Dinamo invinge si putem respira

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a intalnit astazi Fc Voluntari intr-un meci care poate fi decisiv pentru a putea spera in continuare la play-off.

Victoria  a fost cuvantul de ordine inaintea acestui meci oricare alt rezultat fiind un mare minus in perspectiva calificarii in play-off.

 Mircea a inceput meciul de astazi cu urmatorul 11: Penedo- Corbu Popescu Katsikas Popovici- Sorescu Nistor Cooper Hanca- Salomao Popa

Dupa un inceput echilibrat, Dinamo este pentru prima data periculoasa in minutul 6, Salomao patrunde in centru si suteaza periculos de la 25 de metrii.  Tot Dinamo este periculoasa in continuare, dupa o actiune prelungita de atac, Daniel Popa suteaza mult peste poarta din interiorul careului.

Dinamo a pasat mai mult in primele 20 de minute, dar ilfovenii stau bine grupati in aparare. Echipa noastra a avut cateva oportunitati dar fara sa fie ocazii clare.  Juctaorii nostri continua sa fie ezitanti in plan defensiv, Katsikas luand un cartonas galben prostesc in minutul 26 si oferind o lovitura libera ce putea fi periculoasa. 

Dinamo domnina dar forte rar desface apararea ilfoveana, Corbu a avut o semiocazie in minutul 40. Repriza se incheie cu o ocazie mare a lui Dinamo, Daniel Popa a ratat incredibil din postura de 1-1 cu portarul advers.

Repriza secunda incepe in aceeasi nota ca prima, dar Corbu faulteaza la 20 de metrii de poarta noastra, sutul fiind din fericire peste poarta lui Penedo. Gazdele leaga mai bine si au o noua lovitura libera periculoasa in minutul 55 dar ai  nostri reusesc sa respinga.

Dinamo are o ocazie mare in minutul 57, centrea buna a lui Salomao gansndu-l pe Neicutescu, sutul acestuia fiind blocat de un aparator.

Popa are o noua ocazie in minutul 61, centrarea lui Nistor fiind foarte aproape de a fi reluata in poarta de Popa. Sorescu prinde un sut bun in minutul 70, mingea sutata ducandu-se putin peste poarta lor. 

Dinamo este din nou periculoasa in minutul 77 cand in urma unui corner, lovitura de cap este retinuta de portarul ilfovenilor.

GOOOL DINAMOOOO, in prelungirile meciului Salomao  inscrie din penalty si Dinamo obtine o victorie extrem de importanta dupa o lunga seceta.

loading...

Lasă un răspuns