următoare de pe unul din primele 4 locuri la cum evoluăm în această perioadă, nu este imposibil, ținând cont că mai avem meciuri cu Porto în deplasare și la București vor veni Zagreb și GOG, așadar toate șansele să obținem un număr foarte mare de puncte.

Felicitări băieți și vă mulțumim pentru cadoul oferit în această seară!

Ne vedem în Polivalentă la meciul cu Zagreb!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare